Transformace pražské operní scény bude na příští vládě, prohlásil Rusnok

  14:15aktualizováno  14:15
O transformaci opery Národního divadla rozhodne až příští vláda. Premiér v demisi Jiří Rusnok to řekl na pondělním slavnostním zahájení nové sezony první scény. Rusnok rovněž prohlásil, že ho mrzí bouřlivé události, které provázely odvolání a opětovné jmenování Jana Buriana ředitelem Národního divadla.

Premiér Jiří Rusnok na jevišti Národního divadla slavnostně zahájil divadelní sezonu. Zároveň oficiálně uvedl do své funkce nového ředitele ND Jana Buriana (vlevo). (26. srpna 2013) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

"Řešíme něco, co nadrobili jiní. Domluvili jsme se, že v rámci svazku Národního divadla budou pokračovat dvě opery a na další rozhodnutí je čas. Musíme získat dostatek dat a je to určitě otázka pro příští vládu. Navíc to není nic, co by mohl rozhodovat ředitel divadla, za počet oper v Praze i jinde odpovídá stát," řekl novinářům nový ředitel ND Jan Burian.

Dodal, že v tuto chvíli se nelze vracet do doby před transformací, protože by to způsobilo ještě větší chaos než uskutečněná fúze. Se zástupci operních souborů se ředitel Burian setká v pondělí odpoledne, aby je seznámil s novým vedením a změnami v repertoáru.

Fotogalerie

Sloučení Státní opery Praha s Národním divadlem provázely protesty zaměstnanců opery i části odborné veřejnosti (více zde). O sloučení obou organizací rozhodlo ministerstvo kultury v době, kdy v jeho čele stál Jiří Besser.

Nové sezoně předcházely bouře kolem Buriana

Začátek nové sezony v ND předznamenaly bouřlivé události kolem první české scény. První srpnový den, kdy se Burian ujal funkce, jej odvolal nový ministr kultury v úřednickém kabinetu Jiří Balvín. "Pan ministr mi sdělil, že v případě Národní galerie a Národního divadla chce vypsat veřejné výběrové řízení," řekl tehdy Burian (více o jeho odvolání najdete zde).

Balvín si za to vysloužil kritiku, na protest proti způsobu odvolání ředitele dala téměř polovina souboru včetně uměleckých vedoucích výpověď. Premiér Rusnok následně Balvínovi nařídil vrátit Buriana do funkce. Ředitel první scény se s většinou umělců později dohodl a herci vzali výpověď zpět. Definitivní odchod však potvrdili Richard Krajčo a Miroslav Donutil.

"Okolnosti startu sezony mě bolí, jako ekonom a manažer jsem zvyklý korigovat rozhodnutí svá i svých spolupracovníků," podotkl Rusnok, který byl prvním premiérem asistujícím u zahájení nové sezony.

Účetnictví Národního divadla prochází finanční úřad

Kromě Burianova odvolání a znovujmenování vyvolaly pozornost také výsledky auditu, který ukázal, že za předchozích vedení se podvádělo při vyplácení mezd. "Přímo v kolektivní smlouvě, uzavřené i s odborovou organizací, bylo řečeno, že určitý počet představení v měsíci se hradí prostřednictvím mzdy. A pokud to určitý počet představení v měsíci přesáhne, pak je divadlo povinno uzavřít s umělcem autorskou smlouvu," vysvětlil Burian.

"Kombinace pracovního poměru a plateb podle autorského zákona je nade vší pochybnost protiprávní. Legislativa se od 90. let změnila a celá věc nemá nic společného s takzvaným autorským zákonem. Národní divadlo buď zaspalo, nebo jeho vedení nemělo dobré rádce," dodal šéf "zlaté kapličky".

Účetnictví Národního divadla nyní prochází finanční úřad. "Pokud nám doměří daň, budeme povinni ji uhradit a pak se musíme zamyslet nad tím, kdo způsobil Národnímu divadlu škodu," prohlásil Burian. Své předchůdce Ondřeje Černého a Jiřího Srstku prý však kriminalizovat nechce. Oba bývalí ředitelé výsledky auditu odmítají (více se dočtete zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Jaká bude Ovčáčkova talkshow? Prezidentův mluvčí promluví v Rozstřelu

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v srpnu 2015

Jiří Ovčáček bude od posledního srpnového týdne moderovat vlastní zábavní pořad na TV Barrandov. O čem se chystá mluvčí...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce se sníží na 500 korun

Ilustrační snímek

Ochranný limit doplatků na léky na recept pro invalidní důchodce 3. stupně bude od příštího roku stejný jako pro...

Operace Olovo: Buzkovou chtěli poradci Zemana zdiskreditovat i skrz dceru

Mezi Petrou Buzkovou a Milošem Zemanem to jiskřilo. Místopředsedkyně ČSSD...

V roce 2000 sepsal jeden z poradců tehdejšího premiéra Miloše Zemana plán na diskreditaci místopředsedkyně ČSSD Petry...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz