Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poslanci odmítli omezit Babiše. Podle Kalouska se ČSSD „podělala“

  6:36aktualizováno  13:50
Sociální demokraté se rozhodli, že nebudou riskovat, že Andrej Babiš opustí vládu. A nepodpořili změnu zákona o veřejných zakázkách, podle níž by se jich nesměly účastnit firmy členů vlády. Pro takovou změnu nebylo ani hnutí ANO a návrh opoziční TOP 09 dostal jen 77 hlasů od 162 přítomných.

Pro zákon byli lidovci a z opozice TOP 09, ODS i komunisté (jak kdo z poslanců hlasoval, najdete zde). Zajímavý je detailní pohled na hlasování.

Opozici (ODS, TOP 09 a komunistům) spolu s lidovci chybělo pět hlasů k tomu, aby přehlasovala ANO a ČSSD. Mimo jiné proto, že se zdrželi tři komunisti, kteří fakticky pomohli Babišovi (Vojtěch Adam, Milada Halíková a Pavel Kováčik) a dva ministři za KDU-ČSL nehlasovali se svou stranou - předseda strany, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr kultury Daniel Herman. Třetí lidovecký ministr, šéf resortu zemědělství Marian Jurečka, hlasoval s opozicí.

„Nejsme si jistí, že ten návrh je v souladu s evropskou legislativou,“ vysvětlil v pátek postoj sociálních demokratů šéf jejich poslaneckého klubu Roman Sklenák. ČSSD přitom původně zvažovala, že bude pro a Babiš pak prohlásil, že zvažuje, zda má pokračování koalice smysl. Premiér Bohuslav Sobotka poslancům v pátek slíbil, že jeho strana zvedne ruku pro zpřísnění zákona o střetu zájmů a omezí podnikání ministrů, až se o tom na některé z příštích schůzí bude hlasovat.

Změnu postoje ČSSD zhodnotil už v pátek ráno šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Na svém twitterovém účtu si posteskl, že nejsilnější vládní strana slibovala, že střet zájmů oddělá a místo toho se „podělala“. Vyčetl poslancům ANO a ČSSD, že odhlasovali, že si Babiš „může hrábnout do veřejných peněz“. „Jste vláda systémové korupce,“ prohlásil Kalousek.

04.března 2016 v 09:12, příspěvek archivován: 04.března 2016 v 09:22

Dopadne to jako vždycky. ČSSD několik dní tvrdila, že to fakt udělá, že ten konflikt zájmů oddělá a dnes se podělá...https://t.co/JqF4Vg6n9B

Z otočky sociálních demokratů si utahoval i lídr ODS Petr Fiala. I on už v tu chvíli věděl, že návrh, který by Babišův Agrofert a firmy, které pod něj patří, vyloučil z veřejných výběrových řízení, neprojde. Sociální demokraty označil za pokrytce, kteří měli radši mlčet.

04.března 2016 v 09:22, příspěvek archivován: 04.března 2016 v 09:35

ČSSD si dala na billboardy heslo "Stát není firma", ale nechce podpořit omezení moci A.Babiše. Je to pokrytecké jednání, raději měli mlčet.

S návrhem, který by Babiše omezil, přišel poslanec opoziční TOP 09 Martin Plíšek a dokázal pro něj získat podporu v ústavně-právním výboru Sněmovny. Spolu s opozičními poslanci ho totiž podpořili i dva koaliční zákonodárci - Lukáš Pleticha z ČSSD a Pavla Golasowská z KDU-ČSL (více zde).

Když pak dávali sociální demokraté i lidovci veřejně najevo, že zvažují podporu návrhu v celé Sněmovně, ozval se Babiš, že začíná přemýšlet, jestli současná koalice může pokračovat dál. „Dva roky to fungovalo normálně a teď najednou koalice navrhuje s opozicí různé zákony proti mně,“ řekl šéf ANO. Doplnil, že nechápe, proč se proti němu připravují „podrazy“ (viz zde).

Babiš je po Petru Kellnerovi oficiálně druhým nejbohatším občanem České republiky, patří mu skupina Agrofert zahrnující firmy z chemického i potravinářského průmyslu. Je také vlastníkem mediálního domu MAFRA, do nějž patří i internetový portál iDNES.cz a deníky MF DNES, Lidové noviny, Metro a hudební televize Óčko. Patří mu rovněž Rádio Impuls.

Pro nás to není žádný lex Babiš, my to podpoříme, řekl Mihola

Podle právní analýzy lidovců nebyl Plíškův návrh v rozporu s evropským právem. „Není to žádný lex Babiš,“ řekl Mihola. Lidovci názor nezměnili a hlasovali s opozicí pro úpravu, která by omezila firmy ministrů.

„Jedná se o návrh, který je v rozporu s evropským právem,“ řekla poslancům před hlasováním ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Karla Šlechtová. Řekla, že pokud Plíškův pozměňovací návrh projde, může Česká republika očekávat žalobu Evropské komise.

„Nenechme se pohádkou o tom, že je to v rozporu s evropským právem, mást,“ oponoval jí Plíšek. To už ale bylo jasné, že většinu nezíská.

Babiš přitom v průběhu týdne hrozbu, že položí vládu, zmírnil. Poslancům ANO dokonce řekl, že je mu jedno, jestli Plíšek uspěje. „Nestane se vůbec nic. Možná požádám svoji manželku o ruku. Ožením se a potom na ni převedu firmu,“ žertoval Babiš (více zde).

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek má platit nejpozději od 18. dubna. Do té doby musí Česko převést do své legislativy evropské směrnice, jinak zemi hrozí omezení čerpání evropských dotací. Zadavatelé zakázek dostanou možnost nevybírat pokaždé podle nejnižší nabídnuté ceny, jako je to teď.

Hlasování o zákonu o veřejných zakázkách zkomplikovalo, že se sešlo celkem 361 pozměňovacích návrhů, takže tím poslanci strávili celý jednací den a k hlasování o zákonu jako celku se nakonec ani nedostali, protože ODS požádala o to, aby si mohla všechny schválené změny před konečným hlasováním prostudovat. K hlasování o zákonu jako celku se tak poslanci nakonec dostanou až příští týden.

Zpřísníme zákon o střetu zájmů, slíbil poslancům Sobotka

Druhým rizikovým návrhem pro vládní koalici bude hlasování o zákonu o střetu zájmů. Do něj chce poslanec Plíšek z TOP 09 prosadit, aby ministry nesměli být ti, kdo jsou ovládajícími osobami firem, to znamená, že kontrolují více než čtyřicet procent firmy. I v případě tohoto zákona ČSSD i lidovci tvrdí, že pro ni chtějí hlasovat. A řeší se jen to, zda to má platit již pro tuto vládu, či až pro tu, která vzejde z parlamentních voleb v příštím roce.

Podle ministra Jiřího Dienstbiera není zákon o veřejných zakázkách to správné místo, kde se má Babišův střet zájmů řešit. Podle něj se to bude řešit při projednávání zákona o střetu zájmů a mediálních zákonů. „Poděláte se zase,“ opáčil Dienstbierovi předseda opoziční TOP 09 Kalousek.

04.března 2016 v 11:15, příspěvek archivován: 04.března 2016 v 13:29

Člen vlády by neměl být ovládající osobou jakékoliv firmy. Vyřešíme to v projednávané novele zákona o střetu zájmů.

To už nevydržel premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj byly nepatřičně smíchány dohromady zákon o veřejných zakázkách a o střetu zájmů. „Sociální demokracie je pro to, aby se zpřísnily podmínky pro podnikání členů vlády,“ řekl předseda vlády. Prohlásil, že to strana prokáže, až se za měsíc bude hlasovat o zpřísnění zákona o střetu zájmů. Poděkoval poslanci TOP 09 Plíškovi, že téma střetu zájmů členů vlády ve Sněmovně otevřel. Plíšek připomněl, že jeho pozměňovací návrh počítá s tím, že platil již v tomto volebním období - tedy i pro členy současné Sobotkovy vlády.

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Čínský miliardář si za peníze stoupenců užíval luxus, v USA pyká za vydírání

Čínského miliardáře Kua Wen-kueje, který před lety uprchl do Spojených států, uznala americká porota vinným z několik let trvajícího podvodu na jeho věrných fanoušcích. Verdikt se týká devíti z 12...

16. července 2024  22:38

Štěpán Kozub hraje dirigenta. Divadlo Mír točí komedii Srnky

Ostravská parta kolem Divadla Mír točí pro kina film Srnky. Příběh napsal, na několika scénách uvedl a režíruje Tomáš Svoboda. V hlavních rolích se objeví Štěpán Kozub, Robin Ferro, Albert Čuba a...

16. července 2024  21:59

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda Trumpa, tvrdí televize CNN. Tajná služba pak zesílila jeho ochranu. Nejsou známky o tom, že by...

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali se s novými kancelářemi a mezi hlasováním o funkcionářích nebo vyjednáváním o výborech se v rozsáhlém...

16. července 2024  21:33

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...