S hlasováním o Lisabonu nespěchejme, radí Zahradil senátorům

  14:50aktualizováno  15:30
Lídr kandidátky ODS Jan Zahradil otáčí v názoru na Lisabonskou smlouvu. Ačkoli byl ještě před časem jejím podporovatelem, dnes tvrdí, že by s ní - být v roli senátora - nesouhlasil. Podle něj je motivace senátorů dokument podpořit po pádu Topolánkovy vlády menší. Rozhodování by odložil až za irské referendum.

Nechci radit, ale já bych s Lisabonem nesouhlasil, řekl lídr kandidátky ODS Jan Zahradil. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

"V situaci, kdy tu není vláda Mirka Topolánka, se motivace hlasovat pro tu smlouvu sníží," řekl europoslanec a kandidát číslo jedna občanských demokratů pro evropské volby.

Sám by se smlouvou nemohl vyjádřit souhlas, přiznal. Na senátory však nehodlá v žádném případě tlačit. "Nebudu senátory přesvědčovat, aby dali hlas pro nebo proti. Jsou to dospělí lidé, rozhodnou se sami," řekl v televizním rozhovoru v Nedělní partii na Primě.

Je však přesvědčen, že smlouva nakonec Senátem projde, podobně jako ji přijala Poslanecká sněmovna.

Počkejme na Irsko

Senát se má dokumentem zabývat 6. května, jak před několika dny jednomyslně odsouhlasil jeho organizační výbor. "Bylo to přijato napříč politickým spektrem, že 6. května bude na pořadu schůze jako první bod novela jednacích řádů a jako druhý bod Lisabonská smlouva," řekl iDNES.cz předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Zahradil by však považoval za lepší, kdyby senátoři s hlasováním nespěchali a k dokumentu se vrátili až ve chvíli, kdy bude jasné, jak se ve druhém referendu rozhodnou irští voliči. "Já bych to odsunul až do doby, kdy se rozhodne v Irsku," soudí Zahradil.

Česká republika by podle něj neměla být zemí, která smlouvu potopí. "Nemáme si nechat v ruce černého Petra, nemáme být tou zemí, která smetla Lisabonskou smlouvu ze stolu," dodal.

Kubera: Senát byl podveden

Na Iry by počkal i senátor ODS Jaroslav Kubera, byť z jiného důvodu. I on by byl raději, kdyby se s hlasováním nespěchalo, protože když smlouva horní komorou projde, Irsko zůstane ve svém odporu ke smlouvě osamocené a snáze podlehne tlaku.

I Kubera však připouští, že Lisabon nakonec v Senátu najde dostatečnou podporu. Stačí pouze, když se někteří nespokojení občanští demokraté hlasování nezúčastní. "Někteří vyměkli," postěžoval si senátor.

Naznačil i další kroky svých kolegů. "Je tu možnost najít sedmnáct senátorů, kteří zde jsou, a podat další stížnost k Ústavnímu soudu."

Kubera také nesouhlasí s návrhem novely jednacích řádů obou komor, které mají obsahovat tzv. vázaný mandát. Ten by měl zabránit předávání kompetencí do Bruselu bez souhlasu Parlamentu.

Senát však upřednostňoval zajistit vázaný mandát skrze stykový zákon. "Senát byl podveden, požadoval stykový zákon, ale pak se našla fintička, jak požadavek vázaného mandátu dát do jednacích řádů," uvedl senátor.

Podle něj jsou v jednacích řádech chyby. "Připravuji proto pozměňovací návrh, který má vrátit jednací řády do Sněmovny," uvedl Kubera.

Tajemník prezidenta podpořil Svobodné

Proti Lisabonské smlouvě dlouhodobě vystupuje také Strana svobodných občanů. "Vyzýváme senátory, aby nehlasovali pro Lisabonskou smlouvu, která je jednoznačně nevýhodná pro Českou republiku a její občany," tvrdí ve svém prohlášení.

Senátorům i běžným občanům chtějí Svobodní ukázat její nevýhodnost a nesrozumitelnost. Od dnešního rána proto po celý den pořádají na pražském Náměstí republiky veřejné čtení tohoto dokumentu.

"Byl tu asi dvě hodiny tajemník prezidenta pan Jakl, byl tu Ondřej Hejma, čteme od devíti ráno a jde to dobře," řekla iDNES.cz mluvčí Svobodných Kateřina Bouda Kašparová, podle které se dá Lisabonská smlouva přečíst za 14 hodin. Ve čtení se střídají kandidáti, členové a příznivci strany a hosté.

Zpěvák a hudební skladatel Ondřej Hejma kromě čtení části dokumentu Svobodným i veřejně vyjádřil podporu. "Říkal, že si předsedy strany Petra Macha važí a že přišel Svobodné v jejich úsilí podpořit," dodala.

"Rád jsem se přišel zúčastnit tohoto vzdělávání národa, protože až když si to všechno přečteme, zjistíme, jak to s námi v Bruselu myslí dobře," prohlásil zase před svým vstupem tajemník prezidenta a jeho nejbližší spolupracovník Ladislav Jakl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

V průběhu týdne se citelně ochladí, na horách spadnou první vločky

Ilustrační snímek

Po teplém víkendu dorazí během pondělí na území České republiky studená fronta. Ta s sebou přinese ochlazení a v...

Budějovice nechtějí platit na megalomanský projekt regionálního letiště

Při druhé etapě modernizace získalo letiště terminál, který je připravený na...

Českobudějovické letiště, největší investice v jižních Čechách za poslední roky, přichází o klíčového partnera. Svého...

Najdete na iDNES.cz