„Pokud ten návrh projde, bude to za cenu brutálních škrtů ve státním rozpočtu,“ prohlásila ministryně financí.
Hnutí ANO podle šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka nepodpoří ani senátní, ani sněmovní verzi novely zákona o pedagogických pracovnících.
Hlasování o zákonu v úterý nejprve zablokovali sociální demokraté. Když už to vypadalo, že by se o zákonu mělo jednat a hlasovat, vzali si pauzu „na poradu“ zhruba na hodinu a půl, až do okamžiku jednání o jiném, pevně zařazeném bodu jednání - novele zákona o energetice.
Šéfa Pirátů mrzí, že zvýšení platů učitelů blokují vládní strany
Nyní to tedy vypadá tak, že celý zákon, původně vládní návrh, spadne pod stůl. A to přičiněním obou vládních stran.
„Nejedná se o nic jiného než blokovat projednání tohoto původně vládního návrhu zákona. Mě to velmi mrzí, ale evidentně není v zájmu vládních stran vůbec tento tisk doprojednat a těm učitelům fakticky nabídnout perspektivu jejich povolání, která se nebude odvíjet od toho, co kteří politici slíbí v kampani,“ posteskl si šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík neúspěšně navrhl jednat o novele, která by zákonem garantovala platy učitelům ve výši 130 procent průměrné mzdy v zemi, i po jednadvacáté hodině, tedy klidně až do půlnoci.
Nepodpořili to poslanci ANO, ČSSD a KSČM, což před hlasováním o nedůvěře vládě naznačuje, že vazby mezi třemi stranami, které po většinu volebního období určovaly, co ve Sněmovně projde a co ne, nejsou zpřetrhány ani potom, co KSČM vypověděla dohodu o toleranci vládě.
„Ten zákon jsme podporovali, byla tam docela zajímavé věci z dílny ministerstva školství, nicméně tady se načetlo a bohužel prošlo velmi prudké navýšení platů pedagogů. Bylo by to pro vaši informaci zhruba o 18 procent,“ řekla před tím ministryně financí Schillerová.
Platy ve veřejné sféře bychom museli snížit o 15 procent, varuje Schillerová
„Toto pokud projde, a říkám to otevřeně, a je jedno jestli senátní nebo sněmovní verze, protože mezi nimi je rozdíl tři miliardy, možná pět, tak je to zásah pro rozpočet přes 30 miliard, a to by znamenalo tak významné škrty, že bychom museli snižovat platy ve veřejné sféře třeba o 15 procent,“ varuje Schillerová.
Učitelům by rostly platy o 18 procent, ale všem ostatním klesly o 15 procent. „Museli bychom seškrtat všechny dotační programy, se kterými počítáme,“ řekla také ministryně financí.
Schillerová namítá, že byl již splněn slib zvýšit učitelské platy na 150 procent jejich původní výše a že průměrný plat učitelů je 46 tisíc korun měsíčně. U nepedagogických pracovníků zhruba 26 tisíc korun.
Uzákonění poměru učitelských platů k průměrné mzdě Sněmovna schválila koncem ledna na návrh Pirátů, když pro to hlasovali poslanci všech stran s výjimkou ANO. Původní vládní návrh má umožnit, aby na vybraných typech škol mohli učit i odborníci z řad nepedagogů.