Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zrodil se plán na záchranu zdravotnictví. Porostou platy, vzniknou analýzy

  • 325
Vláda se v úterý dohodla se zástupci odborů na zvýšení platů ve zdravotnictví. Od 1. ledna příštího roku by měly vzrůst o deset procent. Navýšení dlouhodobě požadovala Česká lékařská komora jako jeden z nástrojů, jak v systému udržet kvalitní lidi. Kromě vyšších platů přispěje k řešení krize i analýza stavu a vypracování dlouhodobého plánu.

O dohodě informoval po ranním jednání vládní koalice se zástupci krajů, České lékařské komory (ČLK) a lékařských a zdravotnických odborů premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Peníze se podle ministra financí Andreje Babiše (ANO), který další přilévání finančních prostředků do zdravotnictví odmítal, vezmou z vyššího výběru pojistného, které má příští rok vzrůst o devět miliard. Vláda také podle něj navýší objem plateb za státní pojištěnce.

„Ministerstvo financí je ochotno dát za státní pojištěnce dvě miliardy, takže resort dostane navíc jedenáct miliard. Na desetiprocentní navýšení stačí šest miliard,“ uvedl Babiš po schůzce. „Pokud jde o zvýšení o deset procent, koalice je na tom fakticky už dohodnutá, i když jsme to zatím nepotvrdili formálním usnesením vlády,“ řekl Sobotka.

Navýšení má být od 1. ledna, ne dřív z toho důvodu, že peníze za léčení se rozdělují podle úhradové vyhlášky, ta se vydává vždy k 1. lednu. Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích byl loni 62 735 korun, z toho polovina za přesčasy a služby. Základní plat tedy byl 32 450 korun. Průměrný plat zaměstnance státu byl 25 880 korun.

Němeček má vypracovat dlouhodobý plán

O navýšení plateb za státní pojištěnce má vláda jednat v příštích dnech. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhuje nárůst odvodů státu o 9,88 miliardy, Babiš chce dát jen zmíněné dvě miliardy. Němeček podle něj má hledat rezervy uvnitř systému.

Němečka vyzval, aby přesně uvedl, jak těchto 11 miliard rozdělí. Po šéfovi zdravotnictví také chce, aby provedl analýzu situace v personálním zabezpečení nemocniční péče v jednotlivých krajích. Premiér Sobotka ještě před jednáním uvedl, že Němečka požádal o vypracování dlouhodobého plánu, který by měl personální situaci ve zdravotnictví vyřešit.

03.května 2016 v 09:06, příspěvek archivován: 03.května 2016 v 10:27

Požádal jsem ministra zdravotnictví,aby do konce května předložil do vlády dlouhodobý a komplexní plán na řešení nedostatku sester a lékařů.

Sobotka chce, aby se navýšení dočkali zdravotníci ve všech zařízeních, tedy státních i krajských. Ve státních nemocnicích to má zajistit platová tabulka, v krajích memorandum, které chce vláda uzavřít s hejtmany. Záměr se vztahuje i na soukromé nemocnice, které jsou placeny ze zdravotního pojištění.

Ministerstvo zdravotnictví má akční plán, v němž shrne, co ještě do konce volebního období chce stihnout, předložit k připomínkám do půli května, aby ho vláda projednala do konce toto měsíce. „Kromě zvýšení platů a reformy vzdělávání je třeba řešit snížení byrokracie, elektronizaci zdravotnictví, centrální nákupy a zavést systém DRG,“ naznačil další dílčí řešení Sobotka.

„Budu chtít, aby jedno z těch opatření byla také dohoda o posílení financování, pokud jde o místa na lékařských fakultách,“ řekl Sobotka k řešení nedostatku lékařů. Nemocnice nyní kvůli nedostatku lékařů překračují zákoník práce, lékaři místo 416 hodin přesčasů ročně slouží tisíc hodin.

Nárůst platů není vše, upozorňují lékaři

Prezident České lékařské komory Milan Kubek po schůzce uvedl, že nárůst platů o deset procent problém odchodu lékařů nevyřeší. Trvá na vytvoření krizového plánu. Odbory i nemocnice požadují, aby výdělky stouply o deset procent tři roky po sobě, celkem o třetinu. Shodují se, že rezervy jsou vyčerpány a bez přílivu peněz výdělky zvýšit není možné.

Podle výzvy lékařské komory by vláda vedle navyšování odvodů měla zavést zdravotní daň na tabák a alkohol. Vedle vyšších výdělků pro lékaře a sestry v nemocnicích by měla provést reformu vzdělávání lékařů a sester a posílit pravomoci komory při kontrole personálního zajištění péče.

Nynější dohoda je výsledkem sporu mezi ČLK, kraji a ministerstvem zdravotnictví na jedné straně a ministerstvem financí na straně druhé. Zatímco zástupci zdravotnictví po navýšení platů volali, ministr Babiš přilévání dalších peněz odmítal. Po několika mediálních výstupech, na nichž lékaři volali po řešení krize ve zdravotnictví, Babiš v otevřeném dopise Kubkovi napsal, že rezervy je nutné hledat uvnitř systému (o dopisu Babiše zde).

ČLK v odpovědi uvedla, že nejde jen o navýšení platů, ale řešení dlouhodobě zanedbaného stavu ve zdravotnictví (reakci ČLK najdete zde). Na nedostatek lékařů a podmínky v nemocnicích chtějí lékařské odbory upozornit protestní akcí v září či říjnu, nazvou ji Měsíc bezpečí pacientů nebo Měsíc pravdy, stanovený počet přesčasových hodin nepřekročí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue