Rozumné, ale absurdní

  1:00aktualizováno  1:00
Události kolem nesestavování vlády vůbec nejsou nepřehledné a nepochopitelné. Politologický lid příštích generací si je jistě vychutná: všechno je racionální, každý sleduje svůj rozumný záměr, a přitom je to vše absurdní.

ODS, lidovce a zelené čeká absurdní ale rozumné řešení - získat KSČM pro volby. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Sledujme: Paroubek chce dvojvládí nebo menšinovou vládu ODS pokud možno co nejdéle. Obé je pro něj výhodné. Získá dva efekty: oddělí od sebe ODS a menší strany, naruší dosavadní izolaci ČSSD a zároveň bude co nejdéle trýznit vládní ODS a snižovat její oblibu u voličů. Menšinová vláda ODS by byla ještě lepší. ČSSD by měla čisté opoziční ruce a vládu by zařízla v té nejvýhodnější chvíli.

ODS by na obě Paroubkovy varianty zrcadlově doplatila. Dvojvládí s ČSSD by voliči považovali za zradu a nezvládnutou mocichtivost, nebo alespoň za chybu z časů opoziční smlouvy. A vládnutí z milosrdenství ČSSD by voličskou přízeň dál okusovalo.

Pro ODS, za jejích nynějších preferencí, jsou naopak nejvýhodnější volby co nejdříve, pomocí nějaké (skoro jakékoliv) přechodné vlády, která by toho za půl roku ani nemusela mnoho udělat. Hlavně by nesměla nic pokazit, aby poměry zůstaly, jaké jsou dnes.

Výhodné pro ODS je udržet obě malé strany ve své blízkosti - samozřejmě za cenu dohod a přijatelných kompromisů. S nikým jiným než s nimi by po případném volebním vítězství vládu sestavovat nemohla. Srpnové námluvy Topolánka s Paroubkem jsou nepochopitelné.

KDU-ČSL je na tom komplikovaně: volby by se mohly stát lidovcům osudné. Výstřelky z poslední doby a experimenty s nádechem zrad, zejména pobyt ve vládě, kde běžel hlasovací kombajn ČSSD a KSČM a Kalouskova prokomunistická zrada, voliče lidovců zasáhly.

Hrozbu volební katastrofy mohou snížit jedině tak, že se přilepí k některé velké straně a na jejím šosu se protáhnou do Sněmovny jako nezbytná součást nějaké příští koalice.

Zatímní politika, že se mohou přilepit napravo či nalevo, je sebevražedná, byť ji Kasal maskuje výklady o změkčujícím či nárazníkovém pásmu mezi velkými politickými balvany. Na mlžení voliči asi zvědaví už nejsou, zvykli si vědět, kdo je kdo a co vlastně chce. To může lidovce pohřbít, protože krom obojetnosti toho v současnosti na politickém trhu moc nenabízejí.

Úpadek KDU-ČSL je škodlivý, kdo má politický nos, na trhu by jí potřebné místo jistě vynašel. Pokud takový nos brzy nepřijde, čeká lidovce osud předchůdců (ODA, US, DEU), kteří se také ustavičně utápěli ve scholastických středovizích, jejichž nepraktičnost a nesrozumitelnost voliče zajímala čím dál méně.

KDU-ČSD v nynější bezradnosti nezbývá než kalkulovat - volby nevolby - kdo nás podrží. Při nynějším rozložení sil by tím vozíkem do Sněmovny mohla být ODS: lidovce potřebuje a je nyní úspěšná. Ale může to být i poparoubkovská ČSSD. Existence lidovců je skutečně nejsložitější. Kdo nemá směr, bojí se každého větru - lidovci by nejraději čekali a čekali.

Zeleným volby bezpochyby přinesou zlepšení. Chovají se čitelně, racionálně a patrně zaujmou postavení té "menší středopravolevé" strany, na jakou jsme zvyklí. I když se s ODS nemusí v ničem spojovat, jedno mají společné obě strany: vpřed k volbám.

Ani KSČM nemusí váhat: úpadek ČSSD vždy znamenal její vzrůst, a naopak. Obě strany žijí z přebíhání jedné party. Paroubkova politika, která vede ke snižování obliby ČSSD, jí vyhovuje. Brzké volby by mohly znamenat Paroubkův konec a zisk KSČM. Týž zisk však přinese i prodlužování politické nehybnosti ČSSD. Pro KSČM je každá příští událost výhodná, ale výhoda, která je nyní hmatatelná, je lepší než výhoda kdesi na střeše.

Když sečtete tyto zájmy, zjistíte, že jde o úlohu obtížně řešitelnou. Politici za ni nemohou, nikdo nechce poškodit vlastní stranu. Nejhorší je to pro ČSSD - volby ji poškodí, má z nich oprávněný strach, ale sestavit protivolební koalici nedokáže. Není to důsledek osudu, nýbrž její politiky. Ostatní strany jsou na tom lépe jen o chlup. Čeká je absurdní čtyřspolčení. Získat KSČM pro volby.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz