Zmejevskij se distancoval od návrhu, který dělá z okupantů po 1968 veterány

  10:01aktualizováno  15:26
Prezident Miloš Zeman si na čtvrtek odpoledne na Pražský hrad pozval ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Chce po něm, aby mu vysvětlil návrh zákona, který by uznal účastníky sovětské okupace bývalého Československa z roku 1968 za válečné veterány, o což se pokoušejí ruští komunisté.

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij dorazil na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě. (13. června 2019) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Setkal jsem se s panem prezidentem. Hovořili jsme o širokém okruhu problémů, včetně těch, které vás zajímají nejvíce. Potvrdil jsem neměnnost hodnocení daného dohodou z roku 1993 o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Česko republikou,“ řekl novinářům Zmejevskij po schůzce, která trvala necelých tři čtvrtě hodiny.

Smlouva hovoří o nepřípustném použitím síly proti Československu v roce 1968 a neospravedlnitelném setrváváním sovětských vojsk na československém území. „Této pozice se drží se vedení Ruské federace, což nejednou potvrdilo, včetně prezidenta Putina,“ řekl velvyslanec.

Zeman návrh zákona považuje za urážku Česka i jeho osobně

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček po setkání hlavy státu s ruským velvyslancem řekl, že návrh, který byl předložen v ruské Dumě, prezident Zeman považuje nejen za urážku České republiky, ale i jeho osobně, protože okupace po 21. srpnu 1968 měla vliv i na jeho profesní život.

13.června 2019 v 15:25, příspěvek archivován: 13.června 2019 v 16:07

2/2 Prezident republiky označil připravovaný zákon o veteránech z roku 1968 za drzou provokaci České republiky i jeho osobně. Důrazně sdělil velvyslanci Ruské federace, že v případě přijetí tohoto zákona lze očekávat dlouhodobé výrazně negativní dopady na vztahy mezi RF a ČR.

Návrh odsoudila česká poslanecká Sněmovna a naposledy ve středu večer i Senát. „Senát je mimořádně znepokojen tím, že by přijetí zákona o vojenských veteránech Ruské federace mělo být odůvodněno jejich údajným oprávněným vstupem na území Československa dne 21. srpna 1968 v souvislosti s plněním úkolů při potlačení pokusu o takzvaný státní převrat v Československu,“ je ve schváleném usnesení horní komory, které předložil nezařazený senátor Pavel Fischer.

Fotogalerie

Horní komora parlamentu také vyjádřila vážnou obavu, že by po zkušenostech s obsazením suverénního území Gruzie a Ukrajiny mohlo jít ze strany Ruské federace o další pokus směřující k legalizaci jakéhokoli podobného násilného aktu. 

Čeští poslanci před tím označili návrh některých ruských politiků za odporný pokus legitimizovat okupaci, který může poškodit vztahy mezi Českem a Ruskem.

Vojska států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v srpnu 1968 Československo, aby potlačila takzvané Pražské jaro, pokus části vedení komunistické strany o demokratizaci totalitního systému. Okupace si vyžádala životy desítek lidí.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov návrh označil za individuální iniciativu jednoho poslance. Rusko podle ministra zahraničí nemění postoj k vojenské okupaci Československa.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Vláda schválila uvolnění miliardy korun na platy v sociálních službách

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Vláda uvolnila chybějící miliardu korun pro sociální služby. „Půjde na dofinancování výpadku platů,“ uvedla ministryně...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz