Na začátek dobrá zpráva od organizace Transparency International, která korupci sleduje:
kolik
|
Ale lidé se shodují, že mnohde se bez všimného stále neobejdou. MF DNES sestavila na základě desítek konkrétních případů, které řeší policie, její inspekce či justice, jakýsi "ceník úplatků". O jaké částky si nejčastěji úředníci, policisté nebo třeba lékaři říkají a za jaké úkony?
1. Chci získat pro svou firmu veřejnou zakázku
Podle drobných podnikatelů ve stavebnictví činí průměrná výše "provize" u veřejných zakázek 15,7 procenta z ceny zakázky.
Vyplývá to z průzkumu Asociace středních a malých podniků a živnostníků. "Tři pětiny šéfů podniků uvádějí, že veřejnou zakázku nelze získat bez úplatku, provize či různých požitků," potvrdila ředitelka asociace Eva Svobodová.
Úplatek za získání zakázky nabídl prý zhruba každý desátý podnikatel. Břetislav Ošťádal z asociace tvrdí, že skoro polovina podnikatelů je ochotna korupci nahlásit. "To naznačuje jejich vrcholící nespokojenost. Už nechtějí mlčet, přestože mohou být ohroženy jejich obchody," říká Ošťádal.
Výše všimného se odvíjí od výše zakázky. Deset tisíc korun mělo třeba pomoci malé firmě, aby mohla vydělat 700 tisíc na plynofikaci knihovny v Poličce na Svitavsku. Do statisíců šplhaly úplatky například za armádní stavební zakázky.
2. Neberte mi řidičský průkaz
Řidičský průkaz byl odebrán za sérii dopravních přestupků již více než 30 tisícům lidí. Mnozí se s trestem nesmířili a sáhli kvůli svým dokladům do peněženky. Před časem tak šel k soudu pracovník pražského magistrátu, jenž si za navrácení řidičáku řekl o 25 tisíc.
Jedenatřicetiletého Marka z Ostravy dokonce kvůli úplatku odvezli policisté k bankomatu. Zastavili ho se třemi vypitými pivy a hrozila mu ztráta řidičáku. Jako řidič kamionu se bál o práci.
ČEŠI A KORUPCESetkal/a jste se v posledních pěti letech s korupcí? (Nabízel nebo žádal od vás, vašeho blízkého či známého někdo úplatek?) Souhlasíte s tím, aby stát bojoval s korupcí tak, jak to avizoval ministr vnitra Radek John? Měl/a byste odvahu a chuť ohlásit takové jednání na policii? Souhlasíte s tím, aby policie dostala pravomoc více využívat v korupčních kauzách odposlechy? Zdroj: Median pro MF DNES, 566 respondentů |
3. Budete mě operovat vy, pane profesore?
Fakt, že si v Česku pacient nemůže legálně připlatit za lepší péči, vytváří šedou ekonomiku ve zdravotnictví. Neoficiální ceník je následující: pět tisíc korun vytáhne z peněženky pacient, který chce být operován vybraným lékařem, stejná částka se platí za lepší místo v pořadníku na operaci, za 20 tisíc získáte lepší endoprotézu.
Pětadvacetiletá Veronika rodila čtyři dny před oficiálním termínem. Její gynekolog dorazil sám o své vůli do nemocnice a Veronice slíbil, že ji "odrodí".
"Ve chvíli, kdy jsem začala mít silné porodní bolesti, mi suše oznámil, že u mě zůstane, když mu dám deset tisíc. O té nabídce jsem vůbec nebyla schopna uvažovat. Kývla jsem," vzpomíná Veronika.
4. Zaplatím, když nebudu muset do vězení
Úplatky dokonce údajně ovlivnily trestní stíhání. Pražský policejní vyšetřovatel nedávno slíbil obviněnému člověku, že zařídí, aby bylo staženo obvinění. Řekl si o 140 tisíc korun. Člen cizinecké policie v Brně Zdeněk Dulínek zase v září dostal dva roky vězení za to, že si vzal úplatek od Ukrajinky za měsíční prodloužení jejího víza. Dostal od ní 15 tisíc korun.