Tajné služby se budou učit od Izraelců. Na rozvědku se chystá větší dohled

  20:24aktualizováno  20:24
Kvůli hrozbě terorismu investuje Česko stamiliony korun na posílení bezpečnosti pražského letiště. Opatření by měla obsahovat i software na rozpoznávání obličejů. České tajné služby se také budou inspirovat u Izraelců. Premiér Bohuslav Sobotka ve středu předložil návrh, aby všechny rozvědky nově podléhaly kontrole Poslanecké sněmovny.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

„Zhruba 200 milionů míří do projektů, které mají zvýšit bezpečnost letiště proti teroristickým útokům, proti zločineckým aktivitám. Nepočítáme s tím, že bychom měli dávat rámy ještě před vchody do letištní haly. Nechceme obtěžovat veřejnost více, než je zdrávo,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Zmíněných 200 milionů korun bude podle ministra vnitra investováno do zlepšení kamerových a detenčních systémů. Chovanec také potvrdil, že součástí modernizace bude i software na rozeznávání obličejů.

„Budeme se pokoušet mít systém, který je systémem 21. století, který nám umí pomoci s detekcí lidí, kteří nemají ve slušné společnosti co dělat, to znamená identifikaci obličejů či jeho součástí.“ Projekt by měl být dokončen během letošního a příštího roku.

České bezpečnostní složky se budou také učit od izraelských kolegů. „My jsme navštívili v Izraeli partnery z Mosadu a z Šin Betu a debatovali jsme o technických opatřeních, která jsou v Izraeli na technické špičce. Specialisté z Izraele přijedou do České republiky v následujících několika týdnech a naším zájmem je se poučit od země, která s terorismem bojuje dlouhá léta,“ uvedl Chovanec.

Podívejte se, jak se zpřísnila kontrola ulic v Brně:

K současnému posílení bezpečnostních opatření přistoupilo vnitro i kvůli návštěvě čínského prezidenta, který přijede příští pondělí. „Bezpečnostní opatření jsou primárně v souvislosti s tím, co se stalo v Bruselu, sekundárně reagujeme na každou velkou akci, která na území ČR bude a návštěva čínského prezidenta je bezesporu významnou akcí,“ dodal ministr vnitra.

Sobotka chce větší dohled nad tajnými službami

V lednu vláda schválila zvýšení pravomocí zpravodajských služeb. Zpravodajci dostali přístup k více informacím potřebným pro boj s terorismem, organizovaným zločinem a korupcí. Podle vlády ale s většími pravomocemi musí přijít i zvýšení kontroly tajných služeb.

Sobotka proto ve středu předložil návrh, v němž přichází s důslednějším systémem kontroly zpravodajců. Připravovaná vládní novela přinese kvalitativně nové dvoustupňové pojetí kontroly zpravodajských služeb, uvádí Úřad vlády v tiskové zprávě. Vedle Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství bude mít nově zvláštní kontrolní poslanecký orgán i Úřad pro zahraniční styky a informace.

Vedle toho má být zřízen i od vlády a Sněmovny odvozený expertní kontrolní orgán druhého stupně. Tento orgán, složený z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných osob, bude kontrolovat všechny tři rozvědky. „Mohlo by jít o některé bývalé soudce či státní zástupce, kteří by dostali oprávnění seznamovat se s činností všech zpravodajských služeb,“ uvedl Sobotka v tiskové zprávě. Novela je nyní v připomínkovém řízení, následně bude zařazena na schůzi kabinetu.

Probíhá také celkový audit připravenosti na aktuální hrozby. „V současné době čelíme nejen tradičním hrozbám, jako je extremismus, ale také relativně novým hrozbám, jako jsou informační válka, kybernetické útoky či organizované převaděčství. Stát musí mít o těchto hrozbách přehled,“ cituje předsedu vlády tiskové prohlášení Řídícího výboru Auditu.

Výstupem Auditu bude zpráva, která bude identifikovat slabá místa v bezpečnostních oblastech i celém systému. První výsledky by měly být známy v dubnu.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

VIDEA TÝDNE: Předstíral retardaci, útok na tanker a nahý protest

Obžalovaný Petr Stojka u Obvodního soudu pro Prahu 10

Před soudem stanul muž z Prahy, který 12 let předstíral mentální retardaci a vylákal od státu na dávkách přes dva...

Americká písničkářka Joan Baezová v roce 1989 z pódia zdravila disidenty

Americká písničkářka Joan Baezová a exprezident Václav Havel při oslavě výročí...

Pádu komunistického režimu v listopadu 1989 předcházela řada nenápadných akcí a opozičních aktivit a jejich pronikání...

Najdete na iDNES.cz