Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Konec kšeftů s ubytovnami pro chudé v Ostravě. Úřady je chtějí zrušit

  1:24
Podnikatelům, kteří dosud v Ostravě vydělávají velké sumy na ubytovávání tisíců chudých lidí, za něž platí bydlení stát, zřejmě končí zlaté časy. Mnozí budou muset své ubytovny zrušit nebo v nich alespoň výrazně omezit počet klientů. Postarat se o to chtějí radnice Ostravy-Jihu i Moravské Ostravy a Přívozu, kde je ubytoven nejvíc.

Pokoj na ubytovně v Cihelní, Ostrava | foto: Patrik Banga, iDNES.cz

Kam se však podějí stovky lidí, kteří se budou muset vystěhovat, to zatím nikdo netuší. Stejně jako to, kolik lidí na ubytovnách vlastně žije. "Oficiální statistiky za celé město neexistují," přiznává náměstek primátora pro sociální oblast Martin Štěpánek.

Redaktor iDNES.cz Patrik Banga, který se dlouhodobě věnuje romské problematice, se pokusil situaci v Ostravě zmapovat. "Podle dostupných údajů je na území města 37 oficiálních ubytoven, v nich žije podle jejich provozovatelů asi šest tisíc lidí. Odhady sociálních pracovníků jsou ale téměř dvojnásobné, mluví nejméně o desítce tisíc lidí," líčí Banga.

Pohledem Patrika Bangy

Náhlé uzavření ubytoven v Ostravě může způsobit sociální katastrofu

Nejvíc ubytoven napočítal v Moravské Ostravě a Přívoze. "Je jich tam 23, z toho jen v Cihelní ulici šest. Některé vznikly nedávno."

Od ostravských Romů i terénních sociálních pracovníků Banga zjistil, že ve městě kromě toho funguje i řada nepodchycených ubytoven. Majitelé pronajímají lidem své byty po jednotlivých pokojích. Zákony obcházejí například tak, že byt pronajmou několika rodinám současně. "Někde dokonce ubytovávají nájemníky i ve sklepních prostorách. Kolik takových ubytoven je, o tom však žádný přehled není," dodal Banga.

Jeho slova potvrzují i radní městských obvodů. "Známe jen kapacitu nahlášených ubytoven, ale máme podezření, že v nich bydlí o 30 až 40 procent lidí víc, než by mělo," říká Karel Sibinský, starosta Ostravy-Jihu. Právě v tomto nejlidnatějším ostravském obvodě proto už v nejbližších dnech začnou rozsáhlé kontroly.

"Domlouváme se na tom se stavební policií, sociálními pracovníky, hasiči i hygieniky," potvrdil místostarosta obvodu Radim Miklas. Podle něj je na území obvodu šest velkých ubytoven asi pro dva tisíce lidí. "Chceme všechny důkladně prověřit z hlediska stavebního zákona, požární bezpečnosti i hygienických předpisů. Pokud nebude vše v pořádku, budou je majitelé muset uvést do řádného stavu nebo zavřít," říká Miklas a netají, že obvod by se ubytoven docela rád zbavil. "Zatímco jejich majitelé vydělávají značné sumy, obvodu přináší koncentrace tohoto typu podnikání jen problémy se zvýšenou kriminalitou."

Ty pociťuje ještě ve větší míře Moravská Ostrava a Přívoz. MF DNES v minulých dnech informovala, že tam už kontroly probíhají a třem ubytovnám hrozí uzavření. A jak se zdá, situace se vyostřuje. Stavební úřad sice zatím rozhodl jen o uzavření první ubytovny, ale totéž už hrozí dalším pěti včetně té, do níž radnice posílala sociálně slabé obyvatele z Přednádraží. Jako první má skončit ubytovna v Cihelní ulici číslo 67.

Přijdou o střechu nad hlavou i dávky

Úřad práce už dal najevo, že jejím klientům přestane nejpozději po třech měsících vyplácet doplatky na bydlení. Důvod? Podle šéfa stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jiřího Kozelského mají být v budově posledních deset let kanceláře.

Vladimír Leško, romský provozovatel ubytovny, v níž žijí převážně Romové, ale provoz ukončit nechce a proti rozhodnutí stavebního úřadu se hodlá bránit právní cestou. Podle něj je totiž budova zkolaudována a využívána jako ubytovna už od roku 1963.

"Při nedávné kontrole nezjistil úřad žádné závady, přesto požádal o pozastavení dávek pro naše ubytované a zakázal nám přibírat další rodiny jen proto, že bývalý majitel požádal v roce 1993 o povolení změny užívání na kanceláře. To povolení tehdy sice dostal, ale nikdy ho nevyužil. Změna není zaznačena ani v katastru nemovitostí, proto podle nás povolení nikdy nenabylo právní moci," líčí Leško. "Na stavební úřad podáváme trestní oznámení za to, že nám brání v podnikání," dodává.

Šéf stavebního úřadu však tvrdí, že rozhodnutí o změně užívání nemovitosti nabylo právní moci, proto budova nemůže sloužit jako ubytovna. "Jelikož majitel ji provozuje nadále, pošleme mu v nejbližších dnech výzvu, aby ukončil protiprávní jednání. Pokud tak neučiní, nařídíme mu to a můžeme uložit pokutu až do výše 200 tisíc korun. Pokud se ani pak lidé z ubytovny nevystěhují, mohou následovat další postihy," říká Jiří Kozelský.

Na řadě je podle něj pět dalších ubytoven, které neslouží účelu, ke kterému byly zkolaudovány. Na jednu z nich paradoxně upozornil sám majitel, když požádal o formální změnu užívání stavby. "Dvě z těch pěti ubytoven rovněž provozuje Leško," říká Patrik Banga s tím, že jen v jeho třech ubytovnách teď bydlí asi 400 lidí.

"Hrozí malá sociální katastrofa"

"Nikdo neřeší, kam by měli ti lidé odejít, když úřady zavřou šest ubytoven takřka současně. Ostatní ubytovny ve městě jsou plné nebo je v nich jen pár volných míst. Hrozí tu malá sociální katastrofa," varuje Banga.

Magistrát ji zřejmě řešit nebude. "Bytová problematika je statutem města svěřena městským obvodům," vysvětluje náměstek primátora Martin Štěpánek.

Radní obvodů si myslí, že o obyvatele ubytoven by se měli postarat jejich vlastníci. Starosta Sibinský věří, že většina si najde bydlení sama, případně se přechodně obrátí na své příbuzné a známé. Současně radní netají, že jde o narůstající problém, na který už obvody přestávají stačit a chtěly by ho řešit společně s městem.

"Nastane-li krizová situace, jsme schopni ji krátkodobě vyřešit tím, že otevřeme ubytovnu v Božkově ulici, kterou jsme nedávno zavřeli. Ale je na čase, aby město řeklo, co s nepřizpůsobivými lidmi. My je nechceme shromažďovat v Přívoze, ale také nemá cenu, aby si je obvody posílaly mezi sebou," říká radní Moravské Ostravy Lukáš Semerák.

Netají, že lidem z ubytoven, kteří v minulosti ničili obecní byty a neplatili nájemné, radnice jiné byty nepřidělí. Ve městě podle něj chybí holobyty. "Máme řadu zničených domů, na jejichž opravy nejsou peníze. Pokud to město zaplatí, mohou v nich vzniknout levné zkušební byty, jaké jsou třeba v Rakousku. Když se nájemníci osvědčí, za čas mohou získat lepší bydlení," nastínil jedno z řešení Lukáš Semerák.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Policie nebude stíhat novináře za článek o Hamáčkově cestě do Moskvy

Národní centrála boje s organizovaným zločinem nezahájí trestní řízení proti autorům reportáže serveru Seznam Zprávy o...

Zeman nemá příznaky covidu. Normálně funguje a pracuje, říká kancléř Mynář

Prezident Miloš Zeman nemá klinické příznaky onemocnění covid-19, řekl hradní kancléř Vratislav Mynář. Zeman se bude...

PODCAST: Omikron zahýbe vývojem pandemie. Úleva může přijít až zjara, říká biochemik

Teprve před týdnem objevili vědci v Jihoafrické republice variantu omikron, která se stala novým strašákem aktuální...

STALO SE DNES: Čechy čeká povinné očkování, Vánoce možná nový hudební hit

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o povinném očkování. Česko v sobotu zasáhne silný vítr, hrozí i výskyt...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...