Diskuse

Stále více dětí žije ve střídavé péči nebo u otce. Reflektovat to má i výživné

Že jde dítě po rozvodu téměř automaticky do péče matky, je již přežitek. Čím dál častější je střídavá nebo i převážná starost otců. Třeba loni se na nějaké formě takové péče rodiče dohodli u každého pátého dítěte. Že je tato forma čím dál častější, chce reflektovat i ministerstvo spravedlnosti. Do tabulek doporučeného výživného zařadí aspekt času stráveného s každým z rodičů.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Foto

Ja vidím klasicky model takto -

Matka ( většinou samozivitelka ) se u soudu rve za vylucnou péči a argumentuje stejně jako drtivá většina dam zde v diskuzi. Budu vycházet z následujícího:

Matka samozivitelka nesouhlasí se stridavkou a argumentuje pokojickem, Kuframa a vším co zde odpůrci stridavky uvádějí ...otec by stridavku rad.

Soud skončí tak ze napr otci dovolí si dítě brát co 14 dni má víkend a zbytek času je u své matky. Ta ale coby samozivitelka musí makat jako šroub aby vůbec přežila a o dítě se postarala - otec ten darebak platí směšné výživné . Z intervalu 14 dni je tedy dítě 3 dny s otcem a 11 dni s matkou. V reálu dítě ale ve finále dalších par dni tráví u babičky, tety a pod, protože maminka je v práci :D takže se ve finále zázrak nekoná a dítě tak jak tak pendluje ( matka musí vydělávat , obcas si musí někde upustit páru a zrelaxovat ) ja na takové zázraky nevěřím - realita je taková ze děcko pendluje ještě víc než kdyby fungovala stridavka třeba co 14 dni a nikdo mi nevymluvi ze to tak není a ne nesoudim to jen podle svých zkušenosti ale podle toho co vidím všude kolem co slyším, čtu...... netvrdím ze je stridavka vhodná pro všechny ale ..... u nás a ve spoustě jiných zemi to proste stát nedokáže objektivně a nestranne posoudit.

1 0
možnosti
AV

To máte těžký. Když se nedokáží a nechtějí dohodnout ti rodiče, jak to má objektivně a nestranně posoudit stát. To nejspíš neumí nikde...

Mezi mými blízkými mám dva naprosto odlišné případy domluvy péče o děti. V jednom otec bývalé partnerce posílá přání na Den matek s tím, že jí děkuje, jakou skvělou matkou je jejich dítěti. A pokud bylo potřeba pohlídat, byl samozřejmě první, koho se matka ptala, jestli by se mu hodilo si udělat čas a babičky byly na řadě, až když to neklaplo. Nežijí spolu, nechtějí spolu žít - ale současně vědí, že ten druhý je dobrým rodičem, na kterého je spoleh.

V tom druhém to dopadá tak, že když si tatínek odveze dítě s tím, že je přiveze zítra v osm a maminka si udělá svůj program a přijde domů v šest, tak občas najde kluka sedět na schodech, že ho tatínek přivezl dřív.

Je to v lidech, ne ve státu.

0 0
možnosti
IK

Zejména ten bod "je-li toto současně přáním dítěte", mě náramně pobavil. Ani u jediné dceřiny kamarádky nebo spolužačky, kterým se rozváděli rodiče (naší rodiny se tenhle problém, naštěstí, netýká), nikoho - ani rodiče, ani soud - nezajímalo, u koho chtějí nebo nechtějí být, nebo jestli jim bude vyhovovat střídavá péče (střídavku měly dvě a nevyhovovala ani jedné). Formálně se jich sice ptali, ale na jejich názoru ve skutečnosti v nejmenším nezáleželo.

3 0
možnosti
ZZ

Ano, je to problém. Nicméně si myslí, že je to velmi obtížně zjistitelné, že je to na práci s dítětem v řádu týdnů a měsíců, zkušeným psychologem, který získá důvěru. Pohouhé zeptání, jak to chce, je spíš dotazem na to: jak si myslíš, že to chce rodič, který je s tebou v současné době více času nebo je dominantnější. Je třeba se dítěte ptát ne jen na formu péče ( na to se ho vlastně nemá smysl pát vůbec), ale co konkrétně chce- ty odpovědi už pak nebude mít naučené od maminky a od tatínka. Jestli mu jde o konkrétní dny, co ho trápí na trávení času u mámy, co u táty. Co by říkalo na různé úpravy- zda by mu více vyhovovalo být vždy stejný den u táty/mámy a mít tam svůj kroužek třeba kažodu středu. Nebo chodit po škole k máme, která chodí dřív z práce, pak si ho vyzvedne táta podvečer, když končí on. ... Podobně pracovat s rodiči.

2 0
možnosti
Foto

Děti mají právo na oba své rodiče. Soudy a OSPODy mnoho let škodily a škodí, jestliže toto nerespektují a neprosazují.

4 0
možnosti
HO

OSPOD hlavne a kolikrat i soud si hlavne nechteji delat zadne problemy a pokud je jakakoliv prilezitost tak se do niceho nemontuji a zaridi to podle bezne praxe - urednice na ospodu hlavne nechce byt do niceho zatazena - natoz aby o necem rozhodly. A na nazor deti se bere zretel az od opravdu vyssiho veku.

Krom teho stridavka jelikoz ju mam tak musim hodnotit jako hodne blbe vymysl ve vetsine pripadu - znam vic rodicu a vetsina kteri na tom jsou podobne s tim souhlasi.

2 1
možnosti
MT

Střídavá péče ano, ale ať se střídají rodiče u dětí a nestěhuje se dítě.

6 3
možnosti
ZZ

I to má svá úskalí. Děti tam žijí v takové své bublině a rodiče žijí svůj život někde jinde. My tak fungovali necelý rok. Pak děti přišly s tím, že chtějí doopravdy k tátovi domu. Prostě jim bylo jasné, že jeho život se odehrává jinde- kamarádi, nová přítelkyně. Dále finance - pokud už někdo má 15 a více tisíc na třetí bydlení, tak je stále otázkou, zda se nedají tyto peníze investovat lépe do života dětí. Za mě je to skvělá startovací možnost, mají možnost se srovnat v jednom prostředí. Určitě bude záležet i na věku dětí - pubertáci mají rádi jedno prostředí, na nové partnery rodičů nejsou zvědaví. Mladší děti mi zas přijde, že jim jde více o ty lidi kolem. Znám i dlouhodobě fungující tyto systémy - obvykle to tam vychází ze situace- jeden z rodičů má partnera, který s dětmi fungovat nechce.

3 0
možnosti
SW

Spousta rodicu dneska chce stridavou preci, protoze maji pocit, ze to bude pro deti lepsi, ze davaji rovnocenne cas, plati se mensi vyzivne. Ovsem dite ma mit jen jeden pelisek, kde slozi hlavu, kde ma svoje veci, kde ma svuj vlastni koutek. Chodit s kufrem sem a tam neni zabava, prehazovani si ditete realne neni pro deti vubec dobre, ale rodice maji pocit, ze kdyz uz se rozesli/rozvedli, je to ferove. Jenze neni. Sami dospeli nezvladaji uplne idealne treba praci na ropne plosine/montazi a porad pendlovat sem a tam. Deti to zvladaji jeste hur, cim mensi, tim horsi. Cim je mensi dite, tim vic potrebuje pravidelny rezim a stabilitu. Cim dele jsou rodice rozvedeni, tim vetsi sance je, ze budou mit nove partnery a nove deti. Tim padem pendlujici dite navstevuje dve ruzne rodiny a nepatri nikam a casto se o nej stara ne samotny otec, ale nova partnerka, ktera nahrazuje matku. Prehazovat si dite jako horkou bramboru fakt neni dobry napad, vyrostou generace nestabilnich lidi, v zapadnich zemich uz to jde videt.

12 5
možnosti
IV

I36v24a18n 26V70l44a44c57h

1. 8. 2022 5:21

Popisujete opět jenom extrémy...tj nefunkční střídavou péči, pravidla a rád se daji nastavit i tady a dítě tomu rozumí.

3 4
možnosti
Foto

Kdyby bylo uzakoneno manželství muže a ženy tak se to určitě neděje :D

3 5
možnosti
ZC

Vůbec bylo nejlepší, když se manželství tradičně předem domlouvala :)

3 0
možnosti
TK

Děti ve střídavé péči jsou ty, co mají všechno 2x, ale domov žádný...

13 10
možnosti
LS

Výživné reflektuje akorát prd. 1000 měsíčně je zázrak. A o vymáhání ani nemluvě.

0 5
možnosti
ED

Nedokáži si představit, že bychom si dítě přeposílali jak nějakou zásilku (střídavá péče). Doma má svůj pokojíček, všechny své věci a hračky, svoje zázemí, své jisté. Naštěstí jako rodina fungujeme. Jako milující máma bych dceru určitě z jejího prostředí nevytrhla, i když by měla bydlet s tátou.

8 3
možnosti
JS

J20a72n 36S41k24ý23p41a74l23a

31. 7. 2022 23:14

Pro dítě jsou mnohem důležitější osoby než pokojíček nebo věci. Pokud byste se rozešli, byli ji schopni zařídit pokojíček u obou a oba s ní měli dobrý vztah, pak by to určitě nevnímala jako vytržení.

Přeji, ať se daří.

7 2
možnosti
LZ

Střídavá péče je neskutečné peklo... Chápu že oba rodiče mají na dítě stejný nárok.

Ale žít s kufrem u dveří... mám kolegyni co si tímhle způsobem života prošla a prý by to nikomu nepřála.

Bohužel lepší model asi nikdo nevymyslí a lidí jsou sobci a sami se nedomluví...

16 8
možnosti

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po převratu, ve které se ohlíží za boomem sexbyznysu po pádu komunismu. „Je to pravdivá historie. Nikomu se...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu. Zastavilo se metro v Madridu či Barceloně, přerušen byl provoz na železnici, výpadky měly online služby a...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka

Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny. Jak se na takový „blackout“ připravit? Ministerstvo vnitra chce v průběhu roku distribuovat plán,...

28. dubna 2025  18:17,  aktualizováno  21:36

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu. Zastavilo se metro v Madridu či Barceloně, přerušen byl provoz na železnici, výpadky měly online služby a...

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Růst platů bezpečnostních složek? Ať respektuje i další obory, míní Jurečka

Případný růst platů bezpečnostních sborů by měl brát ohled i na ostatní obory veřejné sféry, řekl v pondělí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Platy ve veřejném sektoru by se mohly...

28. dubna 2025  21:09

Odstoupím v půlce června, oznámil šéf izraelské tajné služby Ronen Bar

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas...

28. dubna 2025  20:56,  aktualizováno  21:08
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.