S Čunkem, nebo bez Čunka? Čtenáři by v čele lidovců chtěli Šojdrovou

  14:32aktualizováno  30. května 10:40
KDU-ČSL si volí nového předsedu. Jiřímu Čunkovi, který post obhajuje, se postaví europoslanec Jan Březina a poslanci Michaela Šojdrová a Cyril Svoboda. Podle čtenářů by v čele strany měla stanout Michaela Šojdrová.

Lidovecký sjezd se koná o víkendu ve Vsetíně, kde byl Jiří Čunek v letech 1998 až 2006 starostou. | foto: Monika TomáškováMF DNES


Do ankety se zapojilo celkem 1502 čtenářů. Michaela Šojdrová získala od čtenářů celkem 558 hlasů. Za ní skončil s velkým rozdílem (381 hlasů) Cyril Svoboda. Na třetím místě je Jan Březina s 352 hlasy. Čtenáři iDNES.cz si nepřejí vidět v čele strany stávajícího předsedu Jiřího Čunka, dostal pouze 211 hlasů.

Koho byste zvolili šéfem KDU-ČSL? Podívejte se na výsledky hlasování

Čunkovi soupeři jsou přesvědčeni, že stávající předseda už nemá straně co nabídnout. Jiří Čunek by zase rád stranu očistil od těch, kteří mu prý od jeho zvolení na sjezdu v roce 2006 házejí klacky pod nohy.

Pokud by předsednické křeslo obhájil, konečně by získal šanci obklopit se svými lidmi. Vydal by se cestou Martina Bursíka, Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka - ti všichni se za uplynulý rok na sjezdech zbavili svých stranických oponentů a začali prosazovat jednoznačnou linii.

"Tím, že naše strana bude mít jednoznačné vedení, strukturu a posléze jednoznačnou politiku, bude čitelnější a přijatelnější pro voliče," řekl iDNES.cz Čunek.

Kromě Jiřího Čunka a Michaely Šojdrové, kteří mají po jednom krajském doporučení, se ostatní kraje na jméně svého favorita neshodly, nebo nechaly delegátům sjezdu v Čunkově Vsetíně volnou ruku.

Čunkův největší oponent a jeho předchůdce v předsednickém křesle Miroslav Kalousek zřejmě vyklidí pozice sám. Už nyní připravuje novou stranu TOP 09, se kterou by chtěl jít do předčasných voleb. Odejít by do ní mohli i další nespokojenci - Vlasta Parkanová či Pavel Severa.

Oficiálně ale Kalousek čeká na to, jak sjezd dopadne, byť už dopředu ohlašuje, že v KDU-ČSL se angažovat nebude. Kalouskovým favoritem je Jan Březina, který se hlásí k pravicovému stranickému křídlu.

Co nabízejí protikandidáti

Jako první si o funkci řekl europoslanec Jan Březina. "Já dlouho dopředu začal komunikovat se stranickou veřejností, rozeslal jsem materiál pro hromadnou diskusi, kterou jsem nazval Energie pro klidnou sílu. Myslím, že to je poctivé a je to určité novum," pochlubil se iDNES.cz Březina.

"Chci je oslovit transparentností, tím, že jsem jasně čitelný, jasně vymezený a že hodlám prosazovat politiku křesťanské demokracie takovou, jak jsem ji i měl možnost poznat v Evropském parlamentu," odpověděl na dotaz, čím chce své spolustraníky přesvědčit.

Exministr a poslanec Cyril Svoboda, který už předsedou KDU-ČSL kdysi byl, chce nabídnout disciplínu. "Chci, aby strana přesně věděla, co chce, protože teď to neví," řekl iDNES.cz Svoboda. "Chci také aktivizovat všechny členy k velkému výkonu," doplnil.

Kromě tradičních lidoveckých témat, jako je podpora života a rodiny, chce ve straně zavést debatu i o záležitostech, které mohou vyvolat konflikt. "Boj proti hazardu, lichvě, znovu se vrátit ke společnému zdanění manželů, progresivnímu zdanění," vyjmenoval.

Michaela Šojdrová si čas na odpověď nenašla. Už dříve uvedla, že chce rozhádanou stranu sjednotit a vrátit lidovcům image konzervativní křesťanské strany se sociálním akcentem. Za hlavní problém současných lidovců totiž považuje právě nejednotu. "To, co dlouhodobě chybí, je jednotné vystupování," řekla.

Roman Línek, který o kandidatuře také uvažoval, od úmyslu na poslední chvíli ustoupil. - čtěte O vedení lidovců se poperou čtyři kandidáti, Línek boj vzdal

Volit se bude kompletní vedení

Kromě předsedy si tři stovky delegátů zvolí i zbývající členy vedení. O post prvního místopředsedy projevili vedle dosavadního statutárního zástupce předsedy Romana Línka zájem i dosavadní místopředseda David Macek a expert na evropské fondy Jan Vitula.

Mezi kandidáty na řadové místopředsedy jsou místopředseda Sněmovny Jan Kasal, náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák, poslanec Jiří Carbol, dosavadní místopředseda Marián Hošek a exministr a kariérní diplomat Pavel Svoboda. K Březinovi se výslovně hlásí další kandidát na místopředsedu Jaroslav Kopřiva.

O místo v nejužším vedení strany se uchází také náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal a nová předsedkyně středočeské KDU-ČSL Lenka Ptáčková Melicharová.

Jiří Čunek

Jiří Čunek

předseda KDU-ČSL, 50 let
získal podporu domovské zlínské krajské konference

Narodil se 22. února 1959 ve Zlíně. V komunální politice se pohybuje od roku 1994. Je zastupitelem Vsetína, byl místostarostou města a v letech 1998 až 2006 stál v čele radnice.

Od října 2006 zasedá v Senátu. Vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj byl poprvé jmenován v lednu 2007, v listopadu téhož roku kvůli své trestní kauze rezignoval, do funkcí se vrátil v dubnu 2008 a nakonec z vlády odešel letos v lednu.

Členem lidové strany je od roku 1990, předsedou KDU-ČSL byl zvolen v prosinci 2006. Je ženatý, manželka je zubní lékařka, mají čtyři dcery.

Jan Březina

Jan Březina

europoslanec, 55 let
nezískal podporu žádné krajské konference

Narodil se 14. dubna 1954 v Konici na Prostějovsku. V roce 2000 byl jako lídr olomoucké kandidátky tehdejší čtyřkoalice zvolen historicky prvním hejtmanem Olomouckého kraje, kterým byl až do zvolení do EP v roce 2004. V krajském zastupitelstvu působil i v letech 2004 až 2008.

V Evropském parlamentu je od července 2004, zasedá mimo jiné ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Členem KDU-ČSL se stal v roce 1990. Je ženatý, má dceru a syna.

Michaela Šojdrová

Michaela Šojdrová

poslankyně, 45 let
získala podporu ústecké krajské konference

Narodila se 28. října 1963 v Kroměříži. Od roku 1996 je členkou Poslanecké sněmovny, je mimo jiné místopředsedkyní výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a místopředsedkyní lidoveckého klubu.

Do lidové strany vstoupila v září 1989, je předsedkyní školské komise KDU-ČSL a předsedkyní Sdružení žen KDU-ČSL. Od roku 1987 je vdaná, manžel pracuje jako soudní znalec v oboru nemovitostí, mají dva syny. Její matka Eva Nováková byla senátorkou KDU-ČSL v letech 1996-1998.

Cyril Svoboda

Cyril Svoboda

poslanec, 52 let
nezískal podporu žádné krajské konference

Narodil se 24. listopadu 1956 v Praze. V lednu 1998 se na půl roku stal ministrem vnitra ve vládě Josefa Tošovského.

Poslancem je od v června 1998 a po volbách v roce 2002 se stal na čtyři roky ministrem zahraničních věcí. Od ledna 2007 byl dva roky ministrem bez portfeje a předsedou legislativní rady vlády, po personálních změnách v lednu letošního přešel na ministerstvo pro místní rozvoj.

Členem KDU-ČSL se stal v listopadu 1995. Od května 1999 do ledna 2001 byl prvním místopředsedou strany, v květnu 2001 se stal předsedou KDU-ČSL a od listopadu 2003 do dubna 2005 byl místopředsedou strany. Místopředsedou byl opět zvolen v listopadu 2005 a o rok později v srpnu rezignoval. Je ženatý, manželka je lékařka. Mají čtyři syny.

zdroj: ČTK


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz