Žádný nátlak politiků, jen měníme pravidla, tvrdí šéf zpravodajství ČT

  14:36aktualizováno  14:36
Šéf zpravodajství České televize Zdeněk Šámal odmítl kritiku některých svých redaktorů, že kvůli politickému tlaku dochází k zásahům do klíčových reportáží. "Jen jsme oproti minulosti náročnější v posuzování kvality reportáží," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Šéf zpravodajství České televize Zdeněk Šámal | foto: Archiv ČT

Docházelo k politickým tlakům při přípravě reportáží?
To absolutně odmítám. Musím jednoznačně říct, že já i šéfredaktor Petr Mrzena jsme náročnější v posuzování výstupů i kvality reportáží. Přišli jsme sem zvýšit kvalitu Událostí, takže zvyšujeme i kvalitu jednotlivých reportáží. Zavádíme nová pravidla. Samozřejmě do toho mluvíme já i Mrzena, to je naprosto legitimní proces. Odmítáme pouštět reportáže, které jsou nedokonalé.

Redaktoři měli námitky vůči reportážím o politikovi ODS Pavlu Dlouhém či náměstkovi pražského vrchního státního zástupce Liboru Grygárkovi. Ozval se někdo z jejich okolí kvůli reportážím?
To naprosto odmítám. Nikdo se neozval. Reportáž o Pavlu Dlouhém se vyráběla dva dny, což je méně, než je u takového tématu nutné. V první verzi byla navíc neodůvodněně použita skrytá kamera, nikoliv se zásadním sdělením, ale jako dokreslení informace, zachycovala lidi, kterých se to vůbec netýká. Použití skryté kamery předepisuje kodex, jehož pravidel se musíme držet. U Grygárka jsme si nebyli jisti původem ani pravostí dokumentů, které jsme dostali velmi nestandardní cestou. Informace byla závažná, tak zazněla, ale dál jsme se do toho nepouštěli, protože hrozilo nebezpečí, že nám někdo něco účelově podstrčil.

Redaktoři si stěžují na zásahy do kauz

Stěžoval si někdo z redaktorů na to, že jejich reportáže nebyly odvysílané nebo šly na obrazovky v jiné podobě, než si oni představovali?
Když Petr Mrzena a editor pracovali s Kalenským na reportáži, tak u toho (reportér ČT Jakub) Kalenský samozřejmě byl. Naprosto otevřeně se o tom mluvilo na poradách reportérů. Stejně tak se mluví o všech dalších tématech.

Řešili jste případ redaktora Jana Moláčka, který si na Facebooku stěžoval, že mu Hrad zakázal klást kritické dotazy při návštěvě ruského prezidenta (více zde)?
Řešil jsem to z toho titulu, že jsem se výhrady Jana Moláčka dozvěděl z jeho Facebooku. Napsal tam něco víceméně jménem ČT, to pokládám za porušení principu, jak komunikovat za instituci ven. Udělal jednoznačnou chybu, že informoval prostřednictvím Facebooku a že mě i šéfredaktora z toho vynechal.

Poplynou z toho pro něj nějaké důsledky?
Ne. Honzu Moláčka znám a je to špičkový reportér České televize. Měl pak volno, od té doby jsem se s ním neviděl. Řeknu mu, jak příště postupovat, ale to je všechno. Při pokrývání návštěvy ruského prezidenta Medveděva odváděl naprosto příkladnou práci, jen si musí uvědomit, jak komunikovat. V minulosti se tyto věci asi moc nehlídaly.

Budete chtít od prezidentovy kanceláře situaci vysvětlit?
Příležitostně se na to na Hradě zeptáme. Svolávat extra schůzku kvůli tomu nehodlám. Pokud by měl pan Moláček pravdu, tak je to skutečně nestandardní postup. Na druhou stranu už asi nikdy nezjistím, kdo má pravdu, protože tak jako nebudu zpochybňovat Jana Moláčka, tak nemůžu zpochybňovat ani Hrad.

Zjišťujeme, jak jsou lidé schopní pracovat a komunikovat

V pondělí se údajně v České televizi začalo s psychotesty, které podstupují vybraní redaktoři...
Nejsou to psychotesty, to je velmi brutální mediální zkratka. Je to projekt zaměřený na definici a odhalení vnitřního potenciálu. Zkouší se, jak jsou lidé schopní komunikovat, jak jsou schopní pracovat v týmu nebo kdo má větší vůdčí sklony. Záměr je tedy mnohem širší než to, čemu se říká psychotesty.

Kolik redaktorů se testování zúčastní?
Nejedná se jen o redaktory, jako první jsem tam poslal šéfeditory ČT24 a nové editory Událostí. Také spoustu moderátorů, u kterých vím, že jsou klíčoví pro provoz ČT24, a zajímá mě, jaký je jejich potenciál pro další rozvoj, jaké jsou jejich možnosti, jak je využít. Účastní se toho reportéři dvojího typu. Jednak lidé, které jsme vybrali do takzvaného černého elitního týmu pro Události. A pak lidé, u kterých vidím, že mají vyšší ambice, ale z nějakého důvodu jsme je museli dát do jiných týmů, tak by mě zajímalo, co je za problém. Kromě toho jsou tam i lidé z produkce, minimálně jeden režisér. Celkem půjde o 42 až 45 lidí.

Dokdy testování potrvá a jak se s jeho výsledky naloží?
To už bude koordinovat vzdělávací oddělení České televize. Dělali jsme to docela narychlo, protože v ČT je zpravodajství ve všem první a já jsem do toho potřeboval zařadit své klíčové lidi. Horizont nemám, vyhodnocení se ale bude zřejmě dělat za účasti šéfky personálního oddělení a generálního ředitele.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Najdete na iDNES.cz