Růžový panter Langra a LTO nepustí

  12:26aktualizováno  12:26
Proti ODS jako by se spiklo kde co. Protikorupční organizace Růžový panter totiž opět vynesla na světlo případ nájemních smluv poslance Ivana Langera. Ten pronajímá kancelář muži, který vedl firmu s člověkem později odsouzeným za plánování vraždy kvůli LTO.
Ivan Langer

Ivan Langer - Ivan Langer čeká na hlasování, při kterém vyslovil nedůvěru vládě Vladimíra Špidly. (26. září 2003) | foto: David VotrubaiDNES.cz

Růžový panter místopředsedu Poslanecké sněmovny Langra vyzval, aby své vztahy s Tomášem Paclíkem, kterému v Olomouci kanceláře pronajímá, vysvětlil.

Tentýž Tomáš Paclík byl několik měsíců členem představenstva firmy Morpa v době, kdy dozorčí radě šéfoval Milan Šišma později odsouzený za plánování vraždy v kauze LTO.

Jediným akcionářem Morpy byly Olšanské papírny (dnes v konkurzu), v nichž jeden čas působil také Vratislav Kutal, další odsouzený kvůli LTO. - více zde

Langer problém odmítá
"Já jsem se k tomu už naprosto jasně vyjádřil a nevidím, jak bych to měl jinak rozšířit," řekl Langer iDNES. O pětiměsíčním působení Tomáše Paclíka v Morpě jsem nic nevěděl, máme regulérní občansko-právní vztah a nevidím v tom žádný problém, řekl dále.

"Nevidím tady nic, co by mě mělo omezovat ve výkonu mé veřejné funkce," prohlásil Langer pro ČTK.

Ředitelka Růžového pantera Iveta Jordánová je s Langrovým postojem nespokojená a nechce to nechat zapadnout: "Pokud se pan Langer nevyjádří přímo nám, budeme to urgovat. Nechceme se každopádně smířit s tou jeho odpovědí pro ČTK, která nám připadá naprosto šílená."

Tomáš Paclík své účinkování ve vedení Morpy nepopírá. Brání se ale nařčení, že by měl co do činění se jmény Kutal nebo Šišma. Dokonce zvažuje, že bude Růžového pantera žalovat.

"Zvažuji podání žaloby, protože ta zpráva obsahuje nepravdivé informace," oznámil iDNES. Konkrétně se mu nelíbí, že protikorupční organizace použila slovo "spolčil".

Ve zprávě Růžového pantera totiž doslova stojí: "...pronajímal ve svém domě kanceláře osobě, která se svého času spolčila v rámci svých podnikatelských aktivit s osobami odsouzenými za přípravu vraždy související s obchody s LTO."

Langer a Kutal v Africe

Pro Ivana Langera není jméno Vratislava Kutala neznámé. V devadesátých letech se totiž zúčastnil zájezdu na africkou horu Kilimandžáro. Tam se prý náhodou potkal právě s Kutalem, který se cesty účastnil též. "Cestu na Kilimandžáro jsem neorganizoval, účastníky jsem nevybíral. Účastníky jsem poznal týden před odjezdem a po návratu jsem s nimi styky neudržoval," vysvětlil Langer ČTK.
Případ není na světle poprvé
Kauzu už před třemi roky zveřejnil týdeník Respekt. Langer z toho ani tehdy pro sebe žádné důsledky nevyvodil. Stejně jako dnes na svém obchodním vztahu s Tomášem Paclíkem neshledal nic závadného.

Problém byl podle něho jinde. "Museli se omluvit mně i panu Paclíkovi, protože si spletli Tomáše Paclíka s Radomírem Paclíkem," rozzlobil se Ivan Langer. Radomír Paclík často spolupracoval s Kutalem, cesty všech tří se ale "sešly" v Morpě.

"Kdybych měl nájemní smlouvu s panem Šišmou nebo Kutalem, to by byla jiná věc. Tomáš Paclík však nikdy nebyl stíhán ani vyšetřován, natož odsouzen, a jeho zpochybňování je založeno na tom, že před pěti lety působil ve firmě a jeho kolega byl později odsouzen," odmítl Langer výtky Růžového pantera.

Topolánek: Je to hon na ODS
Předseda ODS Mirek Topolánek je také přesvědčen, že se Ivan Langer ničeho neobvyklého nedopouští a s kritikou Růžového pantera nesouhlasí. "K ničemu tam dojít nemohlo, je to standardní vztah," řekl předseda strany.

"Je tady celá řada občanských sdružení, které přinášejí určitý pohled na věc. Pokud je ten pohled legitimní, nic proti němu nemám. Kauzu z toho ale vyrábějí média a to je vaše zodpovědnost," nařkl Topolánek nepřímo novináře z honu na ODS.

Podle Adriany Krnáčové, ředitelky české pobočky Transparency International, nejsou vztahy Langera s Paclíkem a kauzou LTO natolik jednoznačné, aby se z nich daly vyvozovat nějaké ostré závěry.

"V rozporu s ústavní funkcí to není, ale ta souhra náhod je příliš okatá. To propojení jednotlivých osob může být indícií, že může docházet k nějakým nestandardním vztahům. Přímý důkaz to ale není," uvedla v rozhovoru s iDNES.

Krnáčová soudí, že pro příště by si měli zákonodárci, kteří podnikají s nemovitostmi, dávat větší pozor, komu je pronajímají. Zájem médií není příjemný ani Tomáši Paclíkovi.

"Stěhovat se ale nebudu, protože bych akorát dal za pravdu pitomcům, kteří mě napadají. Viděl bych v tom i politické machinace," prohlásil majitel firmy na daňové poradenství.

Více článků o kauze LTO najdete zde.

Autoři:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodičovský příspěvek se zvýší. 300 tisíc korun získá jenom část rodin

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dosáhnou na to ale jen rodiny s dětmi do...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Privatizace byla nutná, shodli se v debatě expremiéři Nečas a Paroubek

Při příležitosti oslav 30. výročí Sametové revoluce pořádal Politologický klub Fakulty sociálních věd UK debatu...

Češi jsou hrdý národ. Svého občanství si považují nejvíce za 14 let

Hrdost Čechů na to, že jsou občany Česka, je letos nejvyšší za posledních čtrnáct let. Podle říjnového průzkumu Centra...

I my jsme invalidé. Nižší jízdné chtějí tisíce duševně nemocných a sklerotiků

Studenti, senioři i lidé s průkazem ZTP jezdí za čtvrtinu. Jsou ale lidé pobírající invalidní důchod, kteří na průkaz...

Studenti vedou okupační stávku. Jako před 30 lety, tentokrát ale za klima

V budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v úterý začala studentská okupační stávka za klima. Vysokoškoláci...

Najdete na iDNES.cz