Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

Rusnokova vláda obsadila resorty. Zazněla slova chvály, díků a uznání

  9:25aktualizováno  16:29
Vláda premiéra Jiří Rusnoka obsadila všechna ministerstva. Pět ministrů převzalo funkce už ve středu. Ve čtvrtek jako první přivedl Rusnok do úřadu nového ministra školství. Posledním byl ministr pro místní rozvoj František Lukl. Během jednotlivých předávek resortů zněla především pochvalná slova.

Premiér Jiří Rusnok jednal v Kramářově vile o dalších možných kandidátech an ministry nové vlády. (2. července 2013) | foto:  František Vlček, MAFRA

Nový ministr školství Dalibor Štys při uvedení do úřadu řekl, že hodlá pokračovat v práci svého předchůdce Petra Fialy. "Vidím ministerstvo školství jako ministerstvo vzdělávání," řekl novinářům. Na ministerstvu to zná, pracoval tam totiž na postu vedoucího odboru.

Důležitý je podle něj stabilní úřad a čerpání prostředků z Evropské unie. Personální změny nechystá. Upozornil, že návrh vysokoškolské reformy asi nepředloží, protože pro ni zřejmě nebude dostatečná podpora.

Petr Fiala se po odchodu z ministerského postu hodlá vrátit na Masarykovu univerzitu. "Budu se věnovat studentům. Těším se na to," řekl při rozloučení. Zároveň poděkoval všem spolupracovníkům z ministerstva.

Balvín chce navýšit rozpočet, brát by chtěl ze sociálních dávek

Nový premiér pak z resortu školství zamířil uvést bývalého ředitele České televize Jiřího Balvína na ministerstvo kultury. Tam poděkoval za přátelský rozhovor s odcházející ministryní Alenou Hanákovou.

"Jsem přesvědčena, že ministerstvo kultury je v dobré kondici," řekla při předání úřadu Hanáková novinářům a poděkovala spolupracovníkům za přátelské vztahy. Svému nástupci popřála hodně úspěchů a hodně elánu do další práce a apelovala na něj v dokončení památkového zákona.

Balvín si jako prioritu vytyčil dokončení autorského zákona, na kterém se podle něj už pracuje přes dva roky, a věnovat pozornost chce i fondu kinematografie a zlepšení systému pobídek pro filmaře.

Na dotaz novinářů odpověděl, že už uvažoval i o personálních změnách. Neupřesnil však, o jakých.

Balvín by i rád navýšil rozpočet kultury z letošních zhruba devíti miliard korun. "Kdyby se podařilo deset, případně jedenáct, bylo by to krásné, ale jsem realista a vím, jak je to obtížné. Můj názor na příliš štědré sociální dávky je znám. Myslím, že by se tam mohly peníze přelít právě na kulturu," poznamenal Balvín.

To překvapilo nového šéfa resortu práce a sociálních věcí Františka Koníčka. "Počkejte, kolega Balvín říkal? Jaké štědré dávky?" zareagoval a dodal, že vyplácení dávek ukládají zákony. "To je pořád spor, který se vede a povede se další generace, kde je princip solidarity zlomový a kde je férový a spravedlivý a kde není. To je soutěž politických stran, je to otázka pro ně, nikoliv pro mě," uzavřel Koníček.

Ministr práce chce zaměřit na minimální mzdu i sKarty

Po desáté hodině převzal od Ludmily Müllerové resort práce a sociálních věcí i František Koníček. Chce v čele ministerstva dohlédnout na ukončení kontroverzního projektu sKaret, jednat s tripartitou a zvýšit minimální mzdu či jako jeho kolegové zefektivnit čerpání peněz z EU. Zaměřit se chce i na aktivaci úřadů práce.

Ministerstvo práce čekají personální změny. Nový ministr je oznámí v pátek. Vymění prý lidi,co "zklamali a nezvládli počítačové systémy".

"Resort není v ideální fázi vývoje. Ministr má jasné a těžké úkoly, přichází jako krizový manažer a proto jsem si ho vybral. Systémy má nastavit tak, aby fungovaly správně a efektivně," naznačil úkoly nového ministra premiér Rusnok při předávání resortu.

Připomněl, že resort práce a sociálních věcí představuje největší kapitolu  státního rozpočtu. A má specifickou klientelu, proto si podle Rusnoka nemůže dovolit zaváhat. Pochválil odcházející ministryni za aktivní politiku zaměstnanosti. "Nebude-li v Česku zaměstnanost, nebudou v Česku příjmy," poznamenal.

"S ministerským postem je to jako s lidským životem, také nevíte, kdy skončí," poznamenala na úvod své řeči odcházející ministryně a poděkovala svým spolupracovníkům. Novinářům neprozradila, co bude po odchodu z úřadu dělat.

Benešová se zaměří na dotažení občanského zákoníku

Čtvrtou zastávkou nového premiéra při předávání ministerstev bylo sídlo resort spravedlnosti. Marie Benešová ho převzala po Pavlu Blažkovi. Ten je ale nemocný, proto resort převzala od prvního náměstka Daniela Voláka.

"Prioritou bude do konce dotáhnout občanský zákoník. Odpoledne přijde vrchní státní zástupce, aby jsme dotáhli zákon o státním zastupitelství," sdělila své plány nové ministryně.

Benešová chce se svým týmem dotažením norem spojených s novým občanským zákoníkem dosáhnout, aby nová kodifikace občanského práva mohla začít platit od příštího roku.

Doplnila, že žádné velké personální změny nechystá. "Vedu si dva nové lidi, šéfku kabinetu a svého osobního tajemníka. Jsem ráda, že jsem tu nalezla tváře, kterými jsem spolupracovala i v minulosti," dodala Benešová.

Šéfkou kabinetu ministryně Benešové bude Hana Smetanová, bývalá vedoucí protokolu nynějšího prezidenta Zemana na úřadu vlády.

Ministr zdravotnictví chce pokračovat v práci svého předchůdce

Dopoledne se uvedení ještě měl dočkat nový ministr zdravotnictví Martin Holcát. Kvůli zpoždění však přebral svůj nový úřad až po poledni. Premiér poděkoval odcházejícímu ministru Leoši Hegerovi, který ve funkci působil tři roky, za odvedenou práci.

Heger se ve své řeči dotkl politické situace v zemi a ústavnosti nové vlády. Poděkoval za podporu vedení TOP 09 a popřál hodně štěstí novému premiérovi i svému nástupci.

"Chtěli bychom kontinuálně pokračovat v tom, co bylo rozpracováno," řekl nový ministr zdravotnictví a doplnil, že například chce zvýšit platby za státní pojištěnce (o programu nového ministra více čtěte zde).

Na životním prostředí se personální změny nechystají

Další v pořadí bylo předání ministerstva životního prostředí Tomáši Podivínskému. "Ministerstvo je odevzdáváno v konsolidovaném stavu," řekl Rusnok o resortu z jehož čela odešel Tomáš Chalupa.

Resort naváže na práci odcházejícího ministra a bude prosazovat jeho návrhy. Nový ministr, který dosud působil na postu náměstka, poděkoval Chalupovi za spolupráci i za rady. "Žádné velké personální změny neplánuji," dodal Podivínský.

Ve své funkci se zaměří na zlepšení ovzduší na severu Moravy, chce hledat konsensus pro návrh zákona o Národním parku Šumava mezi všemi politickými stranami. Mezi svými dalšími prioritami nový ministr zmínil i program Nová zelená úsporám či čerpání evropských peněz a přípravu dalšího dotačního období v letech 2014 až 2020.

"O mně je známo, že jsem člověk konzervativní, ve svých názorech konzistentní," poznamenal Podivínský. Před novináři připomněl také svou práci ve Státním fondu životního prostředí.

Nový ministr zemědělství se zaměří na potraviny, lesy i povodí

Miroslav Toman vystřídal v čele resortu zemědělství Petra Bendla. Odcházející ministr se nezúčastnil setkání s novináři, ale premiér Rusnok řekl, že svému nástupci předal dokumenty a krátce úřad představil.

"Vracím se tam, kde jsme působil," řekl nový ministr novinářům. Mezi jeho priority patří dokončení státního rozpočtu, chce se rovněž věnovat kontrolám potravin, lesům a povodím.

Dodal, že se zaměří i na personální obsazení ministerstva. "Někteří lidé jsou tu navíc a myslím, že to budeme muset zredukovat," poznamenal s tím, že nebude hledět na politickou příslušnost.

Ministr Žák chce dopravu normalizovat a civilizovat

Zdeněk Žák převzal ministerstvo dopravy od Zbyňka Stanjury. Ten ho na odchodu vyzval, aby nepřijímal žádná zásadní, dlouhodobá rozhodnutí před hlasováním o důvěře vládě.

Žák uvedl, že nechystá žádné velké převraty. Resort chce "normalizovat a civilizovat v rámci evropských dimenzí". Vyzval také všechny, kdo se v dopravě pohybují, aby se chovali "více prospěšně".

Například stavební firmy by podle něj měly dát přednost hledání úspor před bratrovražedným bojem.

Ministr Lukl se detailně seznámí s návrhem rozpočtu

František Lukl nejprve poděkoval svému předchůdci na ministerstvu pro místní rozvoj Kamilu Jankovskému. Řekl, že si vyměnili kontakty což je podle Lukla důkazem, že předání proběhlo v přátelské atmosféře. Na ministerstvu chce zavést systém "otevřených dveří a komunikace."

Jednou z prvních věcí, kterou chce Lukl udělat, je detailní seznámení s rozpočtem, který je podle něj  14 miliard korun. .

Pět ministrů se ujalo úřadu hned po jmenování vlády

Jako poslední se ujme resortu místního rozvoje František Lukl. Úřednický kabinet má celkem 14 ministrů. Tedy o dva méně, než měla předchozí vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Pět ministrů uvedl Rusnok do vlády už ve středu (o uvedení ministrů více čtete zde).

Příští týden Rusnok zahájí jednání s politickými stranami, které bude přesvědčovat, aby jeho kabinetu vyjádřily důvěru. Samotné hlasování o důvěře se ve Sněmovně uskuteční zřejmě 8. srpna.

Formálně úřednickou vládu Jiřího Rusnoka jmenoval prezident Zeman ve středu. Účast v ní přijali i někteří sociální demokraté, kteří mají blízko k Zemanovi a pozastavili členství v ČSSD. Vláda nastupuje bez zajištěné podpory parlamentních stran (o jmenování vlády více čtěte zde).

Autoři: , ,

Babiš v Rozstřelu: Problém je, že se lidé nechtějí nechat testovat, aby nemuseli do karantény

  • Nejčtenější

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Nepodpoříme sledování jednotlivců, řekl Babiš. Kritizoval návrh Blatného

Premiér Andrej Babiš odmítl návrh, který předložil ministr zdravotnictví Jan Blatný, aby nový centrální úřad Státní...

Imunoložka: Vakcinace na covid má smysl, i když se naočkuje jen třetina lidí

Obě vakcíny proti onemocnění covid-19, jimiž by se měla od začátku příštího roku očkovat česká populace, budou stejně...

Ve čtvrtek zatím přibylo 2721 pozitivních na covid, více než ve středu večer

Ve čtvrtek zatím laboratoře odhalily 2 721 pozitivně testovaných na covid-19. Je to víc než ve středu večer i než před...

Čekají nás mimořádně chudé svátky. Většina Čechů dá za Vánoce pět tisíc

Premium Otevřeno! Konečně. Jednačtyřicetiletá Michaela Krejčí hned zamířila do obchodu s oblečením. „Potřebuji zimní bundu, to...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Jaká je smrtnost a kde hrozí nákaza covidem? Nové odpovědi vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...