Nízká úroveň daní podlamuje rozpočet, píše ČSSD. Schválila nový program

  8:45aktualizováno  11:50
Na příliš nízkou celkovou hladinu daní v Česku si sociální demokracie stěžuje ve svém dlouhodobém programu, který schválila na sjezdu v Brně. „Je výrazně pod úrovní vyspělých evropských ekonomik i celé EU. Naše nízká úroveň daňové kvóty podlamuje státní rozpočet a vynucuje si rozsáhlé škrty ve výdajích,“ napsali do programu sociální demokraté.

Na dlouhodobém programu strany, který má 43 stran, pracoval přibližně rok a půl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který v pátek hladce obhájil post místopředsedy strany. Šéf strany, premiér Bohuslav Sobotka, hladce prosadil složení strany, které si přál. Nedostal se do něj jeho oponent Jeroným Tejc, který se pokusil stát stranickou dvojkou (více o tom zde).

Fotogalerie

Z dlouhodobého programu bude vycházet i program ČSSD pro letošní volby. Klíčovým nástrojem politiky strany je podle programu „progresivní daň z příjmu právnických i fyzických osob a majetkové daně.

„Složená daňová kvóta ČR (daně a pojistné v poměru k HDP) se v roce 2015 pohybovala pod 33 %,“ napsala do programu ČSSD, zatímco v Evropské unii je na úrovni 40 procent, argumentuje sociální demokracie.

Strana již avizovala, že bude chtít návrat ke čtyřem sazbám daně z příjmu fyzických osob, což podle ní pomůže lidem s příjmem do 49 tisíc korun měsíčně. Chce také zavést zvýšenou druhou sazbu daně z příjmu pro asi 600 největších firem v zemi (více zde) a na banky uvalit speciální bankovní daň (viz zde).

Příjem nad 40 tisíc by měl být podle ČSSD zdaněn 25 procenty a nad 50 tisíc korun měsíčně dokonce 32 procenty ze superhrubé mzdy. Z příjmů do 30 tisíc by lidé státu odváděli daň ve výši 12 procent.

Pro firmy si sociální demokraté naplánovali tři sazby daně z příjmu. Do pěti milionů korun ročního zisku navrhují 14 procent, do 100 milionů korun ročně 19 procent a z vyšších příjmů mají firmy odvádět 24 procent.

Banky s aktivy do 50 miliard korun by kromě běžné sazby daně z příjmu právnických osob, která je nyní 19 procent, odváděly navíc 0,05 %. V případě bank s aktivy do 100 miliard korun by to bylo tak, že 50 miliard by se danilo 0,05 % a zbytek sazbou 0,1 %. A obdobně by to fungovalo u bank s aktivy do 300 miliard korun (za vše nad 100 miliard by odváděly 0,2 %) a banky s aktivy přes 300 miliard korun by za vše nad tuto sumu platily navíc 0,3 %.

Strana deklaruje, že bude dál usilovat o růst minimální mzdy a všech ostatních platů a mezd. „V první řadě je třeba navyšovat finanční prostředky na platy vyučujících tak, aby dosahovaly minimálně 130 % průměrné mzdy,“ píše.

„Představte si, že bych vám předložil dokument O čem snívám, o čem sním, když náhodou nespím. Tento program nevznikal jako můj osobní sen. Tohle je práce, kterou jsme odvedli společně,“ řekl Zaorálek před schválením dlouhodobého programu v narážce na vystoupení Andreje Babiše na volebním sněmu ANO, kde mluvil o tom, že jeho hnutí chystá vizi pro budoucnost ČR.

Proti privatizaci veřejných služeb a pro užší integraci EU

Sociální demokracie lidem v program také slibuje, že bude hájit sociální stát a veřejné služby před privatizací. Sociální podmínky, v nichž lidé žijí, nejsou podle ní jen záležitostí jedinců a rodin, ale věcí veřejnou. Svůj program staví na trvale udržitelném rozvoji a chce ekologické daně, včetně uhlíkové. Hlásí se i k rozvoji jaderné energetiky a výstavbě vysokorychlostních železnic.

Politika se podle strany musí vrátit k pojmům pravice - levice. „Není náhodou, že těmi, kdo chtějí vymazat spolehlivou mapu politiky, a to nejen české, bývají oligarchové - vlastníci svých hnutí. Skrze ně obnovy politiky nedosáhneme,“ napsala ČSSD do dlouhodobého programu. „Nikdo nesmí o státě uvažovat jako o svém vlastnictví a o lidech jako o svých zaměstnancích,“ řekl před schválením programu v narážce na Babiše ministr Zaorálek.

ČSSD do programu napsal, že trvá na zachování poměrného volebního systému. Hlásí se také k tomu, že má pokročit hospodářská a měnová unie v rámci Evropské unie. ČR má podle strany být v jádru Evropské unie a přijmout euro. Podpořila celoevropský sociální systém i evropské ozbrojené síly.

Lubomír Zaorálek: Evropský parlament se odcizil národním státům:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Šichta silničářů začíná o hodinu a půl později, než by mohla. A kdy končí

Ilustrační snímek

Na českých dálnicích probíhají rekordní opravy. Jak taková práce dělníků vypadá? Redakce MF DNES nyní měsíc sledovala...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz