Podle České televize existuje podezření, že ruská zpravodajská služba financuje či jinak podporuje české odpůrce radaru. Naznačovat to měly výroční zprávy BIS a Vojenského zpravodajství. Reportáž je k vidění na webu České televize.
Členové iniciativy Ne základnám ale odmítají, že by čerpali finanční prostředky z Ruska. Podle mluvčího iniciativy Jana Tamáše peníze na činnost sdružení z větší části pocházejí z dobrovolných příspěvků.
"Reportáž byla zcela vykonstruovaná a jak nám řekla samotná autorka rozhovoru Lucie Komňacká, byla dělána na ´příkaz shora´. Způsob, jakým byl rozhovor s námi veden, zcela jasně ukazoval záměr zdiskreditovat iniciativu v očích veřejnosti," uvedl Tamáš.
Doplnil, že iniciativa zřídila otevřený bankovní účet, na kterém je v současnosti asi 100 tisíc korun. "Naše hospodaření je zcela transparentní a každý si ho může prohlédnout na bankovním účtu, který je přístupný na webových stránkách," dodal Tamáš.
Iniciativa se kvůli reportáži rozhodla podat stížnost Radě České televize. "Podle nás jde o stejné tlaky, na které si stěžovali redaktoři ČT, a proto po Radě ČT požadujeme především zabránění podobným tlakům v budoucnu personálními změnami ve vedení redakce zpravodajství," uzavřel mluvčí iniciativy.
"Česká televize jednoznačně tuto kritiku odmítá. Všechny informace v reportáži vycházejí z otevřených zdrojů a z rozhovorů s odbornými či zainteresovanými respondenty," brání své kolegy mluvčí veřejnoprávní televize Ladislav Šticha.
"Reportáž o vlivu ruských zpravodajských služeb v České republice považujeme za vyváženou a objektivní. Naopak opakované útoky iniciativy Ne základnám proti České televizi se často vyznačují značnou neseriózností," dodal Šticha ve vyjádření pro iDNES.cz.
Reportáží ČT se budou zabývat také poslanci. Člen stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Tomáš Kladívko řekl, že spolu s dalšími dvěma stranickými kolegy požádá předsedu komise Pavla Severu, aby na čtvrtek svolal kvůli tomuto problému její schůzi.
Bojkot amerických výrobků
Iniciativa své příznivce nedávno vyzvala k bojkotu zboží americké výroby. Podle dřívějších informací vládní kampaň stojí asi 15 milionů korun.
Její součástí je mimo jiné polepování laviček a telefonních budek. Občané si také mohou psát o informační brožurky či DVD. Zejména hlavní vládní strana ODS dlouhodobě stavbu stanice podporuje.
Odpůrci radaru dlouhodobě vládu kritizují za to, že nechce o umístění radaru vypsat referendum. Vláda o radaru, který by měl stát ve vojenském újezdu Brdy, vyjednává i přes nesouhlas většiny veřejnosti. Záměr vyvolává také negativní reakce v Moskvě.
Rusku se totiž americké plány na vybudování evropských prvků protiraketové obrany - sil v Polsku a radaru v České republice - dlouhodobě nelíbí.
Americkému ujišťování, že systém není namířen proti Rusku, ale proti eventuálním hrozbám ze zemí, jako je Írán, Moskva nevěří. Naopak tvrdí, že protiraketová obrana je hrozbou pro ruskou bezpečnost a porušuje
strategickou rovnováhu v Evropě.