Pro rybářský lístek to bude blíž, slíbil ministr Fuksa, nadšený rybář

  11:43aktualizováno  11:43
Rybáři by si už od jara nemuseli jezdit desítky kilometrů pro rybářský lístek. Slibuje jim to ministerstvo zemědělství. Novelou ztrojnásobí počet městských úřadů, které je vydávají. Šéf resortu Ivan Fuksa při představování úprav přiznal, že byl nedávno přijat do rybářského cechu.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa | foto: Lenka HamšíkováMF DNES

"Osobně se zasadím o to, aby mohly být vydávány rybářské lístky podle nového režimu už před novou rybářskou sezonou. Rybářů si velmi vážím a jsem rád, že jim návrh novely zákona usnadní život. Považuji za velkou čest, že jsem byl nedávno přijat do jejich cechu,“ rozplýval se nad novelou ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

Nový režim, nebo-li novelu zákona o rybníkářství, rybářství a výkonu rybářského práva nedávno schválili poslanci. Úprava počítá s tím, že by rybářské lístky kromě městských úřadů s rozšířenou působností mohla nově vydávat také města s pověřeným obecním úřadem. Počet výdejních míst by se tím zvýšil z 206 na 600. Aby nové pravidlo začalo platit, musí ho ještě posvětit Senát a podepsat prezident Václav Klaus.

Ke změně ministerstvo sáhlo po půlročních debatách s rybáři a menšími městy a obcemi. Oba tábory upozorňovaly, že pro rybářské lístky musí lidé často jezdit i desítky kilometrů.

Rybáři novelu vítají, chtějí ale další změny

Český rybářský svaz, který má 260 tisíc členů, proto změnu zákona vítá. "Pro nás to znamená zlepšení dostupnosti rybářských lístků," řekl jednatel svazu Jan Štípek. Zároveň ale upozornil, že by nemělo jít o jedinou změnu zákona.

Rybářský lístek

- vydávat a odebírat ho mohou jen obce s rozšířenou působností
- peníze z rybářského lístku zůstávají úřadům

Ceny:
Lístek na 1 rok - 100/50 korun
Lístek na 3 roky - 200/100 korun
Lístek na 10 let - 500/250 korun

Pozn.: Snížené ceny platí pro žáky, studenty rybářství, odborné pracovníky v rybářství, rybářské hospodáře a rybářskou stráž.

"Měli bychom diskutovat také o budoucí podobě rybářského lístku, jeho funkcích a o tom, jak by mělo být nakládáno s penězi, které za ně úřady utrží," dodal Štípek. Rybáři by totiž chtěli dosáhnout toho, aby se peníze z prodeje lístků zčásti vracely zpět do rybářství.

Navíc novela podle nich jen zčásti vyřešila situaci, se kterou se potýkají obce v oblastech hojně navštěvovaných zahraničními rybáři.

"Je to dílčí řešení problému, protože nám nepomáhá s těmi, kteří sem přijedou ze zahraničí bez licence k lovu ryb z jejich zemí," mínil jednatel jihočeského územního výboru rybářského svazu Jan Štěpán.

Pokud cizinec nemá osvědčení, musí před vydáním českého rybářského lístku u svazu složit písemnou zkoušku. A podle nařízení ministerstva musí rybářský svaz její termín oznámit s desetidenním předstihem. "To je nesmysl, protože my samozřejmě dopředu nevíme, kdy cizinec přijede," konstatoval Štěpán.

Příliš práce nám to nepřinese, míní starostové

Na jihočeském Lipně rybaří ročně stovky cizinců, kteří si musí pro lístek jezdit na úřad do Českého Krumlova.

Pokud novela projde, v okolí nádrže budou rybářské lístky vydávat také v Horní Plané a ve Vyšším Brodě. Obě města změnu vítají.

"Když se podíváte do minulosti, tak prodej rybářských lístků mohly úřady dříve delegovat do několika míst. Na dohodu je prodávaly třeba i prodejny rybářských potřeb. A to bylo ideální. Jakýkoli posun k začátkům proto vítám a byl bych hrozně rád, kdyby se to podařilo zavést," komentoval situaci starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Pro města by novela znamenala, že budou muset zajistit distribuci rybářských lístků. Zároveň by jim ale do rozpočtu přibyly peníze za jejich prodej. "Administrativně to zvládnutelné je. Rozhodně to přivítáme, protože je nám líto turistů, kteří sem přijedou na víkendový pobyt a v pátek odpoledne jedou do Českého Krumlova, kde už nikdo není. Nemají tak možnost si rybářský lístek koupit," dodal starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák.

Naopak starosta Frymburka Oto Řezáč tvrdí, že novela vydávání rybářských lístků turistům z ciziny pro ně nic neřeší. Frymburk by totiž ani tak rybářské lístky nevydával, protože nemá pověřený obecní úřad.

"Nevidím v tom žádné zlepšení. Slovutní poslanci nám pomohli a my nebudeme jezdit 23 kilometrů, ale 18," uvedl Řezáč. Ten se kvůli rybářským lístkům dostal v minulosti do podezření, že zvýhodnil vlastní podnikání.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Konec lesů, jak je známe. V některých krajích už ani nejsou smrky k těžbě

Zdevastované lesy v okolí Želivky. Tmavou barvu mají usychající borovice.

České lesy čelí největší dosavadní kalamitě. Mohou za to smrkové monokultury, ale i státní dotace. Dříve husté lesy,...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Najdete na iDNES.cz