Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 14. 7. 2012 0:05

Rušný pátek třináctého ve Sněmovně

Poslanci schvalují církevní restituce, zvyšování DPH a rozpočtové určení daní. Ministr financí bude bezpečnostnímu výboru vysvětlovat své telefonáty s policejním prezidentem.

00:03
Poslanci přerušili zasedání. Schůze bude pokračovat ve středu 18. července. Tímto náš on-line končí. Děkujeme vám za pozornost.
00:00
Církevní restituce definitivně prošly Sněmovnou. Pro bylo 93 poslanců, proti 89. Nyní zamíří do Senátu, odkud se dle předpokladů vrátí. V horní komoře má totiž převahu opozice, která s návrhem nesouhlasí.
23:59
Návrh byl opět schválen, ale hlasování bylo prohlášeno za neplatné. Poslanec Skokan prý nemohl hlasovat, nefungují mu tlačítka.
23:58
Hlasování se opakuje.
23:56
Poslanci církevní restituce schválili, poslanec Tejc a poslankyně Lesenská ale hlasování napadli. Řeší se technické problémy.
23:55
Zaorálek přednáší usnesení o majetkovém vyrovnání s církvemi. Schyluje se k závěrečnému hlasování o církevních restitucích.
23:53
Návrh, který zpravodaj nedoporučil, schválen nebyl. Hlasování přitom dopadlo nerozhodně 89 hlasů ku 89 hlasům.
23:51
Jednotlivé pozměňovací návrhy byly odhlasovány. Nyní poslanci rozhodnou, zda budou hlasovat podle jmen.
23:50
Více o postoji šéfa diplomatů a předsedy TOP 09 čtěte v samostaném článku. Bez Kalouska ve vládě nebudeme, řekl šéf TOP 09. Je prý symbolem reforem
23:37
Prošel pozměňovací návrh z ústavně-právního výboru, že církve budou muset při vydávání majetku prokázat, že jim patřil.
23:35
Dříve, než ministra zmohla únava, však v České televizi prohlásil poměrně zásadní větu: "Vláda nastoupila s jistým programem, a ten nese razítko Miroslava Kalouska. On je opravdu hlava a srdce reforem. Nemohu si představit, že bychom ve vládě pokračovali bez něho," řekl. Šance na odvolání kritizovaného ministra se tak opět ztenčuje.
23:24
Zatímco poslanci postupně hlasují, ministr Schwarzenberg opět pospává.
23:23
Pro hlasovalo 89, proti 92. Církevní restituce se do druhého čtení znovu nevrátí. Nyní se hlasuje o jednotlivých pozměňovacíh návrzích.
23:22
Ze 182 poslanců bylo pro 89, proti 92. Návrh na zamítnutí schválen nebyl. Hlasuje se o návrhu pro opakování druhého čtení návrhu zákona.
23:20
Poslanci si schválili proceduru hlasování. První se hlasuje o návrhu na zamítnutí církevních restitucí.
23:20
Hanáková svou řeč dočetla, k mikrofonu se krátce dostal poslanec Filip (KSČM). Nyní už se schyluje k závěrečnému hlasování.
23:09
Lubomír Zaorálek téměř ukončil rozpravu. Konečné slovo si však ještě vzala ministryně kultury Hanáková. Chce prý pronést svou závěrečnou dvoustránkovou řeč, kterou ale dle svých slov zkrátí.
23:07
Ke slovu se dostal místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.
23:04
John dohřímal požadavky ke změnám v církevních restitucích. K pultíku předstoupil poslanec Kubata, který poděkoval za výdrž civilních zaměstnanců Sněmovny. K mikrofonu přistoupil Jeroným Tejc z ČSSD s žádostí o zvážení, jak budou jednotlivý zákonodárci hlasovat.
22:57
Vládní koalice tady předkládá totálně zprackaný zákon (...) a to, že ho schválíme, může vyvolat obrovskou změnu. "Je možné, že vzniká obrovský tunel a příležitost o korupci," řekl John ve svém proslovu. Teze prý uvedl proto, že tyto změny vyvolaly také. Byly totiž na počátku reformace.