Francouzský prezident zůstane v ČR jen několik hodin. | foto: Reuters

Sarkozy přijel do Prahy, s Topolánkem „zachraňují“ EU

  • 189
V Evropské unii vrcholí krize po irském odmítnutí Lisabonské smlouvy, která měla zreformovat chod EU. Ve stejné době přijíždí do Prahy muž, pro kterého bude v příštím půlroce vyřešení patové situace hlavním úkolem. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Francie se 1. července ujímá "šéfování" Unie, hned po ní následuje Česko. Právě slaďování programu obou předsednictví je hlavním tématem, o kterém se Sarkozym jedná český premiér Mirek Topolánek.

Evropské unii ale v pátek přibyla jedna velká vráska na čele: Irové v referendu odmítli Lisabonskou smlouvu, která má sedmadvacítku reformovat a rozhýbat její unavené motory, jež nezvládají mohutné rozšíření Unie z posledních let. - čtěte Evropa řeší, jak zvrátit irské NE

Ale aby smlouva mohla platit, musejí ji přijmout všechny členské země. Irsko bylo jediné, kde se konalo všelidové hlasování, všude jinde si moc rozhodnout ponechali politici. Nicolas Sarkozy, který je zastáncem rychlé ratifikace dokumentu, hned apeloval na Evropu: "Nedopusťme, aby se z irského NE stala krize."

Další zemí, kde hrozí krach smlouvy, je právě Česko. Dokument teď leží u Ústavního soudu, který má rozhodnout, zda je v souladu s českým právním řádem. A Sarkozy to dobře ví. Na Topolánka se podle předpokladů bude snažit zatlačit, aby Praha reformní pakt, na němž se Unie léta složitě dohadovala po krachu takzvané euroústavy v roce 2005, co nejrychleji uznala.

Největším odpůrcem "Lisabonu" je prezident Václav Klaus. S tím se ale Sarkozy nesetká, protože česká hlava státu se momentálně zotavuje po operaci kyčle.

Ministři k nám jezdí jeden za druhým
Sarkozy a Topolánek také v Praze podepíší strategické partnerství mezi Francií a Českem, kterým si země galského kohouta utužuje vztahy se státy z regionu, který v posledních letech spíše přehlížela. A pro Česko to platí dvojnásob.

Díky rozpisu předsednictví EU, ve kterém na sebe obě země navazují, jsou styky obou států výrazně intenzivnější. "Ministři nyní jezdí do Prahy jeden za druhým, aby koordinovali své kroky. Někteří diplomati za celou dobu působení na velvyslanectví nevidí, že by se vzájemné vztahy někam hnuly. Já to štěstí mám," libovala si před časem tajemnice francouzské ambasády v Praze Marianne Barkan-Cowdyová.

Premiéři V4 se neshodli
Ještě před dvoustranným jednáním Topolánek – Sarkozy se francouzský prezident zúčastnil části schůzky premiérů takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Šéfové vlád V4 už dopoledne jednali ve Valdštejnském paláci a nevyhnuli se pochopitelně ani tématu irského referenda. Na společné tiskové konferenci pak sice prezentovali vůli vystupovat jednotně, ale v názorech, jak reagovat na irské "ne", se rozešli.

Zatímco polský premiér Donald Tusk jasně podpořil pokračování ratifikačního procesu a řekl, že polský prezident při nejbližší příležitosti dokument podepíše, český premiér Topolánek prohlásil, že Praha se mezi pokračováním a zastavením rozhodovat nemusí. "My už jsme ratifikační proces přerušili," řekl premiér s poukazem na to, že o souladu Lisabonské smlouvy s českým právním řádem právě rozhoduje Ústavní soud.

Slovenský premiér Robert Fico řekl, že otázka Lisabonské smlouvy se přehnaně zdůrazňuje na úkor jiných témat. "Pro evropskou společnost není smlouva tak důležitá jako růst cen ropy a potravin," tvrdil.

Politici se každopádně shodli, že institucionální trable Evropské unie nesmějí zastínit jinou, důležitější agendu. A že také nesmějí stát v cestě dalšímu rozšíření EU, konkrétně o Chorvatsko. Záhřeb se podle nich nesmí stát obětí zadrhnuté ratifikace Lisabonské smlouvy.

Jahodová polévka s jahodami
Setkání premiérů s francouzským prezidentem uzavřel slavnostní oběd. Topolánek nabídl svým hostům srnčí hřbet s kedlubnovým zelím a jako dezert jahodovou polévku doplněnou pečenými jahodami a čokoládovou tyčinkou, uvedly internetové stránky vlády.

Sarkozy v roli politika nepřijíždí do Česka poprvé. Jednou už tu byl v listopadu 2004 – tehdy však zastával funkci ministra financí. Od té doby, co se v květnu minulého roku stal prezidentem, cestuje po světě v podstatě bez přestání.

Na starém kontinentě si dal závazek navštívit před tím, než se Francie ujme evropského žezla, všech 26 partnerů z Unie. To mu nakonec nevyšlo, a tak na "výlety" vyslal i svého premiéra Francoise Fillona. To je velmi neobvyklé, protože předseda vlády se podle francouzské politické tradice drží domácí politiky.

Česko se s "náhradníkem" spokojit nemuselo. Přesto Sarkozyho krátká návštěva nemá velký lesk. Prezident v Praze pobude jen pár hodin a večer zase odletí domů.

Navíc s sebou nevzal manželku Carlu Bruniovou, která se dávno před svatbou proslavila jako modelka a zpěvačka. A nyní je tou, která svým vystupováním táhne popularitu mezi Francouzi neoblíbeného manžela nahoru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video