„Je zde důvodná obava, že by dotyčná osoba byla vystavená stíhání pro své politické názory. Je zcela evidentní, že odlišné politické názory nemohou vést k vydání do jiného státu. Máme informace, že garance od Ruské federace nelze jakkoliv ověřit, jedná se tak o zásadní překážku pro vydání,“ pronesl ve své řeči soudce Tomáš Kubovec.
Dodal, že žádost má politický charakter. „Chybí zde oboustranná trestnost. Z těchto důvodů jsme rozhodli, že vydání je nepřípustné,“ řekl Kubovec.
Novinářka Kurbangalejevová na svůj případ sama upozornila na sociální síti Facebook, kde i uvedla, že věří, že ji česká strana nevydá. K soudu se ale kvůli zdravotním důvodům nedostavila.
Omluvu zaslala své advokátce Evelíně Hodanové prostřednictvím SMS zprávy, soudce Kubovce ale její nepřítomnost překvapila a musel kvůli tomu odvolat tlumočnici. Přístup novinářky k líčení vykreslil soudce jako alibistický.
Trestné stíhání je nepřípustné, míní žalobkyně
Podle státního zastupitelství existuje hned několik překážek, kvůli kterým není možné ruskou novinářku vydat.
„Trestné stíhání je nepřípustné,“ oznámila u soudu státní zástupkyně Kateřina Štěpánková. Advokátka Kurbangalejevové dodala, že se slovy žalobkyně souhlasí. „Stíhání mé klientky je politicky motivované, uvedená tvrzení ze strany ruských úřadů jsou vágní. Jako novinářka shromažďovala informace,“ řekla obhájkyně Hodanová.
Moskva žádá Česko o vydání ruské opoziční novinářky![]() |
Podle státní zástupkyně není jednání, za které je novinářka stíhaná, trestným činem v Česku, a tudíž nejde o oboustrannou trestnost. „Ruská federace žádá vydání novinářky, která informuje o konfliktu na Ukrajině. Jedná se o exemplární politický proces a dle mého názoru na něj nejde nahlížet optikou trestného práva,“ sdělila státní zástupkyně.
K tomu doplnila, že důvod jejího nevydání je i lidskoprávní, přičemž ruské a české diplomatické vztahy jsou podle ní ve stavu, kdy vydání zkrátka není možné.
V Rusku jí hrozí až 15 let
Ruská generální prokuratura o novinářce uvedla, že pod záštitou zavedeného média vyjadřovala podporu terorismu a znevažovala aktivity ruské armády. Prokuratura také dodala, že v případě vydání zaručuje její bezpečnost. V Rusku jí hrozí vězení v délce deseti až patnácti let.
„Ruská generální prokuratura požádala o mou extradici. Je to pro mě nepochybně velká čest, protože tímto způsobem Rusko uznává můj přínos v boji proti zločinnému Putinovu režimu,“ uvedla novinářka před zahájením soudu. Kurbangalejevová je bývalou moderátorkou a zpravodajkou ruské státní televize, kterou opustila po ruské anexi Krymu v roce 2014.
„Své trestní stíhání považuji za nespravedlivé a politicky motivované, protože bojuji na straně Ukrajiny a proti putinovskému režimu,“ doplnila dříve Kurbangalejevová.
Ruské ministerstvo vnitra v červnu roku 2024 vyhlásilo po novinářce pátrání a umístilo ji na seznam „teroristů a extremistů“. Kurbangalejevová je podle své advokátky v Rusku považována za teroristku, protože udělala několik rozhovorů se členy a sympatizanty vojenské legie známé jako Svoboda Ruska, jejíž členové bojují po boku Ukrajinců proti putinovskému Rusku.
Kurbangalejevová také natočila reportáž ze zničeného města Avdijivka, kterou Rusové dobyli při válce na Ukrajině.
Ruská novinářka se narodila v Kazani, metropoli autonomního Tatarstánu, kde také vystudovala žurnalistiku. Nejprve působila v místní televizi, pak se stala zpravodajkou televize Rossija 1 v Povolží a nakonec vedla hlavní zpravodajskou relaci Vesti. Pracovala také pro ruskojazyčnou televizní stanici Nastojaščije vremja, která patří pod Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. V Česku má platný trvalý pobyt od roku 2018 a vychovává zde desetiletou dceru.