Zlatý odznáček olympioničky Věry Čáslavské je unikátní a řadí se do sbírky jejích jedenácti medailí. Váže se k absolutnímu vítězství na tokijských hrách v roce 1964 a pro olympioničku je tím nejvzácnějším kouskem.
"Rozhodla jsem se, že dám ten nejcennější, kdy jsem vyhrála absolutní vítězství v olympiádě v Tokiu. Snad si jej bude ten, kdo ho získá, považovat a bude rád. A snad to pomůže," doufá legendární gymnastka. "Je to unikát, který nemá nikdo jiný na světě."
Zlatý odznak |
Vzácné odznáčky dostala od Mezinárodního olympijského výboru. "Je to vtipná historka. Byla jsem na seznamu škůdců pro národ a všechno pro mne tím pádem bylo tabu. Když to se mnou bylo nejhorší, objevil se prezident Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch s tím, že mne musí popotáhnout za křidýlko a že umocňuje olympijské vítěze zařazením do registru medailí."
Samaranch tehdy olympioničce předal jedenáct malých koženkových taštiček. V každé taštičce je odznáček s identifikačním číslem ve zlatě nebo ve stříbře.
K Japonsku má Věra Čáslavská mimořádný vztah, který trvá doteď - stala se čestnou předsedkyní Česko-japonské společnosti. "Je to země, která se mi stala na celý život velkým přítelem. Můj vřelý vztah k Japonsku je delší než jeden život. Cítím k němu velké přátelství a hlubokou úctu."
Olympijský odznak za nejštědřejší dar
Sbírka redakce iDNES.cz, do které olympionička věnovala svůj zlatý olympijský, běží ve spolupráci s humanitární organizací Adra. Ta pro ni otevřela transparentní účet, kam mohou lidé přispívat. Nejštědřejší dárce pak získá tento vzácný předmět od proslulé gymnastky.
Sbírka Adry na pomoc Japonsku |
"Společně pomáháme lidem v nouzi a i tentokrát, díky solidaritě a štědrosti českých dárců, dokážeme být oporou tam, kde je to potřeba. Japonsko naši pomoc potřebuje a vítá. Podařilo se nasbírat již více než 7 milionů korun," uvedla Andrea Urbancová za organizátory z Adry.
"Hlavu vzhůru! Vydržet!"
Vztah Věry Čáslavské k zemi vycházejícího slunce se zrodil v roce 1960 na olympijských hrách v Římě. "Tam jsem poprvé na vlastní oči viděla umění japonských gymnastů. Na japonských gymnastech jsem obdivovala všechno, ale především jejich přístup k olympijské soutěži. Zatímco ostatní závodníci přistupovali k nářadí s kamennou tváří, z níž by jeden usoudil, že snad přijde nějaká živelná pohroma, japonští gymnasté byli soutěživí, hraví a bezprostřední," popisuje obdivované vlastnosti.
Líbí se jí i jejich smysl pro tým. "Od Japonců jsem se naučila nejen sportovní technice a taktice, ale také nesmírné houževnatosti, tedy vlastnosti, která nám většinou chybí."
Nedávná katastrofa proto zasáhla i ji. V rámci Česko-japonské společnosti se tak snaží pomáhat prostřednictvím sbírky, pořádáním koncertů či jiných akcí. Japoncům vzkazuje: Hlavu vzhůru! Vydržet! "Podle mého tam totiž nejsou potřeba jen peníze, ale především morální podpora," míní.