Rozvody ničí planetu, setrvalá manželství jí pomáhají, píší vědci

  1:41aktualizováno  1:41
Třídit plastové lahve už nestačí. Podle vědců z Michiganské univerzity ničí planetu i zpackaná manželství: těmi netrpí jen děti, ale i životní prostředí. Jakkoli to zní legračně, závěry studie univerzity spíše potvrzují starší údaje. Znějí logicky: rozvedení lidé, kteří žijí ve vlastní domácnosti, spotřebují mnohem více elektřiny a vody, než kdyby zůstali s rodinou.
Čím víc rozvedených, tím víc domácností. A také větší spotřeba energie. Ilustrační foto.

Čím víc rozvedených, tím víc domácností. A také větší spotřeba energie. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Nemáme sice údaje, kolik lidí žije v které domácnosti, ale je zřejmé, že čím více lidí spolu bydlí, tím se spotřeba energie na jednoho člověka snižuje," říká mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Rozpadlá rodina zapojí druhou ledničku, televizi, pračku, mikrovlnku či topení. Američtí vědci dokonce spočítali, že odloučený manžel vyplýtvá o 46 procent víc elektřiny a o 56 procent vody.

Jednočlenných domácností je přitom stále více. "Počet rozvodů někde klesá, jinde stoupá. Ale celosvětově jich rapidně přibývá," varoval Jianguo Liu z Michiganské univerzity, který průzkum provedl.

Problém nejsou jen rozvody – ubývá rodin, které doma pečují o seniory, děti se dříve stěhují od rodičů a mnohem později vstupují do manželství.

. Domácnosti plýtvají

Trendy ve společnosti, jež zvyšují spotřebu energie

- Po rozvodech vznikají nové domácnosti o méně členech.
- Staří lidé bydlí sami, nikoliv už u potomků.
- Děti se dříve osamostatňují a stěhují se od rodičů.
- Lidé se později žení a vdávají a zůstávají déle sami.

Trend je jasně vidět i v desetimilionovém Česku: rozvodů sice nepatrně ubývá, ale elektřinu zde odebírá přes pět milionů domácností. Na každou tedy připadají průměrně dva lidé.

Rozvodovost Čechů v poslední době klesá, byť jen nepatrně. Loni také uzavřeli více manželství než předloni. Spíše než o trend však jde o nástup populačně silných ročníků ze sedmdesátých let.

S nadsázkou lze říci, že politici, kteří si na ochraně přírodních zdrojů postavili program, v tomto ohledu příkladem moc nejdou. Naopak přiznávají, že jim politika domácnosti rozdělila.

"Vztah s mým partnerem, se kterým jsem byla skoro deset let, se po mém nástupu do funkce prudce ochladil. Odstěhoval se do Chomutova," přiznala v rozhovoru pro MF DNES zelená ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková.

Domácnosti se přeskupují i kolem šéfa strany a ministra životního prostředí Martina Bursíka, nové "energetické jednotky" nedávno založili také lídři nejsilnějších stran Mirek Topolánek a Jiří Paroubek.

Zelení: Fandíme i "singlům"
Strana zelených, která ekologii zdůrazňuje nejvíc, nehodlá vědcům z Michiganu přizpůsobovat ani svou rodinnou politiku. "Každý je pro nás stejně hodnotný, ať už žije v manželství, nebo sám. Nechceme někoho násilně nutit do nějakých komunit, ekologicky by měl uvažovat každý jako jedinec," říká místopředsedkyně strany Dana Kuchtová.

Dušuje se, že výzkum nechce zlehčovat, ale zároveň připomíná, že i ve vícečlenných rodinách se lidé například nesprchují spolu. "A ledničku mají obvykle větší, a tedy náročnější na energii," dodává se smíchem.

Hesla "Šetřete vodou, sprchujte se spolu," jež koluje ve Spojených státech už delší dobu, se seriózní vědci chytli teprve loni. Jianguo Liu z Michiganské univerzity porovnával data energetických společností a vypočítal, že rozvedení Američané ročně vyplýtvají vodu za 3,6 miliardy dolarů a spotřebu energie zvýší o sedm procent.

Liu v rozhovorech pro americká média uznal, že znepřátelení manželé by spolu neměli zůstávat jen kvůli spotřebě vody. Těm, kdo se chtějí chovat ekologicky, však radí vzít si do bytu alespoň spolubydlícího.

"Nic naplat, osvětlení spotřebuje stejně energie, ať už jsou v místnosti dva, nebo čtyři lidé," podpořil svá tvrzení známou pravdou Liu. Zároveň popřel, že by do vědy "pašoval" vlastní etické či náboženské přesvědčení. "Jsem jen vědec, který se snaží udávat fakta. Nepropaguji žádný názor," řekl Liu, který loni oslavil dvacet let manželství.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Po rozvodněné Olši v Karviné jel kajakář, míjely jej kusy stromů

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Mezi uživateli Facebooku vzbudilo ohlas video, které zachytilo kajakáře, jenž se kolem poledne projížděl v bouřící řece...

Najdete na iDNES.cz