Schůzka Klause se zahraničními europoslanci skončila roztržkou

  14:55aktualizováno  19:33
Na Pražském hradě bylo dusno. Prezident Václav Klaus se sešel s europoslanci a jejich schůzka vyvrcholila podle kancléře ostrou roztržkou. Šéf frakce evropských zelených Daniel Cohn-Bendit pojal podle Jiřího Weigla jednání jako "velkou provokaci". Spokojena ale nebyla ani delegace.

Václav Klaus europoslancům odmítl sdělit, za jakých podmínek by podepsal Lisabonskou smlouvu, tvrdí europoslanec Martin Schulz. | foto: Reuters

Podle Weigla takový tón jednání na Pražském hradě nezazněl po desetiletí.

Začátek setkání se přitom nesl v rovině - podle šéfa kanceláře Weigla - nevinného žertu, kdy delegace europoslanců prezidentovi předala vlajku EU, protože Klaus je známým odpůrcem jejího vyvěšení na Hradě. Poté, co se prezident nad dárkem pousmál, ale přišla řeč na irského odpůrce Lisabonské smlouvy Declana Ganleyho.

"Rudý Dan

Francouzsko-německý politik Daniel Cohn-Bendit - některými přezdívaný "Rudý Dan" - patřil v květnu 1968 k vůdcům studentských protestů ve Francii, které vedly k pádu vlády válečného hrdiny a prezidenta Charlese de Gaulla.

"Pan Cohn-Bendit poukazoval na to, jak se může Václav Klaus scházet s člověkem, u kterého není jasné, odkud financuje svou kampaň proti Lisabonské smlouvě. Prezident myslím reagoval tím, že také neví, z čeho je financována Strana zelených a její aktivity v Evropském parlamentu," řekl na tiskovém briefingu Weigl, podle nějž Cohn-Bendit přišel s cílem "vyprovokovat konflikt".

JAK VIDÍ KLAUSE THE ECONOMIST

"Nerudný strýček Václav" škodí českému předsednictví, píše renomovaný list

"Jednání se protáhlo o více než půl hodiny, není absolutně žádná pravda, že by ho prezident chtěl ukončit. To bylo asi záměrem pana Bendita, a protože se mu to nepovedlo, tak se aspoň snažil takový dojem navodit," dodal Weigl.

Vedle Hradu po schůzce neskrývali roztrpčení ani návštěvníci. Na debatě o českém předsednictví si šéf evropských socialistů a europoslanec Martin Schulz postěžoval, že prezidentovy výroky byly "na hraně". Václav Klaus prý delegaci europoslanců odmítl sdělit, za jakých podmínek by připojil k Lisabonské smlouvě svůj podpis, zlobil se Schulz.

Šéf delegace slova o roztržce mírnil

Vedoucí delegace europoslanců Hans-Gert Pöttering připustil, že "o Klausovi je známo, že má poměrně vyhraněné názory, které jsou pro některé členy Evropského parlamentu trochu kontroverzní". Dodal ale, že se schůzka odehrála v "poměrně standardním duchu" a že se účastníci rozešli s tím, že je nutné během českého předsednictví spolupracovat.

Pöttering doplnil, že osobně důvěřuje premiérovi Mirku Topolánkovi a je přesvědčen, že české předsednictví bude úspěšné. Právě Topolánek se se svým vstřícným přístupem k Lisabonské smlouvě také dostal do konfliktu s prezidentem.

Co padlo na schůzce Klause s europoslanci

Schůzka Václava Klause s delegací europoslanců byla skutečně vyhrocená. Kancelář prezidenta republiky zveřejnila plný přepis jednání. Redakce iDNES.cz vybrala nejzajímavější části a citace z emotivního jednání. Celý přepis neleznete zde.


Zelený europoslanec Daniel Cohn-Bendit k Václavu Klausovi:

"Přinesl jsem vám vlajku, kterou tu prý máte na Pražském hradě všude. Je to vlajka Evropské unie, tak ji postavím tady před vás."

"Můžete věřit, v co chcete, já jsem přesvědčen, že globální oteplování je realita, není to věc mé víry."

"Lisabonská smlouva: Vaše názory na ni mě nezajímají, chci vědět, co uděláte, až ji schválí česká Sněmovna a Senát. Budete respektovat demokratickou vůli zástupců lidu? Budete to muset podepsat."

Václav Klaus odpovídá Cohn-Benditovi:
"Musím říci, že tímto stylem a tónem se mnou za 6 let zde nikdo dosud nemluvil. Tady nejste na pařížských barikádách." (pozn.red.: Cohen-Bendit se účastnil studentských bouří ve Francii 1968)


Spor Klause s vedoucím delegace Hans-Gertem Pötteringem o vyřazení Cohn-Bendita z diskuse:

Klaus: "Pokud Vám jde o racionální diskusi v té půlhodině, kterou na jednání máme, dejte, pane předsedo, prosím, slovo dalšímu."

Pötering: "Ne, my máme času dost. Můj kolega bude pokračovat, protože každý z poslanců se vás bude ptát, na co bude chtít. (Ke Cohn-Benditovi) Jen pokračujte."

Klaus: "To je neuvěřitelné, něco takového jsem ještě nezažil."


Roztržka s irským europoslancem Brianem Crowleym:

Crowley: "Tím, že jste se při své návštěvě v Irsku setkal s Ganleym, jste se dopustil urážky irského lidu. Ten člověk neprokázal, z čeho financoval svou kampaň. Je to nehorázná urážka irského lidu, sejít se s někým, kdo nemá volený mandát. Chci vás jen informovat, jak to Irové cítí."

Klaus (reaguje později): "Jestliže pan Crowley hovoří o urážce irských voličů, potom musím připomenout, že největší urážkou vůči irským voličům je nerespektování toho, jak v červnovém referendu hlasovali o Lisabonské smlouvě."

Crowley: "Vy mně nebudete říkat, jaký názor mají Irové. To já jako Ir vím nejlépe."

Klaus: "Já nespekuluji o názoru Irů. Já konstatuji jediná měřitelná data o jejich postoji, která přineslo referendum."


Dánská europoslankyně Dahlová vyjadřuje sympatie Klausovi:

"... jsem velmi ráda, že se s vámi setkávám osobně. Nesouhlasím s klimatickou politikou, ani s pojetím tržního hospodářství v EU... je potřeba, abyste nebyl v Evropě démonizován, a to, co jsem od vás dnes slyšela, mě potěšilo. Nejste démon, ale statečný prezident, který obhajuje svoje názory."


Slovenská europoslankyně Irena Belohorská Klause kritizuje:

"Smlouva z Nice je smlouva pro 15 zemí, ale Unie se rozšířila, Lisabonská smlouva je smlouva pro 27 zemí, a proto jsem nešťastná z toho, když nejvyšší představitel jedné z nových členských zemí vystupuje proti této smlouvě, na které jsme pracovali všichni společně."

Redakce iDNES.cz nabízí i celý přepis jednání, jak byl zveřejněn Kanceláří prezidenta republiky. - čtěte plné znění emotivní schůzky Klause s europoslanci

Zdroj: Tiskový odbor Kanceláře prezidenta republiky.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Přehrada Skalička zničí klenot přírody s ohroženými druhy, varují vědci

Řeka Bečva v lokalitě zvažované přehrady Skalička poskytuje domov řadě...

Pokud by jako klíčová část protipovodňové ochrany Přerovska vznikla na řece Bečvě přehrada Skalička, bude zničeno v...

KOMENTÁŘ: Státní rozpočet ve stínu Antonína Staňka a Michala Šmardy

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Bouřlivější než v předchozích letech, ale paradoxně o dost víc ve stínu než dříve. Řeč je o státním rozpočtu, zákonu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz