Městský soud v Praze uznal Frančettiho vinným v nepřítomnosti, jelikož ruský občan opustil Česko poté, co ho soud v minulosti zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů. Nyní byl Frančetti odsouzen k pěti letům vězení s ostrahou. Jedná se o spodní hranici zákonné trestní sazby. Soud přihlédl k tomu, že Frančetti byl delší čas vězněn vazebně, stejně jako to, že od skutku už uběhlo více než deset let a obžalovaný neměl dosud žádný záznam v trestním rejstříku.
Frančetti měl v Sevastopolu spoluzaložit ozbrojenou skupinu Sevastopolská obrana. V té dále podle obžaloby vytvořil dvanáctičlennou skupinu Severní vítr, kterou financoval a vedl. V rámci skupiny zkoumal terén, monitoroval elektrické a plynové vedení a pohyb lidí v oblasti a shromažďoval informace o rozmístění ukrajinských vládních sil a jejich skladů zbraní a munice.
Cílem obou skupin bylo podle obžaloby „pomocí diverzních akcí včetně ozbrojených útoků proti ukrajinským vládním silám, ukrajinskému obyvatelstvu a kritické infrastruktuře přispět k protiprávní anexi Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu Ruskou federací“. Ukrajinský Krymský poloostrov anektovalo Rusko v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014.
Na Krymu jsem hlídal v lese, tvrdil Rus českému soudu. Ten rozhoduje o vydání |
Frančetti vinu od začátku odmítá. Státní zástupce soudu doporučil, aby jím předložené obhajující důkazy vůbec nebral v potaz, protože jsou lživé. Jeho jednání v podobě založení ozbrojených skupin je tak podle zástupce teroristická činnost.
Frančettiho obhájkyně podotkla, že její klient předložil přesvědčivé důkazy v podobě lékařských zpráv o léčeních, které by nebylo možné vykonat v době jeho přítomnosti na poloostrově Krym v době ruské anexe, stejně jako důkazy o ubytování Frančettiho během inkriminovaného termínu. Soud ale uznal obžalovaného vinným mimo jiné proto, že existují fotografie a videa, která dokládají, že se dopouštěl teroristické činnosti na území Ukrajiny.
Česká policie Rusa zadržela na základě ukrajinského zatykače v září 2021. Pražské soudy rozhodovaly o jeho vydání ke stíhání na Ukrajinu. Tam ale nakonec vydán nebyl.
Podle soudců existovala důvodná obava z toho, že by Frančetti byl na Ukrajině po svém vydání vystaven pronásledování a zhoršení postavení v trestním řízení – a to kvůli svému státnímu občanství a zejména pak kvůli účasti na bojových akcích na straně proruských separatistů.
Muž vinu od začátku odmítal a Městský soud v Praze ho nakonec 20. října roku 2022 kvůli nedostatku důkazů osvobodil. Za založení organizované zločinecké skupiny zaměřené k páchání teroristického útoku ho přitom soudy mohou poslat až na 15 let do vězení.
Rus viněný z účasti na anexi Krymu musí znova k soudu, už loni ale opustil Česko |
Po rozhodnutí vrchního soudu byl Frančetti propuštěn z české předběžné vazby a v roce 2022 opustil Česko. Svůj odjezd tehdy podle státního zástupce Marka Bodláka nemusel Frančetti hlásit, protože byl soudem osvobozen. Nepomohl ani český, ani evropský požadavek o zatčení.