S Kalouskem žádné techtle mechtle nemám, vzkazuje zbrojař Háva

  9:56aktualizováno  9:56
Šéf zbrojařů ze skupiny Omnipol Richard Háva je už několik let stínem Miroslava Kalouska, kandidáta TOP 09 na ministra financí. A možná i proto si ho teď berou na mušku politici z ODS a Věcí veřejných. "Miroslav Kalousek je můj přítel. Nestydím se za to. Ale ke svému byznysu ho nepotřebuji," říká Háva.

Zbrojař a přítel Miroslava Kalouska Richard Háva | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Lídr ODS Petr Nečas kritizuje údajně neprůhledné zakázky v armádě. A Vít Bárta z véček trvá na tom, aby se rozpočet na obranu snížil o deset miliard korun. A vyzývá budoucí koaliční partnery (a tedy i Kalouska), aby se vyvarovali střetu zájmů s podnikateli. Pro Kalouska by takovým střetem zájmu mohlo být právě přátelství s Hávou.

Vaše vztahy s Kalouskem jsou veřejně známé. Chodil jste za ním na ministerstvo financí?
Mě netrápí fenomén vztahu Kalousek – Háva, protože jsem na něj pyšný. Mně je nesmírně líto, že pro Mirka Kalouska to musí být traumatizující. Aniž provádí cokoli špatného, tak jemu neustále předhazován Háva, jehož znát je skoro nebezpečné pro politickou kariéru. To mi na tom vadí a uráží mě to. A k vašemu dotazu: na ministerstvu financí, pokud si vzpomínám, jsem byl buď jednou, nebo dvakrát. Vesměs při výročí životních jubileí. Připít si skleničkou bílého.

JAK TO VIDÍ KALOUSEK

MF DNES se na možný střet zájmů zeptala i Hávova přítele, místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska: "Pokud budete členem vlády, zdržíte se hlasování o projektech, které by se ho týkaly?"
A co na to Kalousek? "Takhle vnímaný střet zájmů by znamenal, že bych nemohl hlasovat ani o rozpočtu, protože jsem plátcem daní. Já si myslím, že je dostačující to oznámit, což v tomto případě už všichni vědí. Pan Háva je můj přítel. Ale to je všechno. Zdržet se hlasování o nějakém projektu, v němž by figurovalo jeho jméno, by byl alibismus. Snad jen kdyby ten můj hlas byl rozhodující, tak bych to vzal zpět a nehlasoval bych."

A nebylo by lepší, kdyby Kalousek, až se bude rozhodovat o nějakém státním tendru, v němž by figurovalo vaše jméno, řekl "Já o tom nemohu rozhodovat, byl by to střet zájmů. Zdržuji se."?
Nedovedu si představit, z jakého důvodu by to dělal. Ani typ projektu, který by v rámci našeho zaměření měl jít vůbec na vládu. Vůbec nechápu, jak byste chtěli, abychom měli fungovat? To by se jeden z nás měl odstěhovat?

Kdyby se zdržel hlasování, tak by to bylo čistější. Jsme tu poučeni případem exministra dopravy Aleše Řebíčka. Ten seděl ve vládě a jeho "bývalá" firma Viamont dostávala státní zakázky jak na běžícím pásu.
To je sice pěkné, že byla jistá podezření na ministerstvu dopravy, ale já bych zdůraznil, že vývoj společnosti Omnipol je plus minus pořád stejný. Kromě doby úplného temna, tedy honu na zbrojařinu v Česku, kdy nám historicky klesl obrat pod jednu miliardu korun, jsme se kolem roku 1999 ustálili někde kolem dvou miliard korun. A u dvou až tří miliard se držíme stále. Mně ten váš dotaz přijde skoro nepatřičný.

Proč nepatřičný? Uznávám, že je to možná otázka spíš pro Kalouska, ale ta otázka je na místě.
Je to jen pokračování kvazištvanice na mě a na Kalouska. Tady existuje mnoho jiných frajerů, kteří si zprivatizovali vše od uhlí po chemické fabriky. A to se nebudu vyjadřovat ke sporným privatizacím, útěkům některých podnikatelů ze země.

To je škoda.
Ale z jakého důvodu jsou neustálé pochybnosti směrem k nám? Proč jsem stále stavěn do pozice, že kde se objevím, přichází nebezpečí: "Schovejte se před ním do bunkru." Nechápu to.

Vždyť se to týká zprůhlednění zakázek. Tahle vláda, pokud vznikne, si dává do vínku oprostit se od kmotrů, od neprůhledného politikaření a byznysu. A etický kodex je způsob, jak tomu pomoct.
Znám některá hlasování ve vládě o některých projektech, kde by bylo nejlepší, kdyby z vlády v ten moment odešli všichni. A to bylo – zaplať pánbůh – v dobách, kdy tam pan Kalousek nebyl.

V jakých projektech?
Tak třeba určitě pandury (čtrnáctimiliardová zakázka na dodávku obrněných transportérů; pozn. red.). Nebudu k tomu říkat žádné konkrétnosti. Byly by to jen spekulace. Ale z toho proklamovaného hlediska rozpočtu ministerstva obrany s existujícími projekty, které už tam běží, je projekt Pandur pro investiční politiku ministerstva obrany absolutně smrtící. Protože pro příštích osm let nemá ministerstvo obrany prostor k žádným jiným nákupům. Je zajímavé, že to si experti jiných politických stran nebyli schopni doložit.

Zbrojař a přítel Miroslava Kalouska Richard Háva

Projekt Pandur byla tedy divná zakázka?
Já tu záležitost neřešil. Já jen říkám, že kdyby tehdy na vládě nebylo sedm ministrů, tak by to mělo hlavu a patu.

Hrozně jste se rozčiloval, když jsme napsali, že jste byl v den voleb na monstrózní oslavě různých kmotrů z byznysu ve Žlutých lázních. Proč? Vždyť jste tam byl.
Byl. Ale zastavil jsem se tam jen odpoledne. Možná je to moje naivita. Ale v životě by mě nenapadlo, že z toho bude do noci trvající oslava ani nevím čeho. Každopádně to nepokládám za chybu.

Vy jste tam byl odpoledne? Takže jste se tam nepotkal s lidmi jako Václav Kočka?
Ne. A můžu říct, že i kdybych se tam potkal s člověkem jménem Kočka, tak by mě to ani nezarazilo, protože já ani nevím, jak vypadá.

A nebylo to přinejmenším neprozíravé? Polovina nové politické garnitury teď bojuje s takzvanými kmotry a jejich koncentrace byla právě ve Žlutých lázních dost vysoká.
Pokud to bylo neprozíravé, tak proto, že v tom konečném důsledku za to nesmírně trpí můj přítel Miroslav Kalousek, kterému přeji jen to dobré. Mě spíš mrzí, že ať podniknu cokoli, nebo ať se objevím kdekoli s kýmkoli, tak je to házeno do prapodivných machinací mezi dvojicí RH – MK. Což je holý nesmysl. My spolu nepodnikáme. Nemáme společné techtle mechtle.

Říkáte, že neprofitujete ze vztahu s Kalouskem. To se mi nechce věřit. To pokušení musí být obrovské. Že by nebyla ani přímluva za nějaký projekt?
Já mohu dostat radu toho typu, že státní rozpočet pro příští tři roky se bude chovat víceméně skromně. Nebo že bude mít priority opřeny do zemědělství nebo čehokoli jiného. Ale jinak si nedovedu představit, jak by ta naše součinnost měla vypadat.

Takže vy Kalouska ve vládě ke svému byznysu nepotřebujete?
Ke svému byznysu ho skutečně nepotřebuji.

Dostal jste za Žluté lázně od Kalouska vyčiněno?
Takhle to v žádném případě není. On spíš pociťoval zklamání z prezentace všech těch lidí, kteří se tam sešli. On si mnoha těch lidí neváží. Asi by byl radši, kdybych se tam neobjevoval. Na druhou stranu si myslím, že jsme oba dospělí, zcela za sebe zodpovědní lidé. Mrzet mě to může jedině proto, že ho to u jeho spolustraníků poškodilo. To je mi líto.

KDO JE RICHARD HÁVA

Narodil se v roce 1957. Žije v Conches poblíž švýcarské Ženevy. Je to blízký přítel Miroslava Kalouska. Seznámili se už v devadesátých letech, kdy byl Kalousek náměstkem ministra obrany. Šéfuje impériu firem kolem Omnipolu a Zenitu, které patří k předním obchodníkům se zbraněmi. Jeho firmy dosahují obratu kolem tří miliard korun a zaměstnávají asi dva tisíce lidí. Jeho skupina teď připravuje kompletní návrh reformy uskladňování a vývoje munice na ministerstvu obrany. "To není jakási zakázka. To je filozofie, která by obraně mohla ušetřit miliardy," tvrdí Háva a dodává: "O úsporách přitom mluví někteří politici, ale nemají jasno, jak toho docílit. Nejde škrtat plošně. To, co navrhují Věci veřejné, aby se škrtlo 10 miliard a zrušilo se třeba dělostřelectvo, je absurdní. To by z nás učinilo nezajímavého partnera NATO. Ale souhlasím, že v armádě je řada činností, které by se daly výrazně zefektivnit."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz