Novou srdeční pumpu dostalo už deset Čechů. Je to zázrak, děkuje pacient

  15:36aktualizováno  15:36
Už deset lidí dostalo v Česku za necelý rok novou srdeční pumpu. Díky přístroji se jejich zdravotní stav i kvalita života zlepšily a mají šanci na dlouhodobé přežití, řekl v úterý novinářům přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk. Lékaři chtějí prosadit, aby pojišťovny drahý přístroj hradily i pacientům bez možnosti transplantace.

Průměrný věk pacientů, kteří přístroj HeartMate III. v klinické studii dostali, je 69 let a z 80 procent to jsou muži, které častěji postihuje srdeční selhání.

Nová srdeční pumpa

Oproti starším přístrojům je srdeční pumpa HeartMate III. pro pacienty komfortnější a snadněji implantovatelná. Z těla vede jen napájecí kabel, výdrž baterie je delší. Dává se na srdce, nevytváří se podkožní kapsa, u níž je riziko infekce. Unikátní je plně magnetické zavěšení turbíny čerpadla.

Jednasedmdesátiletý Karel Velechovský z Prahy dostal srdeční pumpu před rokem. „Byl jsem 19 let po infarktu, srdce řeklo dost, nemohl jsem dýchat, špatně jsem chodil, veškeré vnitřní orgány, které byly vyživovány krví, postupně odcházely. Zhubl jsem 15 kilo. Přístroj mi ne za pět minut dvanáct, ale ve dvanáct zachránil život a ještě mi ho prodloužil. Byl to zázrak, bezvadně to pomohlo,“ řekl.

Stejně jako ostatní pacienti s dlouhodobou podporou musí neustále nosit dvouapůlkilovou brašnu s baterií, takže se například nemůže koupat. Zdraví se mu výrazně zlepšilo, kondice se mu vrací, chodí na procházky a začíná znovu jezdit autem.

Zdravotní pojišťovny hradí mechanickou srdeční podporu jen při čekání na transplantaci. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který se podílel na vývoji přístroje, chce podle ředitele Aleše Hermana vyjednat úhradu i pro ty nemocné, kteří potřebují přístroj trvale.

Pumpa s řídící jednotkou stojí dva a půl milionu

Dosud v IKEM dostalo přístroj 250 pacientů, z nich deset má nový typ pro dlouhodobou podporu. Pumpa stojí přes dva miliony korun, s řídící jednotkou je to 2,5 milionu, s úhradou operace a dlouhodobého pobytu na lůžku přesáhne částka tři miliony korun, upřesnil Herman.

„Na západ od nás je forma využití levostranné srdeční podpory běžná. Důvodem omezení v Česku je absence úhrady pro pacienty bez výhledu transplantace. To bychom rádi změnili. I ti, kteří jsou pro vyšší věk nebo prodělanou rakovinu nevhodní pro transplantaci, by měli dostat šanci na kvalitní život,“ řekl Pirk.

Tato léčba by podle předsedy České kardiologické společnosti profesora Miloše Táborského ročně mohla pomoci 40 lidem. „Je důležité, aby zůstala vyhrazena dvěma centrům, IKEMu a brněnskému Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie, která mají největší zkušenosti s výběrem vhodných kandidátů,“ zdůraznil.

Jako první v Česku dostal tuto srdeční pumpu loni v létě třiasedmdesátiletý pacient (více čtěte zde). Česká republika je mezi prvními zeměmi na světě, kde byla tato srdeční pumpa využita v léčbě.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Vyloučené lokality? Jsme krátce před nepokoji, řekla poslancům Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve středu Ústí nad...

Za časovanou bombu označila před poslanci sociálního výboru takzvané vyloučené lokality ministryně práce a sociálních...

Střed Brna už nebude magistrálou, zásobování se omezí jen na ráno

Vjezd do parkovací zóny v centru Brna už například v Rašínově ulici začínají...

Brno připravilo novinky, které se týkají vjezdu automobilů do nejužšího centra města. Omezí dobu pro zásobování...

Ostrava si nemocnici nechá, nejdražší stavbu v historii zařízení ale odloží

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Přes dvě miliardy měla stát modernizace Městské nemocnice Ostrava do roku 2030 včetně nových pavilonů X a Y. Některé...

Najdete na iDNES.cz