Zákon o kryptoaktivech měl vzácnou shodu mezi jednotlivými stranami ve Sněmovně. Hned ve své úvodní řeči se pochvalně o kryptoměnách vyjadřoval Andrej Babiš, později vyjádřil podporu zákonu i předseda poslaneckého klubu SPD Jan Hrnčíř.
Jakub Michálek z Pirátů připomněl, že podpora kryptoměn je dlouhodobá pozice jeho politické strany. Proti návrhu zákona nehlasoval ani jeden z přítomných zákonodárců.
Základem nové normy je umožnění České národní bance udělovat licence poskytovatelům služeb souvisejících s kryptoaktivy a větší dohled nad dodržováním pravidel. Jak ale zmínil ve Sněmovně Patrik Nacher z hnutí ANO. „Není to pro laiky,“ varoval před možnými riziky obchodování s kryptoměnami.
Vrcholu bitcoin dosáhne příští rok, pak začne padat, předpokládá expert |
Předloha stanoví například požadavky na odbornou způsobilost. Bude mezi ně patřit i schopnost řádně zákazníkovi vysvětlit povahu kryptoaktiv, informace týkající se této oblasti nebo služeb souvisejících s kryptoaktivy a poskytnout mu doporučení. Součástí zákona je tříletý hodnotový test. Norma nyní míří do Senátu.
Poslanci také krátce po poledni schválili novelu zákona o ochraně ovzduší. Od té si ministerstvo životního prostředí slibuje podrobnější monitorování množství škodlivých látek v ovzduší nebo snížení administrativy v tomto segmentu. Zároveň zavádí například přísnější pravidla pro prašnost na stavbách.
Poslankyně Berenika Peštová (ANO) ale novelu zákona kritizuje. Podle ní jsou podmínky plnění o biopalivech napsané tak, že se trh více otevře dovozu palmového oleje, jehož produkce platí kvůli kácení deštných pralesů za extrémně neekologickou složku.
Uprchlíci z Ukrajiny přijdou o bydlení zdarma. ANO vadí navržený růst dávky |
Další projednávaný zákon se týkal Národní rozvojové banky. Ta by měla podle vlády umožnit bance vydávat dluhopisy, které budou v případě předchozího souhlasu ministerstva financí a délce splatnosti vyšší než jeden rok kryty státní zárukou. To bance usnadní přístup k cizím zdrojům kapitálu pro její rozvojovou činnost. I tento zákon byl přijat.
Posledním bodem, který poslanci v pátek projednávali byl návrh na prodloužení ochrany ukrajinských uprchlíků. Vzhledem k velkému množství přihlášených řečníků si poslanci odhlasovali pokračovat v tomto bodu následující týden. Jako první se o slovo přihlásil Radek Koten (SPD), který ochranu ukrajinských uprchlíků kritizoval. Upozorňoval mimo jiné na absenci povinnosti podstupovat STK pro auta s ukrajinskou SPZ či násilnosti v klubu Orion na pražském Žižkově.
Koten se také dostal ke kritice té části zákona s pracovním názvem Lex Ukrajina 7, kde se zamezuje Rusům mít jak české, tak ruské občanství. České zákony přitom umožňují mít dvojí občanství. Návrh zákona ale požaduje, aby se Rusové nejprve vzdali svého ruského občanství, aby mohli nabýt to české.
To je ale prakticky nemožné vzhledem k tomu, že pro vzdání se ruského občanství by lidé museli odcestovat do Ruské federace. „Dané osobě hrozí, že tam zůstane proti své vůli několik let. Mohou to být například disidenti,“ zmínil poslanec. Koten tvrdí, že taková diskriminace je protiústavní, jelikož přímo diskriminuje konkrétní národnost.
Úvodní spory politiků
Hned na začátku schůze vystoupil předseda ANO Andrej Babiš. Ten se vrátil ke čtvrteční schůzi, na které se jednalo o možném odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z pozice předsedkyně Sněmovny. „Nová totalita vedená panem premiérem nám dala na vědomí, jak a jestli tady máme mluvit,“ začal svou řeč Andrej Babiš (ANO), během které se vrátil ke čtvrtečnímu projevu Petra Fialy (ODS). Premiér reagoval na svého předchůdce na sociální síti X.
Ve čtvrtek Fiala bránil předsedkyni Poslanecké sněmovny Pekarovou Adamovou. Babiš se do Pekarové opřel i ohledně kauzy nálezu kokainu v prostorách Sněmovny. „Všechno jste spláchli. Ovládli jste celý stát,“ tvrdil Babiš.
Babiš chce být znovu premiérem. Prioritou je ale vyhrát volby, řekl |
Babiš znovu zopakoval stanovisko opozice, podle které předsedkyně dolní komory porušuje jednací řád Sněmovny, což je porušení zákona. „Pan premiér neskutečně lže,“ obhajoval Babiš potřebu opozičních poslanců klást dotazy na vládní poslance. Předseda poslaneckého klubu Pirátské strany Jakub Michálek navrhl, aby Sněmovna zvážila zkrátit projevy na 30 minut. Právě Andrej Babiš hned na začátku páteční schůze mluvil skoro hodinu. „Obstrukce vedou k tomu, že se nedostáváme k důležitým zákonům,“ zdůvodnil Michálek svůj návrh.
„Alenko, dobře poslouchejte, teď nekoukejte na Instagram,“ oslovil Babiš svou kolegyni ze strany Alenu Schillerovou během své řeči, když mluvil o deficitu ve státním rozpočtu. Ten poslanci schválili v úterý ve večerních hodinách a schválený schodek činí 241 miliard korun.
Babiš se také vyjádřil k obnovení proudění ropy ropovodem Družba, který do Česka z neznámých důvodů dva dny žádnou ropu nedodával. „Gratuluji vám. Už vám zase proudí ruská ropa. Přitom jste říkal, jak budeme nezávislí,“ smál se Babiš. Narážel i na zjištění, že poměr ruských paliv plynoucí do České republiky se zvyšuje.
Pekarová zůstává. Nebudu tančit na pultíku v převleku za hranolky, vzkázala opozici |
Hnutí ANO oddaluje rovněž schvalování novely energetického zákona, jež je rovněž na programu a která by po poslaneckých úpravách mohla omezit peníze ze státního rozpočtu vyplácené na podporované zdroje energie. Návrhy na snížení podpory pro obnovitelné zdroje vyvolávají nesouhlas zástupců průmyslu i provozovatelů fotovoltaik. Zástupci ANO se obávají možných budoucích arbitráží.