Zeman jmenuje Babiše 6. června, hlasování o vládě bude do půli července

  13:27aktualizováno  15:54
Premiér v demisi Andrej Babiš se na zámku v Lánech sešel s prezidentem Milošem Zemanem. A slyšel termín, kdy bude podruhé jmenován premiérem - ve středu 6. června ve 14 hodin. Zeman chce totiž šéfa ANO jmenovat do čela vlády ještě před tím, než skončí referendum členů ČSSD, zda má strana do koalice s Babišem jít.

„Abych zaprvé vytvořil situaci, kdy bude jasné, že je to právě Andrej Babiš, který jako vítěz voleb má právo, ale i povinnost jednat o sestavení vlády. Zadruhé proto, abych ten proces urychlil,“ vysvětlil Zeman před pár dny, proč nechce se jmenováním Babiše čekat na výsledek referenda.

O důvěře vládě se bude hlasovat po 10. červenci

„Dostanu lhůtu na představení nové vlády, pan prezident určitě bude chtít mluvit s novými členy vlády,“ řekl Babiš po schůzce se Zemanem v Lánech, která trvala zhruba hodinu. Hlasování o důvěře vládě se podle Babiše uskuteční v týdnu od 10. července. Se Zemanem probíral i jména možných ministrů. „To nechci komentovat, sám v tom ještě nemám jasno,“ řekl šéf ANO.

31.května 2018 v 14:05, příspěvek archivován: 31.května 2018 v 16:03

Tradiční přátelské setkání v Lánech. Pan prezident u příležitosti pracovního oběda přivítal premiéra Andreje Babiše. https://t.co/fcB8kaxCT5

„Promarněný půlrok, který uběhne mezi prvním a druhým jmenováním Andreje Babiše premiérem, je výsledkem neschopnosti šéfa hnutí ANO a nezodpovědnosti pana prezidenta. A to nemluvím o tom, že tu stále nemáme jasnou vidinu vládní většiny,“ komentoval předseda opoziční ODS Petr Fiala  na Twitteru schůzku prezidenta Zemana a lídra hnutí ANO.

Sociální demokraté hlasují o účasti ve vládě do 14. června, o den později šéf strany Jan Hamáček oznámí, jak se ČSSD rozhodla. A Babiš chce co nejdříve poté Zemanovi přinést i seznam kandidátů do vlády. Sociální demokracie má v Babišově menšinové vládě získat pět křesel, přičemž Hamáček má vést vnitro.

Do čela resortu zahraničí ČSSD prosazuje europoslance Miroslava Pocheho, kterého Zeman odmítá. Vyčítá mu jeho dřívější vyjádření k přijímání migrantů. Kromě toho Poche podporoval v prezidentské volbě Zemanova soupeře Jiřího Drahoše. O tom podle Babiše ale ve čtvrtek řeč nebyla.

I bývalí prezidenti Václav Havel a Václav Klaus měli s některými kandidáty do vlád problém, ale nakonec je jmenovali, protože jim ani česká ústava jinou možnost nedává.

ČSSD má získat také ministerstvo práce a sociálních věcí pro Petra Krčála, ministerstvo kultury pro Antonína Staňka a ministerstvo zemědělství pro nestraníka Miroslava Tomana, který podle Hamáčka slíbil, že do sociální demokracie vstoupí.

Vládu, která by se opírala o 108 poslanců ve Sněmovně, mají podporovat komunisté, pro které by to znamenalo, že budou mít takový vliv na vládu poprvé od roku 1989, kdy padl totalitní komunistický režim, jenž před tím v zemi vládl 41 let v kuse a nepřipustil demokratickou kontrolu.

Komunisté však stále licitují, co za podporu vládě dostanou. Jejich předseda Vojtěch Filip například pohrozil, že by komunisté vládu nemuseli podpořit, pokud v jejím programu zůstane navýšení zahraničních vojenských misí. To mají poslanci schvalovat v pátek, přičemž Senát to už podpořil.

Babiš mluvil se Zemanem i o státním rozpočtu a summitu NATO

Premiér Babiš informoval ve čtvrtek prezidenta Zemana v Lánech i o přípravě státního rozpočtu na příští rok. „Ten rozpočet navyšuje příjmy i výdaje téměř o 103 miliard a důraz je na důchody, školství, zdravotnictví a investice,“ řekl Babiš. Letošní rozpočet přitom počítá s příjmy 1,32 bilionu Kč a schodkem 50 miliard korun. Návrh rozpočtu představí ministryně financí Jana Schillerová v pátek.

Zeman se podle premiéra zajímal o to, kde vláda plánuje investice.  Mluvil s Babišem také o svém „oblíbeném“ tématu jím nepreferovaných obnovitelných zdrojů energie.

Babiš se Zemanem mluvili také o summitu NATO 11. července v Bruselu, kterého se český prezident zúčastní.

Premiér v demisi dostal otázku i na „kauzu novičok“, kvůli níž chtěli poslanci několika opozičních stran ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN o novičoku a Zemanových výrocích o něm mluvit na mimořádné či na řádné schůzi Sněmovny. „Novičok je kauza, která byla vyřešena a nemám k tomu co říct. Nemá to nic společného s mým vztahem s panem prezidentem,“ prohlásil Babiš v Lánech.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Musíme zbrojit a nabírat do armády nové vojáky, shodli se Zeman s Babišem

Česká republika musí kvůli situaci ve světě masivně zbrojit a nabírat nové vojáky. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO)...

Plaga, Babiš a odbory se nedohodli. O růstu platů učitelů budou jednat znovu

Ministr školství Robert Plaga, premiér Andrej Babiš a odborový předák František Dobšík na konferenci Školství 2020...

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Najdete na iDNES.cz