Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Náměstek: Čekáme na nótu, pak můžeme reagovat. Ohrožen je chod Českého domu

  19:10
Náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař, který je zapojen do vyjednávání s Ruskem, v rozhovoru pro iDNES.cz upozornil, že může dojít k omezení činnosti Českého domu v Moskvě. „My jsme doposud neobdrželi od ruské strany oficiální nótu, která by místní síly a ostatní personál zastropovaly,“ řekl Chmelař k čerstvému ruskému návrhu na snížení počtu diplomatů a pracovníků ambasád.

Náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Moskva v pátek oznámila, že chce na obou ambasádách 7 diplomatů a 44 zaměstnanců. Souhlasí s tím Česko?
My jsme verbální nótou z 22. dubna stanovili, že má být celkový počet diplomatického personálu na ruském velvyslanectví v Praze zastropován na úrovni 7 a vyslaného technického personálu na úrovni 25 a dali druhé straně na uvedení těchto stropů ve skutečnosti čas do konce května. Ruská strana nám včera sdělila, že chce na našem úřadě v Moskvě zastropovat personál místních sil a to na úrovni 19 a dala nám stejný čas. Na podobný krok můžeme dále reagovat, ale pokud jsme právní stát a chceme dodržovat mezinárodní právo, pak jej samozřejmě musíme respektovat. Naši reakci ale nebudeme sdělovat přes média, ale klasickými diplomatickými kanály nebo prohlášením ministerstva.

Za jakých podmínek tedy s ruským návrhem bude česká strana souhlasit. To je také tajné?
Myslím, že se trochu míjíme. Každá hostitelská země stanovuje podmínky pro velvyslanectví na svém území. V souladu s mezinárodním právem zastoupený stát tyto podmínky musí respektovat. Lze tedy reagovat, ale nelze nerespektovat, protože pak druhý stát může přistoupit k vynucení a bude v právu. My jsme doposud neobdrželi od ruské strany oficiální nótu, která by místní síly a ostatní personál zastropovala. Ruská strana si vyhradila prostor také ještě reagovat na naše snížení.

Ministerstvo: Ruské počty jsou komplikací, ovlivní budoucí jednání o paritě

České velvyslanectví v současnosti zaměstnává zhruba 110 ruských občanů, ruská ambasáda v Praze zaměstnává podle dostupných údajů jen asi 15 či 20 občanů Česka. Jak bude Česko postupovat v tomto směru?
Počet místních sil má v diplomacii samozřejmě mnohem nižší citlivost než počty diplomatů a administrativně-technického personálu. V tom prvním případě to jsou samozřejmě na naší straně Češi, kteří jsou akreditovaní podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Pro ně platí jiná pravidla, včetně větších výsad a imunit. Něco podobného místní síly nepožívají. V politice stanovení velikosti ambasád je takové omezení místních sil spíše výjimečné, ale musíme s tím pracovat.

Dojde k uzavření Českého domu v Moskvě?
Na snížení počtu místních sil nám bylo dán čas do konce května. To je stejné datum, jako jsme stanovili ruské straně na uvedení počtu diplomatů a dalšího vyslaného personálu. My mezitím budeme hledat technické možnosti, jak udržet Český dům v chodu. Samozřejmě nelze vyloučit, že dojde k omezení služeb, které Český dům poskytuje, ale rozhodnutí nepadlo.

Tolik vyhoštěných ministerstvo nepamatuje

Takže nám třeba v Českém domě omezí provoz restaurace či hotelu?
To nemohu potvrdit ani vyvrátit, bylo by logické, aby byly omezeny ty části Českého domu, které jsou nejvíce náročné na pracovní sílu.

Kdy začnete s Ruskem vyjednávat? Kdy jednání skončí a dozvíme se konečný výsledek a počty?
Jakmile obdržíme od druhé strany formalizaci zastropování místních sil, popřípadě dalšího akreditovaného personálu, pak si samozřejmě vyhrazujeme právo reagovat. My jsme samozřejmě jednání jako s každým jiným státem otevření, ale je také možné, že dojde pouze k výměně nót.

Nemůžete tedy říct, že jednání začnou například do týdne?
Druhá strana diplomatickými kanály i mediálně informovala, že si vyhrazuje prostor na reakci a ještě neformalizovala své rozhodnutí o zastropování místních sil, které nám sdělila ve čtvrtek. Tudíž teď ještě z naší strany není na místě vyvolávat jednání.

Nevídaná eskalace, tolik Rusů jako Česko ještě nikdo nevyhostil, píší Slováci

Můžou se současné počty diplomatů i pracovníků na obou stranách ještě měnit?
Vzhledem k tomu, a to teď vystupuji trochu ze své diplomatické role, ale vzhledem k celkovému kontextu nepředpokládám, že by se tato čísla v nejbližší době měnila, ale samozřejmě to patří mezi scénáře. Takto nízký počet, tedy 7 diplomatů a 25 dalších vyslaných pracovníků, nám také neumožňuje plný chod naší mise.

Kdy Česko snižovalo počet diplomatů na různých ambasádách? Bylo to někdy v takové míře?
Mám tu kolegy, kteří jsou zde na ministerstvu přes 30 let, a nikdo z nich takto velké snížení nepamatuje. Dovolím si říct, že podobné snižování se děje jednou za generaci.

Kdo bude za Česko jednat? Na to je brzy

Už máte nějaké informace, že by spor poškodil vzájemný obchod obou zemí?
Myslím, že je to zatím spekulativní.

Jak moc jim komplikují vyjednávání „partyzánské“ iniciativy typu žádosti o navrácení části Stromovky ze strany pražských politiků?
Ruská strana na to mediálně reagovala, ale toto téma doposud nemá podle mých informací žádný právní nebo diplomatický základ, takže z něj nemohu dělat závěry. Určitě to nevede k většímu vzájemnému pochopení a k řešení této těžké situace.

Jaké mechanismy má Česko při prověřování, jaké diplomaty Rusko pošle, tedy zda nemůže znovu jít o agenty tajných služeb? Jde prověřovací proces i ve spolupráci s jinými zeměmi EU?
Probíhá tam standardní bezpečnostní prověřování, na kterém se samozřejmě podílejí i naše služby. Tak je to ve všech státech. V našem případě coby členského státu EU dochází k porovnání osob se společným Schengenským informačním systémem, ve kterém jsou zaneseny i nežádoucí osoby. To znamená, že když osoba, která žádá o vyslání, je na tomto seznamu, tak my do toho systému vidíme a na naše mise je ani nemůžeme vpustit, dokud nebudou ze seznamu smazány navrhující zemí.

Očekáváte, že může nedělní vystoupení prezidenta republiky výrazně ovlivnit současnou situaci?
To je vnitropolitická záležitost a tu nekomentuji.

Kdo bude za českou stranu s Ruskem vyjednávat? Vy?
Myslím si, že je hodně brzy na tuto otázku. Jak jsem řekl, může také dojít pouze k výměně nót. Standardně o těchto záležitostech jedná protokol hostitelské země s danou ambasádou. Pokud má záležitost politickou citlivost, pak samozřejmě mohou jednat i diplomaté obou ministerstev nebo politici. Ale to je také spekulace.

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

Hromada firem inflaci zneužívá a zdražuje víc, říká ekonom Křeček

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství dopisu na rozloučenou. Co bylo za sebevraždou šéfa dopravního impéria

Premium Když v neděli večer ukončil výstřelem z pistole svůj život Jakub Vyskočil, majitel jedné z největších dopravních firem...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Obrat ve vztazích? Rusové vypálili v Sýrii rakety proti izraelským letounům

Ruská armáda v Sýrii poprvé použila svůj raketový systém S-300 proti izraelským letadlům. Uvedla to izraelská televize....

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Místo práce se poflakuje v obytňáku, vytýkají vládní poslanci Babišovi

Kritiku ze strany vládních poslanců si vysloužil předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš za to, že se neúčastní...

Mladí řidiči jsou rizikoví, na školách proto začne nová preventivní kampaň

Mladí řidiči patří dlouhodobě k nejrizikovějším skupinám na tuzemských silnicích. Na českých středních školách a v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ŘSD zprovoznilo systém pro zakázky, weby jsou ale stále nefunkční

Webové stránky Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a Dopravniinfo.cz jsou po úterním kybernetickém útoku už více než...

Hyena, reagoval Gazdík na Havlíčkovu kritiku růstu cen pohonných hmot

Ostré stoupání cen pohonných hmot na českých čerpacích stanicích rozněcuje opět vášně. Bývalý ministr průmyslu a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...