Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Schůzka Klause se zahraničními europoslanci skončila roztržkou

  14:55aktualizováno  19:33
Na Pražském hradě bylo dusno. Prezident Václav Klaus se sešel s europoslanci a jejich schůzka vyvrcholila podle kancléře ostrou roztržkou. Šéf frakce evropských zelených Daniel Cohn-Bendit pojal podle Jiřího Weigla jednání jako "velkou provokaci". Spokojena ale nebyla ani delegace.

Václav Klaus europoslancům odmítl sdělit, za jakých podmínek by podepsal Lisabonskou smlouvu, tvrdí europoslanec Martin Schulz. | foto: Reuters

Podle Weigla takový tón jednání na Pražském hradě nezazněl po desetiletí.

Začátek setkání se přitom nesl v rovině - podle šéfa kanceláře Weigla - nevinného žertu, kdy delegace europoslanců prezidentovi předala vlajku EU, protože Klaus je známým odpůrcem jejího vyvěšení na Hradě. Poté, co se prezident nad dárkem pousmál, ale přišla řeč na irského odpůrce Lisabonské smlouvy Declana Ganleyho.

"Rudý Dan

Francouzsko-německý politik Daniel Cohn-Bendit - některými přezdívaný "Rudý Dan" - patřil v květnu 1968 k vůdcům studentských protestů ve Francii, které vedly k pádu vlády válečného hrdiny a prezidenta Charlese de Gaulla.

"Pan Cohn-Bendit poukazoval na to, jak se může Václav Klaus scházet s člověkem, u kterého není jasné, odkud financuje svou kampaň proti Lisabonské smlouvě. Prezident myslím reagoval tím, že také neví, z čeho je financována Strana zelených a její aktivity v Evropském parlamentu," řekl na tiskovém briefingu Weigl, podle nějž Cohn-Bendit přišel s cílem "vyprovokovat konflikt".

JAK VIDÍ KLAUSE THE ECONOMIST

"Nerudný strýček Václav" škodí českému předsednictví, píše renomovaný list

"Jednání se protáhlo o více než půl hodiny, není absolutně žádná pravda, že by ho prezident chtěl ukončit. To bylo asi záměrem pana Bendita, a protože se mu to nepovedlo, tak se aspoň snažil takový dojem navodit," dodal Weigl.

Vedle Hradu po schůzce neskrývali roztrpčení ani návštěvníci. Na debatě o českém předsednictví si šéf evropských socialistů a europoslanec Martin Schulz postěžoval, že prezidentovy výroky byly "na hraně". Václav Klaus prý delegaci europoslanců odmítl sdělit, za jakých podmínek by připojil k Lisabonské smlouvě svůj podpis, zlobil se Schulz.

Šéf delegace slova o roztržce mírnil

Vedoucí delegace europoslanců Hans-Gert Pöttering připustil, že "o Klausovi je známo, že má poměrně vyhraněné názory, které jsou pro některé členy Evropského parlamentu trochu kontroverzní". Dodal ale, že se schůzka odehrála v "poměrně standardním duchu" a že se účastníci rozešli s tím, že je nutné během českého předsednictví spolupracovat.

Pöttering doplnil, že osobně důvěřuje premiérovi Mirku Topolánkovi a je přesvědčen, že české předsednictví bude úspěšné. Právě Topolánek se se svým vstřícným přístupem k Lisabonské smlouvě také dostal do konfliktu s prezidentem.

Co padlo na schůzce Klause s europoslanci

Schůzka Václava Klause s delegací europoslanců byla skutečně vyhrocená. Kancelář prezidenta republiky zveřejnila plný přepis jednání. Redakce iDNES.cz vybrala nejzajímavější části a citace z emotivního jednání. Celý přepis neleznete zde.


Zelený europoslanec Daniel Cohn-Bendit k Václavu Klausovi:

"Přinesl jsem vám vlajku, kterou tu prý máte na Pražském hradě všude. Je to vlajka Evropské unie, tak ji postavím tady před vás."

"Můžete věřit, v co chcete, já jsem přesvědčen, že globální oteplování je realita, není to věc mé víry."

"Lisabonská smlouva: Vaše názory na ni mě nezajímají, chci vědět, co uděláte, až ji schválí česká Sněmovna a Senát. Budete respektovat demokratickou vůli zástupců lidu? Budete to muset podepsat."

Václav Klaus odpovídá Cohn-Benditovi:
"Musím říci, že tímto stylem a tónem se mnou za 6 let zde nikdo dosud nemluvil. Tady nejste na pařížských barikádách." (pozn.red.: Cohen-Bendit se účastnil studentských bouří ve Francii 1968)


Spor Klause s vedoucím delegace Hans-Gertem Pötteringem o vyřazení Cohn-Bendita z diskuse:

Klaus: "Pokud Vám jde o racionální diskusi v té půlhodině, kterou na jednání máme, dejte, pane předsedo, prosím, slovo dalšímu."

Pötering: "Ne, my máme času dost. Můj kolega bude pokračovat, protože každý z poslanců se vás bude ptát, na co bude chtít. (Ke Cohn-Benditovi) Jen pokračujte."

Klaus: "To je neuvěřitelné, něco takového jsem ještě nezažil."


Roztržka s irským europoslancem Brianem Crowleym:

Crowley: "Tím, že jste se při své návštěvě v Irsku setkal s Ganleym, jste se dopustil urážky irského lidu. Ten člověk neprokázal, z čeho financoval svou kampaň. Je to nehorázná urážka irského lidu, sejít se s někým, kdo nemá volený mandát. Chci vás jen informovat, jak to Irové cítí."

Klaus (reaguje později): "Jestliže pan Crowley hovoří o urážce irských voličů, potom musím připomenout, že největší urážkou vůči irským voličům je nerespektování toho, jak v červnovém referendu hlasovali o Lisabonské smlouvě."

Crowley: "Vy mně nebudete říkat, jaký názor mají Irové. To já jako Ir vím nejlépe."

Klaus: "Já nespekuluji o názoru Irů. Já konstatuji jediná měřitelná data o jejich postoji, která přineslo referendum."


Dánská europoslankyně Dahlová vyjadřuje sympatie Klausovi:

"... jsem velmi ráda, že se s vámi setkávám osobně. Nesouhlasím s klimatickou politikou, ani s pojetím tržního hospodářství v EU... je potřeba, abyste nebyl v Evropě démonizován, a to, co jsem od vás dnes slyšela, mě potěšilo. Nejste démon, ale statečný prezident, který obhajuje svoje názory."


Slovenská europoslankyně Irena Belohorská Klause kritizuje:

"Smlouva z Nice je smlouva pro 15 zemí, ale Unie se rozšířila, Lisabonská smlouva je smlouva pro 27 zemí, a proto jsem nešťastná z toho, když nejvyšší představitel jedné z nových členských zemí vystupuje proti této smlouvě, na které jsme pracovali všichni společně."

Redakce iDNES.cz nabízí i celý přepis jednání, jak byl zveřejněn Kanceláří prezidenta republiky. - čtěte plné znění emotivní schůzky Klause s europoslanci

Zdroj: Tiskový odbor Kanceláře prezidenta republiky.

Autoři: , ,

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Vystřelil osmkrát, než ho zabili. Komisař popsal detaily atentátu na Trumpa

Komisař policie v americké Pensylvánii Christopher Paris během úterního slyšení v Kongresu zveřejnil další detaily z atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa. Paris mluví třeba o hovorech policistů...

24. července 2024  13:22

OBRAZEM: Taylor Swift v Hamburku zmokla, ale do koncertu dala všechno

Na 50 000 fanoušků uvítalo v úterý 23. července v Hamburku zpěvačku Taylor Swift. Ta by se svým věrným „Swifties“ rozdala a i přes vydatný déšť předvedla třiapůlhodinový koncert, během něhož zaznělo...

24. července 2024  13:20

Obrana je i o mentálním nastavení celé země, řekl prezident Pavel na vládě

Přímý přenos

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany. „Bavili jsme se o tom, že obrana země není jenom o modernizaci armády, ale že to je záležitost celé...

24. července 2024  6:48,  aktualizováno  13:17

Nejsou to anti-sex postele, udrží dva lidi, testují kartonová lůžka olympionici

Pořadatelé letních olympijských her v Paříži se rozhodli vybavit ubytovny atletů postelemi z lepenky, které lze po skončení her levně recyklovat. Mnozí se domnívali, že konstrukce z kartonu neudrží...

24. července 2024  13:13

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...