Zeman už ví, kdy uvidí Klause a Nečase. Na Hradě vyvěsí vlajku EU

  9:34aktualizováno  14:54
Schůzka prezidentů, končícího a nastupujícího, má konečně termín. Miloš Zeman se potká s Václavem Klausem v úterý, ten samý den o něco později se sejde i s premiérem Petrem Nečasem. Na přetřes zřejmě přijde i vlajka Evropské unie na Pražském hradě. Klaus ji nechtěl, Zeman plánuje její slavnostní vyvěšení.

Miloš Zeman | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Schůzka Klaus-Zeman by se měla uskutečnit v úterý po obědě na Pražském hradě. Odpoledne pak za Zemanem dorazí do jeho pražské kanceláře v Loretánské ulici premiér Petr Nečas.

Klausův mluvčí Radim Ochvat ani Úřad vlády zatím oficiální vyjádření nezveřejnili.  "Časy schůzek nemůžeme prozatím zcela potvrdit," řekla ČTK mluvčí Zemanova týmu Hana Burianová.

Setkání s předsedou vlády zřejmě bude chladné a pracovní. Zeman se netají nesouhlasem s vládními kroky. Hned v den svého vítězství prohlásil, že vláda by měla skončit a měly by se uskutečnit předčasné volby.

Naopak setkání na Hradě bude podle všeho příjemnou schůzkou dvou politiků, kteří se léta znají. Klaus i jeho rodina Zemana v závěru předvolební kampaně otevřeně podporovali.

Zeman: Vyvěsím vlajku EU, pozvu i Barrosa

S končícím prezidentem si nastupující hlava státu může promluvit o vztyčení vlajky Evropské unie na Pražském hradě. Bude to jeden z prvních kroků po uvedení do úřadu, řekl Zeman deníku Právo.

Vlajka Evropské unie visí na téměř všech státních úřadech. Na Hradě ji nechtěl euroskeptik Václav Klaus. Zeman chce na slavnostní vyvěšení vlajky pozvat i předsedu Evropské komise Manuela Barrosa.

Na Hrad Zeman přesídlí až po své inaugurací 8. března. "Považoval bych to za velmi nezdvořilé vůči současnému prezidentovi, kterého bych rád v nejbližší době navštívil a poděkoval mu mimo jiné i za jeho podporu. Myslím si, že bude úplně stačit, když budu, jako dosud, bydlet na pražském panelovém sídlišti," řekl Právu.

Nový prezident se v pátek setkal s kancléřem Jiřím Weiglem a šéfem Správy Pražského hradu Ivem Velíškem, s nimiž probíral přípravy prezidentské inaugurace a technické detaily, týkající se například ubytování. (více o Zemanově pátečním programu zde)

Zeman nehodlá dělat v Kanceláři prezidenta republiky žádné dramatické personální změny. Už dříve řekl, že si na Hrad přivede pouze nového tajemníka a řidiče. Zároveň trvá na odchodu dvou nejbližších spolupracovníků Václava Klause - Ladislava Jakla a Petra Hájka.

"Samozřejmě že jsem řekl, že můj tým je průzračný, téměř by se chtělo říci, křišťálově průzračný, kdyby už to před tím neřekl Stanislav Gross," uvedl Zeman. Dodal, že pokud někteří pracovníci kanceláře dobrovolně odejdou například do Knihovny Václava Klause, bude se je snažit nahradit.

Agendu milostí vrátí Zeman na ministerstvo spravedlnosti

Právo také uvedlo, že Miloš Zeman převede agendu prezidentských milostí na ministerstvo spravedlnosti.  Vrátí se tak stav před nástupem Václava Klause. Václavu Havlovi totiž také přijímalo žádosti a zajišťovalo podklady ministerstvo spravedlnosti.

Václav Klaus nechával žádosti o milost zpracovávat Kancelář prezidenta republiky. Konečné rozhodnutí o udělení milosti ale vždy zůstává v odpovědnosti prezidenta.

"Prezident republiky odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem, nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo, a zahlazuje odsouzení," stojí v Ústavě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Vrcholí příběh krabice s penězi. Rath si u soudu vyslechne svůj rozsudek

Bývalý středočeský hejtman David Rath (uprostřed) prochází mezi novináři při...

Ve středu by měl zaznít pravomocný rozsudek v korupční kauze, jejímž symbolem se stalo sedm milionů v krabici od vína....

Stát svěřuje děti násilníkům. Případ týraných vnoučat odhalil díru v zákoně

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Jednašedesátiletá Soňa K., která stojí před soudem kvůli drastickému týrání vnoučat, z nichž jedno se navíc už dlouho...

V Litoměřicích nakrátko vystaví nejstarší českou listinu z roku 1057

Zakládací listina litoměřické kapituly sv. Štěpána datovaná k roku 1057

Jen velmi krátce bude v litoměřickém státním oblastním archivu k vidění nejstarší dochovaný originál písemného...

Najdete na iDNES.cz