Žádné překvapení, říká ministerstvo zahraničí ke zprávám o špionech

  16:35aktualizováno  16:35
Ruské a čínské zpravodajské služby využívají v Česku diplomatického krytí pro své aktivity, uvádí zveřejněná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby. Podle ministerstva zahraničních věcí nejde o překvapivé informace. „Snažíme se tomu čelit,“ říká mluvčí rezortu Michaela Lagronová.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě uvádí, že na území České republiky jsou aktivní zpravodajci jen z Ruska a Číny. Svou aktivitu provádí pod diplomatickým krytím a podle tuzemské kontrarozvědky byla jejich aktivita v loňském roce vyšší než dříve.

„Výrazně vzrostla intenzita zpravodajské činnosti čínských zpravodajců působících v ČR pod diplomatickým krytím a zpravodajská činnost proti českým cílům vedená z Číny (včetně důstojníků působících v ad hoc delegacích přijíždějících do ČR),“ uvádí výroční zpráva BIS. Počet zpravodajců v diplomatických službách se podle české kontrarozvědky nezvýšil.

Diplomatické krytí využívají v Česku i ruští zpravodajci. Velikost ruské diplomatické mise a její vysoká „promořenost“ osobami s afiliací na ruské zpravodajské služby podle BIS dlouhodobě způsobuje nárůst rizik spojených s lehkovážným přístupem českých občanů. Zejména jde o politiky a státní občany, přes které se ruské zpravodajské služby dostávají k neutajovaným, ale i interním a neveřejným informacím.

České ministerstvo zahraničí nebere závěry zprávy BIS za horkou novinku. „Informace obsažené ve zprávě BIS pro nás nejsou překvapivé,“ řekla iDNES.cz mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Na tuto skutečnost upozorňovala BIS i v předešlých letech. „Je to další doklad dlouhodobého trendu,“ doplnila Lagronová.

Letité dohady o počtu aut

Za nepřekvapivé považuje závěry BIS i předseda ODS Petr Fiala. „Již delší dobu jsme svědky pronikání ruského a čínského vlivu do Evropy. Nepotýká se s ním pouze ČR, ale i ostatní evropské země. Je třeba tuto věc nepodceňovat. Především politici by si měli uvědomit, že mají hájit zájmy ČR a českých občanů a nebýt nástrojem v rukou jiných zemí,“ uvedl Fiala.

Podle Lagronové se ministerstvo zahraničí se tomuto problému intenzivně věnuje. Konkrétnější však nechtěla mluvčí být. „Smyslem diplomacie je i to, že její určitá část se neděje úplně na očích veřejnosti. Jinak by všechno mohla být veřejná diplomacie. Více se k tomu tedy vyjadřovat nebudeme,“ uvedla mluvčí.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na twitteru uvedl, že je nutné, aby se vláda informacemi BIS neprodleně zabývala. Podle něj jsou závěry výroční zprávy dostatečné pro to, aby byla svolána bezpečnostní rada státu.

03.prosince 2018 v 11:26, příspěvek archivován: 03.prosince 2018 v 13:59

Zpráva BIS potvrzuje sílící aktivitu ruských i čínských agentů v Česku i fakt, že předchozí vláda Bohuslava Sobotky téma dlouhodobě zanedbávala. Je nezbytně nutné, aby se současná vláda znepokojujícími informacemi neprodleně zabývala. Důvod pro svolání Bezpečnostní rady státu

Kupříkladu velikostí ruské diplomacie v Česku se ministerstvo zahraničí zabývá už několik let. Od roku 2015 snaží dohodnout s ruskou ambasádou, aby snížilo počet svých diplomatů a diplomatických vozů v České republice. Lidové noviny v listopadu uvedly, že ruská ambasáda má 71 vozů s diplomatickou značkou, zatímco ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by tento počet snížil na polovinu.

Důvodem ke snížení počtu diplomatických vozů je to, že je nemůže policie zastavit a prohledávat bez souhlasu diplomatů. Bez souhlasu ruské diplomacie se nemůže zmenšit ani vozový park velvyslanectví. Případně lze počet aut snížit vyhoštěním některých diplomatů, k tomu však nechce české ministerstvo zahraničí přikročit.

Do konce roku by se proto podle informací iDNES.cz mohlo uskutečnit jednání mezi úředníky českého ministerstva zahraničí s ruskými partnery. Na něm se bude řešit právě snížení počtu vozidel s diplomatickou SPZ.

Naposledy vyhostila Česká republika tři ruské diplomaty letos v dubnu v reakci na otravu bývalého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Jsou to lži a výmysly, řekl Rittig před soudem. Praní špinavých peněz popřel

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Lobbista Ivo Rittig u soudu uvedl, že obžaloba v kauze tunelování pražského dopravního podniku (DPP) je plná lží a...

Co s extrémním suchem? Odpoví rektor České zemědělské univerzity v Rozstřelu

Rektor ČZU Petr Sklenička

Ztráty ze sucha, které počítají každý rok zemědělci, strmě narůstají. Za škody v roce 2017 dostali finanční náhrady ve...

Čeští europoslanci jsou druhou nejvlivnější národní skupinou, tvrdí analýza

Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku

Čeští europoslanci se v právě končícím složení europarlamentu neztratili. Bruselský portál VoteWatch ve středu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz