Zeman jmenuje Babiše 6. června, hlasování o vládě bude do půli července

  13:27aktualizováno  15:54
Premiér v demisi Andrej Babiš se na zámku v Lánech sešel s prezidentem Milošem Zemanem. A slyšel termín, kdy bude podruhé jmenován premiérem - ve středu 6. června ve 14 hodin. Zeman chce totiž šéfa ANO jmenovat do čela vlády ještě před tím, než skončí referendum členů ČSSD, zda má strana do koalice s Babišem jít.

„Abych zaprvé vytvořil situaci, kdy bude jasné, že je to právě Andrej Babiš, který jako vítěz voleb má právo, ale i povinnost jednat o sestavení vlády. Zadruhé proto, abych ten proces urychlil,“ vysvětlil Zeman před pár dny, proč nechce se jmenováním Babiše čekat na výsledek referenda.

O důvěře vládě se bude hlasovat po 10. červenci

„Dostanu lhůtu na představení nové vlády, pan prezident určitě bude chtít mluvit s novými členy vlády,“ řekl Babiš po schůzce se Zemanem v Lánech, která trvala zhruba hodinu. Hlasování o důvěře vládě se podle Babiše uskuteční v týdnu od 10. července. Se Zemanem probíral i jména možných ministrů. „To nechci komentovat, sám v tom ještě nemám jasno,“ řekl šéf ANO.

31.května 2018 v 14:05, příspěvek archivován: 31.května 2018 v 16:03

Tradiční přátelské setkání v Lánech. Pan prezident u příležitosti pracovního oběda přivítal premiéra Andreje Babiše. https://t.co/fcB8kaxCT5

„Promarněný půlrok, který uběhne mezi prvním a druhým jmenováním Andreje Babiše premiérem, je výsledkem neschopnosti šéfa hnutí ANO a nezodpovědnosti pana prezidenta. A to nemluvím o tom, že tu stále nemáme jasnou vidinu vládní většiny,“ komentoval předseda opoziční ODS Petr Fiala  na Twitteru schůzku prezidenta Zemana a lídra hnutí ANO.

Sociální demokraté hlasují o účasti ve vládě do 14. června, o den později šéf strany Jan Hamáček oznámí, jak se ČSSD rozhodla. A Babiš chce co nejdříve poté Zemanovi přinést i seznam kandidátů do vlády. Sociální demokracie má v Babišově menšinové vládě získat pět křesel, přičemž Hamáček má vést vnitro.

Do čela resortu zahraničí ČSSD prosazuje europoslance Miroslava Pocheho, kterého Zeman odmítá. Vyčítá mu jeho dřívější vyjádření k přijímání migrantů. Kromě toho Poche podporoval v prezidentské volbě Zemanova soupeře Jiřího Drahoše. O tom podle Babiše ale ve čtvrtek řeč nebyla.

I bývalí prezidenti Václav Havel a Václav Klaus měli s některými kandidáty do vlád problém, ale nakonec je jmenovali, protože jim ani česká ústava jinou možnost nedává.

ČSSD má získat také ministerstvo práce a sociálních věcí pro Petra Krčála, ministerstvo kultury pro Antonína Staňka a ministerstvo zemědělství pro nestraníka Miroslava Tomana, který podle Hamáčka slíbil, že do sociální demokracie vstoupí.

Vládu, která by se opírala o 108 poslanců ve Sněmovně, mají podporovat komunisté, pro které by to znamenalo, že budou mít takový vliv na vládu poprvé od roku 1989, kdy padl totalitní komunistický režim, jenž před tím v zemi vládl 41 let v kuse a nepřipustil demokratickou kontrolu.

Komunisté však stále licitují, co za podporu vládě dostanou. Jejich předseda Vojtěch Filip například pohrozil, že by komunisté vládu nemuseli podpořit, pokud v jejím programu zůstane navýšení zahraničních vojenských misí. To mají poslanci schvalovat v pátek, přičemž Senát to už podpořil.

Babiš mluvil se Zemanem i o státním rozpočtu a summitu NATO

Premiér Babiš informoval ve čtvrtek prezidenta Zemana v Lánech i o přípravě státního rozpočtu na příští rok. „Ten rozpočet navyšuje příjmy i výdaje téměř o 103 miliard a důraz je na důchody, školství, zdravotnictví a investice,“ řekl Babiš. Letošní rozpočet přitom počítá s příjmy 1,32 bilionu Kč a schodkem 50 miliard korun. Návrh rozpočtu představí ministryně financí Jana Schillerová v pátek.

Zeman se podle premiéra zajímal o to, kde vláda plánuje investice.  Mluvil s Babišem také o svém „oblíbeném“ tématu jím nepreferovaných obnovitelných zdrojů energie.

Babiš se Zemanem mluvili také o summitu NATO 11. července v Bruselu, kterého se český prezident zúčastní.

Premiér v demisi dostal otázku i na „kauzu novičok“, kvůli níž chtěli poslanci několika opozičních stran ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN o novičoku a Zemanových výrocích o něm mluvit na mimořádné či na řádné schůzi Sněmovny. „Novičok je kauza, která byla vyřešena a nemám k tomu co říct. Nemá to nic společného s mým vztahem s panem prezidentem,“ prohlásil Babiš v Lánech.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Najdete na iDNES.cz