Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Stále více dětí žije ve střídavé péči nebo u otce. Reflektovat to má i výživné

  20:00
Že jde dítě po rozvodu téměř automaticky do péče matky, je již přežitek. Čím dál častější je střídavá nebo i převážná starost otců. Třeba loni se na nějaké formě takové péče rodiče dohodli u každého pátého dítěte. Že je tato forma čím dál častější, chce reflektovat i ministerstvo spravedlnosti. Do tabulek doporučeného výživného zařadí aspekt času stráveného s každým z rodičů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco kolem roku 2000 žilo asi devět z deseti dětí z rozdělených rodin s matkou, nyní už o pravidlo nejde. V roce 2017 svěřil soud dítě do péče matky v 78 procentech případů, v roce 2021 už jen v 72,7 procentech. A to ve prospěch svěření do péče otce, nebo častěji do střídavé či společné péče.

Žádám o rozvod! Britové vyrazili k soudu, s partnery už se nemusejí obviňovat

„Nejvyšší nárůst a také obecně nejvyšší podíl střídavé péče je zastoupen v kategorii dětí ve věku šest až deset let,“ uvedla Marcela Nevšímalová z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti, které statistiku eviduje.

Podobně jsou na tom také děti od jedenácti do patnáct let věku. I ty žijí mnohdy ve střídavé, případně také ve společné péči. Žití s matkou u všech skupin stále převažuje, relativně je nejčastější u dětí do šesti let, žití s otcem pak u dětí nad šestnáct let. „Lze předpokládat, že v tomto věku má již vyšší vliv na rozhodnutí o péči také názor dítěte,“ doplnila Nevšímalová.

Konkrétně v loňském roce soudy nařídily střídavou péči v téměř deseti procentech případů. U rozvodů, kdy se rodiče sami dohodli, jde pak o skoro patnáct procent, o třetinu více než před pěti lety. V kombinaci se společnou péčí, kdy není styk nijak soudně upraven, tak žije střídavě s oběma rodiči pětina dětí z nově rozvedených rodin.

Rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče (v procentech):

RokSvěření do péče matkySvěření do péče otceSvěření do společné péčeSvěření do střídavé péče
201778,137,817,8
201875,568,71,258,1
201973,788,592,028.48
202073,778,911,828,09
202172,688,671,969,74

Mizí stigma, „střídavku“ chtějí spíše otcové

Důvodů je více. Kromě postupného menšího důrazu na tradiční genderové role je za nižším podílem dětí, které žijí výlučně v péči matky, také menší stigmatizace střídavé péče.

Podle průzkumu, který v letošním roce uskutečnil Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, považuje víceméně rovnoměrné střídání matky i otce za nejvhodnější asi polovina lidí. Vše se však liší podle věku dítěte - názor převažuje u dětí starších sedmi let.

Druhy péče o dítě

Střídavá péče –⁠ dítě je v péči obou rodičů, po určitý časový úsek žije s každým z nich. Intervaly, ve kterých dochází ke střídání, se většinou pohybují v řádu několika dnů až týdnů.

Společná péče –⁠ dítě není svěřeno konkrétnímu rodiči, jejich styk s dítětem není ani nijak upraven. Podmínkou je souhlas obou rodičů.

Výlučná péče –⁠ o dítě převážně pečuje jeden z rodičů, druhý má právo se s ním nadále stýkat.

Kromě toho odborníci zmiňují i judikát Ústavního soudu. Ten totiž letos v květnu rozhodl, že pokud jeden z rodičů o střídavou péči žádá, soud musí při odmítnutí dokázat, proč takový model není v daném případě vhodný.

„Rozhodnutí soudu, kterým není vyhověno rodiči žádajícímu střídavou péči, musí být přesvědčivě odůvodněno, včetně uvedení relevantních argumentů, jak se soud s jednotlivými kritérii vypořádal a proč v konkrétním případu rodič neuspěl. Obdobně by měl soud uvést i kroky, které případně mohou vést k odstranění daných překážek,“ uvedl dále Ústavní soud.

