Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Je to průšvih hlavně rodičů, říká historik k sáňkování na ruinách v Lidicích

  13:58
Lidice o uplynulém víkendu zažily nápor sáňkařů a lyžařů. Proháněli se na místech obce, kterou v roce 1942 zničili nacisté. Podobná situace byla i v Německu, kde lidé sáňkovali na místech hromadných hrobů v někdejším koncentračním táboře Buchenwald. Podle historika a ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka jde o nepochopitelnou věc. Hovoří o selhání osvěty a průšvihu hlavně rodičů.
Údolí, kde stávaly Lidice, v neděli 17. ledna 2021. Desítky aut zaparkovaly...

Údolí, kde stávaly Lidice, v neděli 17. ledna 2021. Desítky aut zaparkovaly přímo na pietním území, stovky lidí si užívaly zimní radovánky na se zemí srovnaných lidických domech a nacisty zpustošeném hřbitově (protější svah). | foto: Archiv Eduarda Stehlíka

Pane Stehlíku, jak vám bylo, když jste o víkendu viděl sáňkaře, jak se prohánějí na místech, kde stály historické Lidice, či na svahu, kde byl hřbitov?
Je mi z toho špatně a je to pro mě něco naprosto nepochopitelného. Na svém Facebooku jsem se setkal s reakcemi lidí, jako o co nám vlastně jde. Že máme být rádi, že se tam opět rozeznívá dětský smích. Nevím, jestli je dobré, aby se rozezníval dětský smích na tom, že se přejíždí přes hroby na nacisty zničeném hřbitově. Že jim tam nejvíc vyhovují ty hupy. Ale tam se jezdí přímo po ruinách tehdejších domů.

Já jen pevně doufám, že někteří lidé nejsou tak zabednění a hloupí, ale že mají jen zkreslenou představu, kde stály Lidice. Někteří lidé argumentovali tím, že na jedné straně je to pietní místo a že na té druhé si mohou dělat co chtějí.

Jenže tady na těch svazích právě stála část obce.
Ano, prakticky více než třetina, možná až polovina vesnice. Tuhle část Němci srovnali se zemí nekvalitně. Proto tam jsou ty muldy, proto se tam jezdí dobře, je to strmější. Ty ruiny zbořených domů byly zahrnuty hodně ledabyle. Dokonce v 70. letech došlo k případům, že se tam někdo probořil do sklepa.

Eduard Stehlík, historik a ředitel Památníku Lidice

Nikdo mi nemůže říkat argumenty, že máme mít ten hřbitov ohraničený. Nový hřbitov byl postavený po válce, lidé tam obnovili pomníčky, kde byly hroby jejich blízkých. Ale zdaleka to nebyly hroby jen z Lidic, ale i z okolních vesnic. Zničení hřbitova zasáhlo široké okolí, týkalo se to Hřebče, Bělok, Makotřas. Pro mě je to absolutní neúcta. Omlouvat to tím, že nevědí, kde jsou, mi přijde úplně na palici. Mám zdokumentováno, že v jednu chvíli tam bylo až 150 aut zaparkovaných přímo na tom pietním území.

Pokud by se měla situace opakovat, jste připraveni, aby se tak nestalo?
Já jsem samozřejmě v kontaktu s Policií České republiky, Městskou policií, ale nejsem přítelem represí. Nevím, proč bychom měli lidi permanentně trestat a mlátit je klackem. Ti lidé by se měli v tuhle chvíli zastydět a v té hlavě si to srovnat. Represe nic neřeší.

Na druhou stranu je jedno, jestli bude sníh, protože tyhle problémy v Lidicích řešíme celoročně. I tam, kde se lidé nemohou vymlouvat, že nevědí, kde jsou. U hrobu lidických mužů, u kostela... Na volno zde pobíhají psi, přestože je to zakázané. Lidé si rozprostírají piknikové deky. Loni v červnu jsem od hrobu lidických mužů vyháněl holky, které se zde opalovaly nahoře bez. Jezdí tu čtyřkolky, auta, co driftují po pietním území a rozrývají trávu. Údržba zeleně nás ročně stojí přes milion.

No a v jakém stavu to bude po tom sáňkování - tam nás to bude stát několik set tisíc, abychom to dali do pořádku. Lidé tam s odpuštěním budou jezdit i po blátě, dokud to půjde.

Bohužel jde o celoroční záležitost. A když lidem něco řeknete, jsou ještě agresivní a někteří hodně.

Avizoval jste, že byste pietní místo mohli jaksi „oplotit“, vysázet zde túje. Je to cesta?
Jenže ani to některým nezabrání ničit. Bavili jsme se o tom včera s kolegy, že bychom tam mohli udělat nižší plůtek, abychom to aspoň ohraničili. Ale když napadne víc sněhu, tak stejně nebude vidět.

Celé pietní místo je národní kulturní památka. To znamená, že jakýkoliv krok, který bych zde chtěl udělat, musím konzultovat s památkáři. A může se nakrásně stát, že mi to zkrátka nepovolí.

„Nechápu rodiče, kteří vezmou děti sáňkovat na pietní místo. Ten největší průšvih jde za nimi.“

Eduard Stehlík

Pomohla by lepší osvěta a výchova, aby se to nedělo?
Všechno stojí a padá s osvětou a výchovou. Bylo by ale nesmírně zjednodušující říct, že to nezvládá škola. Elementární základ by děti měly dostat v rodině, od rodičů. Určitě škola má odvést kus práce, ale to podstatné, jak se chovat, by ti měli říct táta s mámou. Ty děti jsou možná znevýhodněné, že se jim toho nedostalo od rodiny, ani ze školy. To ovšem neznamená, že bychom nad tím měli mávnout rukou. Je to otázka osvěty a intenzivní práce. Znám celou řadu osvícených kantorů, kteří odvádějí fantastickou práci a pak jsou někteří, kteří nad tím mávnou rukou.

Aplikace ukáže podobu starých Lidic

Příští rok, k 80. výročí vyhlazení obce, by mohla být hotová aplikace, která uživatele provede historickými Lidicemi. „Pracujeme na digitálním modelu Lidic. Lidé si budou moci stáhnout aplikaci a na mobilu či tabletu se jim při procházce po pietním území objeví tehdejší domy,“ říká Eduard Stehlík.

Na aplikaci už několik měsíců se svými kolegy pracuje. „Některé domy už máme postavené, ale sháníme další dobové fotografie. Velice věrně se dělají fasády, okna, tehdejší typy dveří. Až se nám to povede dotáhnout do konce, lidé by měli možnost projít se Lidicemi jako ve Street View.“

Jeho tým zároveň pracuje na nové podobě mapy z leteckých snímků, které ukazují Lidice z doby před rokem 1942.

Ale děti na ten kopec přivedli rodiče.
Samozřejmě. Ten největší průšvih jde za rodiči. To dítě je v pohodě -  tatínek s maminkou mě přivedli na kopec. Dítě je rádo, že vypadlo, protože doma je zavřené, nedostane se mezi kamarády, permanentně kouká do počítače při distanční výuce. A tady je šťastné, že napadl sníh a může si zasáňkovat. Tohle naprosto chápu. Ale nechápu ty rodiče, že je vezmou sáňkovat na to pietní území.

Podobná situace se o víkendu stala také v Německu na místě bývalého koncentračního tábora v Buchenwaldu. Evidentně to není jen o Lidicích.
Obecně je to výchovou a ztrátou historické paměti. Lidé si řadu věcí neuvědomují. Mě fascinuje, že někdo je schopný argumentovat, proč bychom se nemohli zasmát a zalyžovat někde, kde se něco stalo. Vždyť všude se něco stalo, tak proč bychom tam nemohli.

Buchenwald se mě osobně dotkl hodně, a to jsem ještě netušil, že vzápětí to budu mít v Lidicích. Dědečkův bratr byl totiž v Buchenwaldu vězněn nacisty, takže já jsem to jeho vypravování slyšel mnohokrát. Tam to byla opravdu jedna z továren na smrt. A když si představím, že někdo sáňkuje na místě, kde jsou pohřbeni prastrýcovi kamarádi, o nichž mi vypravoval, je mi z toho špatně.

Jak odcházejí pamětníci těch věcí, tak pro tu mladší generaci je najednou 2. světová válka něco jako dinosauři. Je jim to úplně jedno. A téměř by řekli, ať je s tím lidi neobtěžují.

Je velkou pravdou, že pokud člověk nezná tu minulost, tak hrozí, že si ji jednou bude muset prožít i on. A pak už může být pozdě.

Je sáňkování v prostoru vyhlazených Lidic zneuctěním pietního místa?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 26. ledna 2021. Anketa je uzavřena.

Sáňkovalo se i v Buchenwaldu

Ředitel památníku Buchenwald, který se nachází na místě bývalého nacistického koncentračního tábora, si o víkendu postěžoval na místní nadšence, kteří si zimních radovánek užívali v jeho areálu a mimo jiné sáňkovali přímo přes místa, kde se nacházejí hromadné hroby někdejších vězňů.

„O víkendu jsme tu měli silný provoz,“ řekl Jens-Christian Wagner magazínu Der Spiegel. Parkoviště u památníku poblíž durynského Výmaru podle něj zaplnili kvůli sněhové nadílce milovníci zimních sportů a nikoli zájemci o prohlídku. „Některé stopy po sáňkách končily u masových hrobů,“ dodal.

Podle ředitele je pochopitelné, že lidé míří do přírody, měli by ale respektovat pravidla a v areálu památníku se chovat uctivě a s patřičnou pietou k desítkám tisíc lidí, kteří tu přišli o život. Podle něj je nepřijatelné, že sem lidé přicházejí za sportem nebo na procházku se psy. „Sportovní aktivity narušují klid mrtvých. S časovým odstupem lidé ztrácejí historickou citlivost,“ postěžoval si Wagner.

V Buchenwaldu mezi vytvořením tábora v roce 1937 a jeho osvobozením americkou armádou v dubnu 1945 zahynulo asi 56 tisíc. Buchenwaldem prošlo i zhruba 7 800 Čechoslováků, včetně spisovatelů Ferdinanda Peroutky, Josefa Čapka a Arnošta Lustiga.

Zdroj: ČTK

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Většina Čechů považuje kulturu za důležitou, přesto na ní šetří

Kulturu považuje za důležitou pro své duševní zdraví 84 procent Čechů a Češek, přesto však v letošním roce více než...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když sníh či led ze střechy zničí zaparkované auto

Sněžení a mráz znamenají pro majitele a správce budov starost navíc. Na střechách se někdy nahromadí značné množství...

Vémolu podezírají z týrání, tygřice měla vyoperované drápy. Kvůli zánětu, hájí se

Zápasníkovi Karlosu Vémolovi úřady v úterý 5. prosince odebraly tygřici Rambu. Skončila v záchranné stanici, kterou...

Firmy a školy by se o výuku dělily. Zákon zavede „školu v práci“

Propojení odborných škol s firmami, tedy potenciálními zaměstnavateli, je o krok blíže. Ač ministerstvo školství...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...