Ruští motorkáři jsou v Praze, ke hrobu rudoarmějců je provázelo 150 lidí

  11:24aktualizováno  11:24
Do Prahy dorazila zhruba desítka motorkářů hlásících se k ruskému klubu Noční vlci, blízkému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Na Olšanských hřbitovech položili věnce ke hrobům rudoarmějců padlých při osvobozování Československa. Doprovázelo je při tom zhruba 150 lidí.

„Motorkářů bylo nejdříve vidět šest, teď je jich kolem deseti,“ popsala příchod motorkářů na hřbitov z místa reportérka iDNES.cz. ČTK jich později napočítala dvacet. Vyrazili položit květiny k pomníku sovětských vojáků, kteří zahynuli při osvobození Československa v roce 1945.

K pohřebišti 429 rudoarmějců, kteří padli při bojích o Prahu, dorazili motorkáři s květinami a zpěvem. Celkový počet lidí dosáhl zhruba 150 až 200, část z nich nicméně tvořili novináři či odpůrci motorkářů z hnutí Pražský Majdan, vybavení mimo jiné americkou a ukrajinskou vlajkou. Část příchozích byli podle reportérky iDNES.cz Rusové žijící v Praze, kteří se přišli podívat na své krajany.

Tajemník ruské ambasády Anatolij Tomnikov řekl agentuře TASS, že se akce zúčastnilo „šest ruských motorkářů a třicet přátel z České republiky, Německa a Makedonie“. Počet přihlížejících aktivistů odhadl na 200.

Noční vlci v Praze

Na dění na hřbitově dohlíželo několik policistů, zasahovat ale nemuseli. Po skončení programu na Olšanech chtějí motorkáři vyrazit na Vítkov.

Právě vzdání holdu vojákům, kteří padli v boji s nacisty, od začátku motorkáři označovali za účel své cesty Evropou, kterou chtějí zakončit v Německu. Kritici jejich jízdy nicméně upozornili, že celá akce má vzhledem k blízkosti „vlků“ prezidentovi Putinovi mnohem spíš propagandistický charakter (více o gangu Nočních vlků čtěte zde).

Agentura ČTK v úterý upozornila na zprávu, podle níž Noční vlci získali od poloviny roku 2013 z ruské státní pokladny 56 milionů rublů. Peníze jim byly poukázány z prezidentských grantů.

Kolik přijelo do Evropy Nočních vlků? Těžko říci

Poté, co Polsko dalo jasně najevo, že organizovaný průjezd motorkářů nepřipustí, upustili jezdci od hromadné demonstrativní jízdy. Schengenské vízum nedostal například vůdce gangu Alexandr Zaldostanov. Do kontroverzní výpravy se proto zapojit nemohl.

Noční vlci oznámili, že několika jejich členům se i přes polský zákaz podařilo legálně překročit hranice do EU.

Cílem je Berlín

Noční vlci plánují 9. května oslavit 70. výročí vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem v Berlíně. Vstup do města měli zakázaný. Podle informací ČTK ale berlínský soud zákaz zrušil jako neopodstatněný. Důvodem pro zákaz by mohlo být narušení veřejného pořádku či bezpečnostní riziko, jak argumentovala spolková policie. Soud ale neuznal ani to, že příjezd motorkářů z Ruska by mohl narušit diplomatické vztahy s Polskem. Motorkáři mají schengenská víza vydaná Itálií. 

Minulý týden se tři vůdčí členové skupiny pokusili vstoupit na německé území přes letiště Schönefeld, museli se ale vrátit do Moskvy a podle agentury DPA vyrazili slavit Den vítězství na Ruskem loni zabraný poloostrov Krym. Další člen gangu podle listu Der Tagesspiegel neuspěl při pokusu proniknout na německé území trajektem z Finska. Policie zjistila, že přišel o vízum.

Kontrola skupiny asi deseti lidí, kteří se hlásili k Nočním vlkům a které zastavila německá policie, ukázala, že to s označením motorkářů za příslušníky klubu není jednoduché. Podle německých policistů žádný nebyl plnoprávným členem klubu - šlo o rodinné příslušníky, z toho dvě děti, a sympatizanty, mimo jiné jednoho Rakušana.

Podle německých a rakouských médií překročili motorkáři hranice do Německa na jednom motocyklu a v jednom autě. Rovněž po České republice se stoupenci, prohlašující, že jsou Nočními vlky, pohybují v menších skupinách a také pomocí automobilů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz