Sobotka: Česko je ochotné pomoci matce, které v Norsku odebrali dítě

  11:12aktualizováno  11:36
Česká republika je připravená podpořit matku devítiměsíční nemocné holčičky, kterou norská sociální služba Barnevern odebrala z péče rodičů. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka po čtvrtečním jednání s poslankyní Jitkou Chalánkovou, která se v případu angažuje. Prezident Miloš Zeman hodlá na odebrání dítěte „razantně reagovat“.

Premiér Bohuslav Sobotka | foto: Reuters

Podle Chalánkové je nyní na matce dítěte, aby se na vládu obrátila s oficiální žádostí o pomoc. To se má stát v nejbližší době. Do jednání poté bude moci vstoupit Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, jehož ředitel Zdeněk Kapitán se schůzky s premiérem také zúčastnil.

„Pan Kapitán mě ujistil, že aktuálnímu případu odebrání dítěte v Norsku je věnována ze strany českých kompetentních úřadů maximální možná míra pozornosti,“ sdělil Sobotka. Zdůraznil, že pokud si to matka dítěte bude přát, zajistí Česká republika kontakt zmíněného českého úřadu s Barnevernem a asistenci českého velvyslanectví v Norsku.

Barnevern odebral česko-norskému páru nemocnou devítiměsíční holčičku

Podle poslankyně je potřeba jednat co nejrychleji, jinak by mohl být ohrožen zdravý vývoj dítěte. „Je důležité, že se o tom hovoří. Norské úřady to mohou chápat jako částečně kontraproduktivní, ale já si nemyslím, že je tomu tak,“ řekla. Oproti Evě Michalákové, která o své dva syny bojuje s norským sociálním úřadem již několik let, má podle Chalánkové matka devítiměsíčního dítěte jednu výhodu. „Má vlastního advokáta, ne advokáta ex offo. Podal již protinávrh proti odebrání dětí,“ uvedla.

Pro agenturu ČTK Chalánková doplnila, že Česko prozkoumá možnosti, zda by se mohlo v Norsku v odvolacích soudních procesech v nové kauze i v případu dětí Michalákových připojit jako vedlejší účastník řízení.

Dítě je v nemocnici, rodiče jej můžou vidět dvakrát týdně

V současné době se rodiče s dítětem smí vídat jen dvakrát týdně na jednu hodinu. „Děťátko je držené v nemocnici, přestože denně může být minimálně dvanáct hodin doma se svými rodiči. Barnevern omezil takto drakonicky kontakt rodičů s dítětem a to se nám velmi nelíbí,“ uvedla poslankyně. Norská sociální služba se ke konkrétním případům nevyjadřuje.

Petiční výbor na podporu Michalákových informoval o případu i prezidenta. Ten zatím nespecifikoval kroky, jaké hodlá podniknout. „Pan prezident bude na odebrání dítěte české matce razantně reagovat,“ řekl iDNES.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že konkrétní postup sdělí v nejbližších dnech.

Výběr z blogů

Holčička se české matce a norskému otci narodila v dubnu 2015 s velmi vážnou poruchou, která jí způsobila nefunkčnost ledvin. Lékaři jí je museli odstranit. Nyní je dítě na dialýze a čeká na transplantaci ledviny, kterou pravděpodobně dodá někdo z její rodiny. „Má naplánovanou transplantaci, ale to až bude vážit deset kilogramů. V té chvíli je tělo už veliké natolik, aby se s takovým zásahem vyrovnalo,“ řekla serveru Lidovky.cz matka dítěte.

Chalánková, která je sama lékařka, označila zákroky, které dívka musela podstoupit, za velmi náročné a bolestivé. „Pro rodiče, kteří vůbec nepředpokládali, že se jim narodí nemocné miminko, byly velmi překvapivé, frustrující a těžké. Mnohdy propadali zoufalství,“ uvedla poslankyně.

Barnevern nám důvod odebrání dcery nesdělil, tvrdí matka

Rodiče si dítě mohli brát domů jen přes den, noc muselo trávit v nemocnici na dialýze. Podle Chalánkové dívenka po psychické a psychomotorické stránce velmi dobře prospívala, a to zejména díky péči rodičů. „Rodiče byli velmi chváleni ze strany lékařů,“ uvedla Chalánková.

Norský sociální úřad přesto rozhodl o odebrání dítěte a jeho předání pěstounům. Podle Chalánkové jen na základě toho, že si na rodiče stěžoval nadřízený zdravotních sester v nemocnici, se kterým rodiče nevycházeli dobře.

Rozhodnutí úřadu o odebrání dítěte rodiče obdrželi na Štědrý den. Při předchozím jednání s Barnevernem prý dostali na výběr, že se buď dcery vzdají dobrovolně, nebo jim ji úřad odebere. „Důvod nám ale nesdělili. Bylo to jen o tom, že se Barnevern obává o naši dceru, ale nic konkrétního. Celá schůzka trvala patnáct minut. Úřednice Barnevernu řekla, že by pro naši dceru bylo nebezpečné, kdybychom si ji vzali domů,“ řekla matka pro Lidovky.cz.

Poslankyně Chalánková popisuje situaci rodiny v Norsku:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Znásilnění šestnáctileté, z nějž je obviněný cizinec, míří k žalobci

Muž původem z Afriky obviněný ze znásilnění a majetkové trestné činnosti na...

Vyšetřování červnového znásilnění šestnáctileté dívky na Litoměřicku, z něhož je obviněný cizinec v minulosti neúspěšně...

Léto ještě nekončí, o víkendu se do Česka vrátí tropické třicítky

Teploty šplhají v Karlovarském kraji ke třiceti stupňům.

Česko si v závěru prázdnin užije ještě tropických teplot. Podle předpovědi bude o víkendu až 32 stupňů Celsia,...

Zemřel údajný dědic miliard ve Švýcarsku známý z Ransdorfovy kauzy

Europoslanec Miloslav Ransdorf na brífinku po jednání s vedením KSČM (8....

Končí policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku. Vladimír Huněk, který je známý z kauzy...

Najdete na iDNES.cz