Žádné překvapení, říká ministerstvo zahraničí ke zprávám o špionech

  16:35aktualizováno  16:35
Ruské a čínské zpravodajské služby využívají v Česku diplomatického krytí pro své aktivity, uvádí zveřejněná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby. Podle ministerstva zahraničních věcí nejde o překvapivé informace. „Snažíme se tomu čelit,“ říká mluvčí rezortu Michaela Lagronová.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě uvádí, že na území České republiky jsou aktivní zpravodajci jen z Ruska a Číny. Svou aktivitu provádí pod diplomatickým krytím a podle tuzemské kontrarozvědky byla jejich aktivita v loňském roce vyšší než dříve.

„Výrazně vzrostla intenzita zpravodajské činnosti čínských zpravodajců působících v ČR pod diplomatickým krytím a zpravodajská činnost proti českým cílům vedená z Číny (včetně důstojníků působících v ad hoc delegacích přijíždějících do ČR),“ uvádí výroční zpráva BIS. Počet zpravodajců v diplomatických službách se podle české kontrarozvědky nezvýšil.

Diplomatické krytí využívají v Česku i ruští zpravodajci. Velikost ruské diplomatické mise a její vysoká „promořenost“ osobami s afiliací na ruské zpravodajské služby podle BIS dlouhodobě způsobuje nárůst rizik spojených s lehkovážným přístupem českých občanů. Zejména jde o politiky a státní občany, přes které se ruské zpravodajské služby dostávají k neutajovaným, ale i interním a neveřejným informacím.

České ministerstvo zahraničí nebere závěry zprávy BIS za horkou novinku. „Informace obsažené ve zprávě BIS pro nás nejsou překvapivé,“ řekla iDNES.cz mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Na tuto skutečnost upozorňovala BIS i v předešlých letech. „Je to další doklad dlouhodobého trendu,“ doplnila Lagronová.

Letité dohady o počtu aut

Za nepřekvapivé považuje závěry BIS i předseda ODS Petr Fiala. „Již delší dobu jsme svědky pronikání ruského a čínského vlivu do Evropy. Nepotýká se s ním pouze ČR, ale i ostatní evropské země. Je třeba tuto věc nepodceňovat. Především politici by si měli uvědomit, že mají hájit zájmy ČR a českých občanů a nebýt nástrojem v rukou jiných zemí,“ uvedl Fiala.

Podle Lagronové se ministerstvo zahraničí se tomuto problému intenzivně věnuje. Konkrétnější však nechtěla mluvčí být. „Smyslem diplomacie je i to, že její určitá část se neděje úplně na očích veřejnosti. Jinak by všechno mohla být veřejná diplomacie. Více se k tomu tedy vyjadřovat nebudeme,“ uvedla mluvčí.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na twitteru uvedl, že je nutné, aby se vláda informacemi BIS neprodleně zabývala. Podle něj jsou závěry výroční zprávy dostatečné pro to, aby byla svolána bezpečnostní rada státu.

03.prosince 2018 v 11:26, příspěvek archivován: 03.prosince 2018 v 13:59

Zpráva BIS potvrzuje sílící aktivitu ruských i čínských agentů v Česku i fakt, že předchozí vláda Bohuslava Sobotky téma dlouhodobě zanedbávala. Je nezbytně nutné, aby se současná vláda znepokojujícími informacemi neprodleně zabývala. Důvod pro svolání Bezpečnostní rady státu

Kupříkladu velikostí ruské diplomacie v Česku se ministerstvo zahraničí zabývá už několik let. Od roku 2015 snaží dohodnout s ruskou ambasádou, aby snížilo počet svých diplomatů a diplomatických vozů v České republice. Lidové noviny v listopadu uvedly, že ruská ambasáda má 71 vozů s diplomatickou značkou, zatímco ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by tento počet snížil na polovinu.

Důvodem ke snížení počtu diplomatických vozů je to, že je nemůže policie zastavit a prohledávat bez souhlasu diplomatů. Bez souhlasu ruské diplomacie se nemůže zmenšit ani vozový park velvyslanectví. Případně lze počet aut snížit vyhoštěním některých diplomatů, k tomu však nechce české ministerstvo zahraničí přikročit.

Do konce roku by se proto podle informací iDNES.cz mohlo uskutečnit jednání mezi úředníky českého ministerstva zahraničí s ruskými partnery. Na něm se bude řešit právě snížení počtu vozidel s diplomatickou SPZ.

Naposledy vyhostila Česká republika tři ruské diplomaty letos v dubnu v reakci na otravu bývalého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Najdete na iDNES.cz