Rytíř, který z jeviště slezl do ordinace

  20:58aktualizováno  20:58
Když se řekne rytíř, představí si každý urostlého muže v brnění. Rytíř, jaký byl dnes v Břevnovského kláštera pasován, sice nemá brnění ani meč, ale tímto titulem se pyšní právem. Přední český dětský alergolog profesor Václav Špičák si svůj titul 16. rytíře českého lékařského stavu vydobyl svou prací, mimořádným přínosem pro medicínu i statečným chováním.

Alergolog Josef Špičák se stal Rytířem českého lékařského stavu. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Psal se rok 1948 a Praha si pomalu zvykala na novou vládu komunistů. Devatenáctiletý Václav Špičák, absolvent Gymnázia Jana Masaryka, měl však v tu dobu jiné starosti.

Stál před životním rozhodnutím. Má pokračovat v herecké dráze, kterou úspěšně nastartoval už během gymnaziálních let, nebo se má stát lékařem? Po dlouhém váhání nakonec vyhrála druhá varianta.

"Jako dítě jsem hrozně často stonal. Díky tomu jsem si možná uvědomil, jak moc je důležité, aby měl člověk někoho, o koho se může opřít," zamýšlí se nad svou tehdejší volbou dnes už osmdesátiletý profesor. Mladý maturant byl přijat na lékařskou fakultu, a když byl ve třetím ročníku, přihlásil se na nový obor pediatrie čili dětské lékařství.

Jeden okres = jeden lékař

"Tehdy se rozhodlo, že v každém okrese musí být jeden dětský lékař. Vůbec jsem neváhal. Mé srdce bilo pro pediatrii už tehdy," vzpomíná se smíchem. Tehdy se také seznámil se svým budoucím zaměřením – alergologií.

"K alergologii mě přivedl profesor Švejcar, který už tehdy pochopil, že alergická onemocnění budou v životě lidí hrozně důležitá," vzpomíná přední dětský alergolog Václav Špičák. O tom, že měl pravdu, svědčí fakt, že alergických onemocnění rok od roku přibývá.

"U nás jimi trpí už třicet procent obyvatel. Během let se alergie staly epidemií 21. století," upozorňuje lékař, který v roce 1960 vytvořil na 1. dětské klinice Fakulty dětského lékařství první lůžkové alergologické oddělení pro děti v republice.

Rozjetou kariéru mladého lékaře, který v 60. letech absolvoval roční studijní pobyt v Paříži pod vedením evropských lékařských kapacit, zbrzdil až příchod roku 1968.

"Pocházel jsem z rodiny, která byla levicově orientovaná a já smýšlel stejně. Proto byl pro mě rok 1968 největším zklamáním," popisuje Špičák.

Společně se studenty organizoval stávkové hnutí a s kolegyněmi umožnil natáčení televizních rozhovorů s významnými osobnostmi v budově dnes již neexistující kliniky. "Přiváželi jsme je tam sanitkami," říká Špičák. Za tento odpor byl převeden jako vědecký pracovník nejnižšího stupně do Výzkumného ústavu vývoje dítěte a byl vyloučen z KSČ.

Sedm let trvalo, než se mohl opět vrátit ke své práci. Dnes má na svém kontě více než 180 odborných publikací a řadu ocenění.

"Alergie je jako detektivka. Je spjatá se životním prostředím, způsobem života, genetickou výbavou a spoustou dalších věcí," popisuje Špičák. "Právě u alergií musí lékař mnohem víc naslouchat svým pacientům a to je přesně to, na co bychom neměli při současném technickém vývoji medicíny zapomínat," upozorňuje Václav Špičák.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz