Pří sčítání lidu pomohou romští asistenti, mají prolomit nedůvěru etnika

  21:14aktualizováno  21:14
Při sčítání lidu vyrazí do terénu kromě komisařů České pošty i 97 romských asistentů. Vybrat je pomáhali Romové, platit je bude Český statistický úřad z balíku dvou a půl miliard. Právě tolik peněz březnové sčítání spolkne.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Oda so avela pes rachinel - Budoucnost se počítá," stojí na dvojjazyčném letáku. Je určen především pro Romy a má je seznámit se sčítáním lidu, odpovědět jim na základní otázky a především jim říci, že za romštinu nebo romskou národnost se nemusí stydět. Ani se nemusí bát je vyplňovat do sčítacích dotazníků.

Národnost vs. občanství

Národnost - pocit náležitosti člověka do skupiny lidí s ohledem na užívaný jazyk, zvyklosti či hodnoty, které vyznává

Občanství - nějakého státu znamená mít pas, občanský průkaz a mít možnost ve státě volit, být volen a využívat jeho ochrany

Podívejte se zde na leták určený Romům.

Nyní se k letáku přidalo i 97 romských asistentů, kteří budou spolu se sčítacími komisaři obcházet zhruba tři sta lokalit v celém Česku. Žijí v nich lidé, kteří se ocitli na okraji společnosti. Převážná část z nich jsou Romové. Asistenti se u nich budou snažit odbourat nedůvěru ke sčítání lidu a komisařům by měli připravit přátelské prostředí pro vstup do domácností.

"Někteří lidé nevědí, k čemu výstupy ze sčítání budou nebo že za nevyplnění formulářů hrozí pokuta. Jiní se bojí, že údaje ze sčítání budou zneužity," vysvětluje ostravská romská koordinátorka Lýdia Poláčková, proč je důležité Romům pomáhat. Na Ostravsku asistenti navštíví například Vítkovice, Bedřišku, Železnou, Kunčičky, Zárubek nebo zadní Přívoz.

Do terénu asistenty vyšle Český statistický úřad ve spolupráci s Radou vlády pro záležitosti romské menšiny, která spadá pod Úřad vlády. Asistenty vybrala Rada na základě doporučení a konzultací s romskými koordinátory.

Romové a sčítání lidu

Při sčítání v roce 1991 se k romské národnosti přihlásilo 32 903 lidí, o 10 let později jich bylo 11 746, dalších 784 lidí uvedlo romskou národnost v kombinaci s českou, slovenskou nebo moravskou. K romskému jazyku coby mateřskému se v  roce  2001 přihlásilo 23 211 lidí. Odhady přitom mluví o statisících Romů žijících na území České republiky, čísla se ale velmi liší.

"Jsou tu proto, aby otevřeli dveře sčítacím komisařům a pomohli Romům vysvětlit, o čem sčítání doopravdy je. Že se nemusí bát napsat tam národnost, protože všechny formuláře budou anonymizované a nebude se pracovat s jejich jmény. Pomohou také vysvětlit, jaký je rozdíl mezi národností a občanstvím, protože to byl při minulých sčítáních největší problém," popisuje ředitelka kanceláře Rady Gabriela Hrabaňová.

Pro Radu vlády je informace o romské národnosti důležitá, protože ukáže, kolik lidí se s ní sebeidentifikuje. "Chceme tyto informace použít také k obhajování našeho přístupu k Romům," dodala Hrabaňová. Doufá, že kampaň pomůže tomu, aby se k této národnosti přihlásilo více lidí než při posledním sčítání před 10 lety.

Důležitost lidem vyloučeným ze společnosti přikládají i statistikové. "Naším cílem a úkolem je získat co nejpřesnější data a musíme pro to udělat maximum. Proto jsme spojili síly s Radou vlády pro záležitosti romské menšiny, která se v romské komunitě dobře orientuje a spolupracuje s celou řadou romských terénních pracovníků," vysvětluje mluvčí sčítání Ondřej Kubala.

Poprvé se budou sčítat i bezdomovci

Statistici si vytkli nelehký úkol: poprvé celostátně sečíst lidi bez domova

Oba úřady se podělily o náklady na pomoc Romům. Rada vlády zaplatila výrobu letáků a internetové reklamy, statistický úřad platí práci asistentů. Náklady na celé sčítání ČSÚ vyčíslil na dvě a půl miliardy korun.

Kromě výše uvedené pomoci statistikové Romům vyjdou vstříc také vysvětlivkami v romštině. Objasní jim, jak vyplňovat formuláře. Tři typy formulářů začnou sčítací komisaři roznášet od 7. března. Vyplnit je bude možné po 26. březnu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Najdete na iDNES.cz