Právě fakt, že střídavá péče je čím dál častější, chce zohlednit i ministerstvo spravedlnosti, a to v tabulkách na doporučenou výši výživného. Nově by tak tabulky počítaly i právě se střídavou péčí a doporučená výše by se proto odvíjela i od času, který nerezidenční rodič s dítětem stráví.

„Míra zapojení rodiče do péče a styku dítěte by měla být jedním z faktorů, který by měl být zohledňován při výpočtu výše výživného dle návrhu nových doporučujících tabulek výživného. Konkrétnější však v tomto ohledu budeme moci být až ve chvíli, kdy tento návrh bude schválen vedením rezortu,“ uvedla Markéta Poslušná z tiskového odboru resortu.

Dohody rodičů o svěření dítěte do péče (v procentech):

RokSvěření do péče matkySvěření do péče otceSvěření do společné péčeSvěření do střídavé péče
201781,075,793,059,85
201880,025,813,9810,1
201976,725,95,6211,61
202075,795,436,7412,4
202172,55,757,0714,56

„Pokud oba rodiče disponují podobnými příjmy a o péči o své dítě se dělí rovným dílem, může dojít ke zrušení povinnosti zasílat výživné na dítě druhému rodiči. Pokud jsou však příjmy výrazně odlišné nebo dochází k nerovnému rozložení péče o dítě, výživné je standardně určeno,“ vysvětlila Dagmar Vogtová z Asociace neúplných rodin.

Rozhodující je poté příjem rodičů, věk dítěte, výše nákladů na úhradu jeho standardních i speciálních potřeb nebo další vyživovací povinnosti rodičů. Konečné slovo má vždy příslušný soud.

Zahrnutí do tabulek je podle ní dobrý krok. „Protože objem péče jednoho nebo druhého rodiče by měl být promítnut do výše výživného. Rodiče se ve výchově svých společných dětí střídají, a to na základě předem stanoveného rozvrhu. Výchova může, ale nemusí být rozdělena stejným dílem. Děti mohou být například sedmdesát procent času v péči jednoho rodiče a třicet procent v péči toho druhého,“ dodala.

Dobré jen, když se rodiče umí domluvit

Názory na to, nakolik je pro děti vhodná střídavá péče, se liší. Podle Aleše Hodiny, propagátora tohoto modelu péče o děti, jsou současná čísla stále nízká. Podle psychologa Jiřího Nováka záleží na tom, zda se rodiče dokážou domluvit.

„Pár takových rodičů, u nichž to funguje, znám. Jenže je jich minimum,“ popsal. U těch ostatních se podle něj dítě mnohdy stane předmětem sporů.

„Pokud jsou splněny všechny podmínky, které uvádí zákon: oba rodiče jsou způsobilí dítě vychovávat, mají o výchovu zájem, svěření dítěte do střídavé výchovy je v zájmu dítěte, potřeby dítěte budou svěřením do střídavé výchovy lépe zajištěny a je-li toto současně přáním dítěte, pak je střídavá péče vhodná,“ souhlasí Vogtová. Ne vždy tak tomu ale je.

Autor:

Vánoce a advent

Adventní čas začíná v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Nekonečný příběh. Po získání penicilinu chybějí léky na závrať i Parkinsona

Premium Zatímco penicilin v tabletách je po dlouhých měsících opět dostupný, lékárníci, distributoři, pacienti i lékaři řeší...

Soud se zastal obviněného Hlubučka, zrušil jeho vyloučení ze STAN

Městský soud v Praze v pátek zrušil rozhodnutí, kterým byl obviněný exnáměstek pražského primátora Petr Hlubuček letos...

Usměvavá Monika slouží u dělostřelecké baterie. Nebojí se výzev ani překážek

Premium Rotná Monika Mašková slouží u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Dříve byla takzvanou počtářkou, kdy počítala údaje...

Fiala slíbil, co nemohl splnit. Vyšší platy nemá kdo lékařům zaplatit

Premium Premiér Petr Fiala se pochválil, že dokázal pár hodin před krizí zažehnat protest v nemocnicích, kde odmítli lékaři od...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...