Rtuťové teploměry zmizely z pultů, EU je zakázala kvůli životnímu prostředí

  17:44aktualizováno  17:44
Od června není možné sehnat v lékárnách klasický rtuťový teploměr. Může za to směrnice Evropské unie, podle níž rtuť zatěžuje životní prostředí. "Lidé se po nich pořád ptají, protože na ně byli zvyklí," řekla iDNES.cz farmaceutická asistentka Hana Dominiková z pražské Lékárny 7 Moráň.

Ti, kteří však mají rtuťové teploměry už doma, se jich zbavovat nemusí a mohou je dál používat. Totéž platí pro nemocnice a zdravotnická zařízení. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Rtuťové teploměry byly i cenově dostupnější. "Klasický teploměr stál kolem 35 korun, zatímco cena digitálního se pohybuje zhruba v rozmezí 140 až 240 korun," dodala Dominiková.

Lacinější alternativou ke rtuťovým teploměrům jsou například teploměry lihové, případně teploměry s galiem v ceně kolem 100 korun.

Zákazníci jsou většinou z novinky rozčarovaní a nejen kvůli ceně. "Vadí mi to, protože s digitálním teploměrem mám takovou zkušenost, že mi kolikrát naměřil jinou teplotu než rtuťový. Takže i když je s rtuťovým víc práce, sklepávání, hledání teploty na stupnici, tak je podle mě přesnější a věřím spíš jemu," řekla iDNES.cz jedna ze zákaznic lékárny.

Podle Jany Svobodové ze společnosti Hartmann - Rico, která vyrábí digitální teploměry, má na výsledek velký vliv způsob a místo měření, je proto velmi důležité přesně dodržet návod na použití.

"Teplota měřícího místa se přenáší na čidlo, umístěné ve hrotu teploměru. Čidlo je s řídící jednotkou propojené vláknem, naměřená teplota se pak zobrazuje na displeji s přesností 0,1 stupně Celsia," popsala princip fungovaní digitálních teploměrů Svobodová.

On-line se teploměry dají stále objednat

I přes zákaz prodeje rtuťových teploměrů je možné najít na internetu on-line obchody, které rtuťové teploměry stále nabízejí (v položce dostupnost uvádějí "skladem").

"Nabídka na stránkách není aktualizovaná, rtuťové teploměry už od dubna nemáme a když si je někdo objedná, odepisujeme mu, že už je neprodáváme," reagoval na dotaz iDNES.cz vedoucí lékárny Lekynainternetu.cz Jiří Machálek.

Ti, kteří však mají rtuťové teploměry už doma, se jich zbavovat nemusí a mohou je dál používat. Totéž platí pro nemocnice a zdravotnická zařízení.

Nemocnice si dokonce mohou teploměry a další přístroje obsahující rtuť nadále pořizovat, vztahuje se na ně totiž výjimka. "Je to dáno tím, že rtuťová měřidla jsou přesnější než digitální," vysvětlil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Rozbil se vám rtuťový teploměr?

Návod jak odstranit nebezpečnou rtuť

RtuťRtuť se odpařuje i při pokojové teplotě, páry rtuti jsou toxické. Je třeba odstranit rozptýlenou rtuť dříve, než se nekontrolovaně (např. rozšlapáním) roznese, čímž se zvětší i její odpařování.

K odstranění kapek rtuti není dobré použít vysavač, tím bychom ho v podstatě nevratně kontaminovali. Střepy teploměru včetně kapiláry se zbytkem rtuti opatrně sesbíráme do nějaké uzavíratelné nádobky. Kapky rtuti lze dobře z podlahy odstranit nasátím do malé injekční stříkačky s jehlou (jehlu asi v polovině přelomíme – ústí zbytku jehly pak nebude šikmé, ale rovné, tím se nasátí značně usnadní). Drobné kapičky, které nejdou nasát odstraníme navlhčeným savým papírem.

Sesbíranou rtuť, savý papír i stříkačku přidáme do nádobky se zbytky teploměru, dobře uzavřeme a odstraníme jako nebezpečný odpad (ve sběrném dvoře nebo při svozu nebezpečného odpadu). Rtuť nepatří do popelnice se směsným odpadem! Nezapomeneme na vyvětrání, zejména večer, pokud k nehodě došlo v místnosti, kde se spí.

Pro odstranění posledních zbytků rtuti (např. ve spárách v podlaze) se místo posype práškovou sírou, která se rtutí reaguje za vzniku netoxického a nerozpustného sulfidu. Síra se nechá působit alespoň 48 hodin, pak se smete a podlaha normálně umyje.

Zdroj: Zdravotní ústav Praha


Považujete za spolehlivější rtuťový, nebo digitální teploměr?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. července 2009. Anketa je uzavřena.

rtuťový 2092

digitální 178

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Hosté Rozstřelu zhodnotí, co dobrého může přinést legalizace prostituce

Ilustrační snímek

Piráti prosazují legalizaci prostituce. V pátečním Rozstřelu budou od 12:30 o případných dopadech legalizace mluvit dva...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Najdete na iDNES.cz