Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Prázdniny samoživitelek: potíže v zaměstnání, polovina dětí nepozná tábor

  0:01
Desetina samoživitelů musí vystačit s výživným menším než tisíc korun měsíčně, téměř polovina samoživitelů pak nedostává alimenty pravidelně. Na tábor tak dítě nemůže poslat téměř každý druhý samoživitel, někteří dokonce dávají kvůli hlídání dětí výpověď v práci.

Pečuje o dvě děti, ke své práci má ještě brigády. Týdně si musí vystačit s tisícikorunou. „Nemůžete si dovolit ani úspory, nic,“ přibližuje dvaačtyřicetiletá Monika. Otec jejích dětí jí přitom má každý měsíc přispívat výživným. To však neplatí.

Problémy začaly už měsíc po sňatku, když bylo jejich synovi sedm měsíců. Přišel dopis od soudu. Moničina manžela žaloval jeho zaměstnavatel pro zpronevěru nafty o statisíce korun. „Zjistila jsem, že netuším, koho jsem si vzala. Začala jsem zjišťovat, že tomu člověku se dá věřit jenom to, co má v občanském průkazu,“ přibližuje Monika.

Deset miliard korun

Celorepublikový dluh na výživném oproti minulým rokům klesl – zatímco v roce 2012 se podle informací Exekutorské komory pohyboval okolo šestnácti miliard korun, v roce 2018 se podle Asociace neúplných rodin pohyboval okolo deseti miliard korun.

„V podstatě se dá říci, že nikdy nebyly tak ideální podmínky. Máme minimum nedobrovolných neplatičů a zřejmě v historicky největším množství případů dokáže neplatič nejen umořovat dluh, ale zároveň spolu s tím platit i pravidelné výživné,“ uvádí Iveta Novotná.

Nechala provést zúžení společného jmění manželů, problémy se však začaly nabalovat. „Byl to další dluh, další problém, další lež,“ popisuje. Kvůli krádežím nafty Moničinu muži nechodila výplata. Ona se synem tak neměla z čeho žít.

Potom, co se rozvedli, vyměřil soud výživné sedm tisíc korun. Většinu z peněz však Monika nikdy neviděla. „Podíval se mi do očí, usmál se a řekl: Ze mě stejně nic nedostaneš,“ vzpomíná žena. A tak to i bylo - i když nad jejím bývalým manželem visela hrozba vězení, výživné neplatil.

V podobné situaci je přitom mnoho samoživitelů. Podle odhadů Asociace neúplných rodin žije v Česku zhruba 115 tisíc občasných a nebo stálých dlužníků alimentů, z toho téměř třetina patří právě mezi ty chronické.

Nejnižší částku vyměřenou soudem, kterou program VašeVýživné.cz eviduje, je 100 korun. Medián vyměřeného výživného je 2000 korun. Program provozuje Asociace neúplných rodin v rámci své asistenční služby pro rodiče.  

„Výživné pod tisíc korun má celkem deset procent samoživitelů a s částkou 500 korun na jedno dítě si musí vystačit každý dvacátý rodič samoživitel,“ dodává ředitelka programu VašeVýživné.cz Iveta Novotná. Podle průzkumu Klubu svobodných matek nedostává alimenty vůbec nebo nepravidelně 40 % maminek.

Nebýt rodičů, nepřežili jsme

Monika podala exekuci, pravidelně po čtyřech měsících podávala trestní oznámení. Někdy se jí pod hrozbou žaláře dařilo peníze vymoci. „To bylo jediné, co zabíralo,“ vysvětluje. I tak byl její exmanžel pro neplacení výživného  ve vězení dvakrát.

Poslední rok se jí přes exekutora daří vymoci 2200 měsíčně. „Protože je to řidič z povolání, nikdo mu řidičský průkaz nesebere,“ přibližuje Monika. Stejně tak je to i s dietami - podle Moničiných slov má její bývalý manžel příjem deset tisíc. K tomu však dostává dalších 32 tisíc korun v dietách. Celková částka, kterou jí na výživném dluží, se blíží 300 tisícům korun. Monika má naštěstí podporu ve své rodině. „Když byly děti malé, nebýt rodičů, nepřežili jsme,“ uzavírá.

5 249 lidí

Neplacení výživného je druhým nejčastějším trestným činem v České republice, a to i přesto, že policisté rok od roku evidují méně trestních oznámení kvůli tomuto prohřešku.

Odsouzených neplatičů alimentů za loňský rok je dokonce podle dat ministerstva spravedlnosti nejméně za posledních deset let. V loňském roce to bylo 5 249 lidí. 

Právě exekuci vyhodnocuje Asociace jako nejúčinnější nástroj, který mají samoživitelé k dispozici. „Mezi hlavní výhody patří naprostá samostatnost exekutora při vyhledávání finančních zdrojů, pravidelné lustrace majetku, možnost postihnutí více zdrojů najednou, efektivní nátlak a také komplexní zajištění dlužníkova majetku, včetně řidičského průkazu,“ přiblížila Novotná.

Asociace neúplných rodin pak na jaře ve spolupráci s programem VašeVýživné.cz zveřejnila čtyři opatření, která by situaci mohla zlepšit. Jedním z nich je změna výpočtu termínu, kdy je možné podat na dlužníka trestní oznámení. V současnosti jsou to čtyři měsíce. „Nově bychom rádi přešli na model, kdy se bude míra neplacení výživného posuzovat podle kumulované výše dluhu, tedy nikoli délky neplacení,“ uvádí VašeVýživné.

Dalším z nich je zápis dlužníků do systému SOLUS. To by dlužníkovi znemožnilo čerpat spotřebitelské úvěry a využívat bankovní půjčky. Jako možné řešení navrhují i nařízenou návštěvu poradny a změnu přednostního vyplácení výživného.

Ministerstvo spravedlnosti se však k případné užitečnosti opatření nechtělo vyjádřit. „Kromě novelizace exekučního řádu týkající se postihu veřejnoprávních oprávnění v současné době žádná opatření nepřipravujeme,“ reagovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Andrea Šlechtová.

Některé maminky dávají kvůli létu výpověď v práci

Častá finanční tíseň samoživitelek se však projevuje i během letních prázdnin. Z průzkumu neziskové organizace Klub svobodných matek a Bonami, který se dotazoval 900 matek samoživitelek, vyplynulo, že téměř každá druhá (41 procent) si nemůže dovolit poslat dítě na tábor. Čtyřicet procent dětí se tak z domova v létě nepodívá vůbec nebo maximálně na pár dnů.

Fond pro rodiče samoživitele

Cílem Nadace Agrofert je aktivním maminkám a tatínkům v jejich snaze najít východisko z tíživé životní situace a vrátit chod rodiny do „normálních kolejí“.

„Maminky tedy musí řešit hlídání pro děti tento rok na celých devět týdnů prázdnin, což je obrovský problém především pro ty zaměstnané. Několik našich maminek přiznalo, že bude muset dokonce dát výpověď v práci, aby se o děti mohly postarat,” vysvětluje Dana Pavlousková z Klubu svobodných matek.

S podobným průzkumem přišel i program VašeVýživné, který se dotazoval 500 samoživitelů. Podle průzkumu na prázdniny s dětmi nejezdí více než polovina (61 procent) z nich. Celkem 38,5 procent dotázaných využívá možnost hlídání dětí prarodiči nebo známými, každý pátý rodič samoživitel pak s dětmi zůstává doma. Když už nějak jedou, tak nejčastěji za příbuznými.

Diskuse pod článkem nebyla spuštěna na přání paní Moniky.

Autor:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

OBRAZEM: V Tetíně uctili památku svaté Ludmily, pouť přilákala tisíce věřících

V Tetíně na Berounsku proběhla národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily, která je letošním vyvrcholením...

Ve 13 obcích dnes volí nové zastupitele, volební účast je zatím různá

Lidé ve 13 obcích znovu rozhodují o složení obecních zastupitelstev. Volební účast je různá, někde přišla zatím pětina...

V sobotu přibylo 301 nakažených, kleslo číslo R i počet hospitalizovaných

Za sobotu laboratoře odhalily 301 nově nakažených, což je o 50 více než minulý týden. Reprodukční číslo kleslo na 1,11....

Nad broukem ještě není vyhráno. Kůrovcová kalamita skončí nejdříve za dva roky

Premium S kalamitou kůrovce bojují i v Brdských lesích, především u vrchu Kočka. Kalamita by definitivně mohla skončit za dva...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...