Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

  • 4286
Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví, oznámil ve čtvrtek ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Rusko se nevyjádřilo do 12:00 k českému požadavku, aby přijalo zpátky vyhoštěné pracovníky ambasády v Moskvě. Kulhánek proto rozhodl o vyhoštění dalších 63 pracovníků. Premiér Andrej Babiš řekl, že i s nynějšími kroky souhlasí prezident Miloš Zeman.

Mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharovová obratem zareagovala prohlášením, že se Česko pustilo do poškozování vzájemných vztahů s Ruskem. „Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat,“ upozornila.

Kulhánek, podle kterého Rusko narušilo flagrantně suverenitu České republiky, řekl, že vláda zastropuje počet diplomatů ruské ambasády na úroveň českého zastoupení v Moskvě. Rusové mají čas na opuštění země do konce května.

Nyní je na ruské ambasádě 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků, naopak na české ambasádě v Moskvě počty klesly k sedmi diplomatům a 25 administrativně technických pracovníků. Nejsou v tom zahrnuti pracovníci konzulátů v dalších městech v obou zemích. Podle Kulhánka proto z Česka odejde 63 pracovníků ruské ambasády.

„Současná situace je taková, že v Moskvě máme sedm diplomatů a 25 takzvaných administrativně technických pracovníků, tedy stejné číslo bude platit i pro počet pracovníků i na ruské ambasádě v Praze,“ řekl Kulhánek České televizi poté, co telefonicky hovořil s českým velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou, který byl na dnešní odpoledne předvolán v Moskvě na ministerstvo zahraničí.

„V Moskvě zůstávám,“ řekl Pivoňka novinářům při odjezdu z budovy ruského ministerstva zahraničí.

Očekáváte, že Rusko ještě přitvrdí a vyhostí další Čechy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 29. dubna 2021. Anketa je uzavřena.

Ano23058
Ne1350

„Česká strana musí pochopit, co ji čeká,“ řekla už ráno Zacharovová. Mluvčí dále vyjádřila názor, že české ultimátum je výstřelem do prázdna a že si fakticky Praha ublíží jen sama sobě.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek na tiskové konferenci. Česko vyhostí další desítky zaměstnanců ruského velvyslanectví. (22. dubna 2021)

„Ruská federace do dnešního poledne neodpověděla. Rozhodli jsme se proto reagovat takto: Podle čl. 11 Vídeňské úmluvy zastropujeme počet ruských diplomatů v Praze na současném stavu naší ambasády v Moskvě. Toto rozhodnutí je platné ode dneška, čas na stažení svých lidí má Rusko do konce května,“ informoval Kulhánek. „Toto rozhodnutí není namířeno proti obyčejným Rusům, kteří u nás studují nebo pracují,“ dodal Kulhánek na tiskové konferenci.

Rusko uspořádalo masivní vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři

Článek 11 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích stanovuje, že „není-li zvláštní dohody o počtu členů personálu (diplomatické) mise, může přijímající stát požadovat, aby počet personálu mise byl udržován v hranicích, které on považuje za rozumné a obvyklé, se zřetelem k okolnostem a podmínkám v přijímajícím státě a k potřebám příslušné mise“.

„Česká republika je suverénní a sebevědomý stát. Toto není situace, která by nás těšila. Nejde nám o eskalaci. Máme zájem na korektních vztazích s Ruskou federací a doufali jsme, že Rusko uzná nepřiměřenost reakce, ale nestalo se. Proto jsme se rozhodli adekvátně reagovat,“ oznámil na společné tiskové konferenci k dalšímu postupu Babiš.

„Podařilo se nám ukázat, jak to bylo doopravdy, a následkem toho rozbít dvě rezidentury ruských tajných služeb. Chci všechny ujistit, že za ty poslední dny jsme vždy měli na mysli hlavně jejich bezpečnost,“ doplnil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Co říkali Peskov a Zacharovová

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil situaci za hysterii a vyzval k tomu, aby se „dala diplomatům příležitost formulovat své postoje“. „Nyní naši diplomaté pracují. K celé této hysterii samozřejmě máme extrémně negativní postoj. To je jediná věc, kterou mohu říci. Dejme diplomatům příležitost formulovat jejich postoje,“ řekl ve čtvrtek Peskov novinářům.

Rusko musí za Vrbětice pykat, překročilo hranice, míní diplomacie USA

Zacharovová věnovala Česku v posledních dnech několik reakcí. Aféru kolem explozí z roku 2014 v muničních skladech ve Vrběticích, která nejnovější diplomatickou krizi rozpoutala v sobotu, označila za hodnou Franze Kafky. Neochota českých úřadů předložit co nejpodrobnější důkazy o účasti ruských agentů pak podle ní svědčí o tom, že obvinění jsou falešná. Že údajně k tomu chybí fakta, tvrdila mluvčí i ve čtvrtek.

Babiš: Důkazy jsou přesvědčivé

Podle premiéra Andreje Babiše jsou naopak důkazy o účasti Rusů na výbuších ve Vrběticích přesvědčivé. „To, co tady udělali ruští agenti, je nepřijatelné,“ prohlásil v pořadu Rozstřel na portálu iDNES.cz. České tajné služby pracovaly na rozkrytí se zahraničními partnery, upozornil předseda vlády.

Ve čtvrtek Babiš zopakoval, že česká reakce je adekvátní. Je podle něho zapotřebí narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě. Premiér také vyjádřil naději v podporu spojenců.

Babiš: Důkazy jsou přesvědčivé. Bylo by lepší, kdyby Zeman osobně reagoval

Kvůli napjaté situaci hlídkuje od ranních hodin několik policejních aut včetně těžkooděnců a monitorovacích vozidel v okolí ruské ambasády v Praze.

Podle Rádia Svoboda bylo v Česku dlouhodobě nejvíce ruských pracovníků ve srovnání s dalšími zeměmi střední a východní Evropy.

21. dubna 2021


Video