Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není dosud známa. Nemocí, která propuká většinou v mladším věku a častěji postihuje ženy, trpí v Česku asi 26 tisíc lidí. Každý rok přibývá až 800 nových pacientů.
„Základem léčby roztroušené sklerózy je biologická léčba. Ale je mnoho dalších opatření, která pro sebe mohou dělat sami pacienti. K těm hlavním patří pohyb, který pomáhá zlepšovat všechna neurologická onemocnění,“ říká odbornice na léčbu roztroušené sklerózy Eva Kubala Havrdová, vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
„Mozek se při pohybu lépe prokrví a vytváří se v něm nové spoje mezi nervovými buňkami, což je zásadní pro přenos signálů mezi centrální nervovou soustavou a různými částmi těla,“ vysvětluje Lékařka. A dodává, že pravidelný pohyb působí i protizánětlivě a regeneračně.
To vše jsou důvody, proč se nyní v Česku už po čtrnácté koná akce MaRS, jejímž smyslem je motivovat k pravidelnému cvičení pacienty s roztroušenou sklerózou. Letos poprvé nabízí desítky lekcí v tělocvičnách, fitness centrech i venku ve zhruba třech desítkách měst po celý týden, od pondělí 24. do soboty 29. března.
Špatně jsem chodil a mluvil. Lékaři zjistili, že mám roztroušenou sklerózu![]() |
„Zájemci si mohou vybrat z lekcí zahrnujících pomalejší cvičení, jako je taiči, jóga nebo pilates, až po akčnější posilovací a aerobní tréninky. V nabídce jsou i různé venkovní aktivity, například běh nebo procházkové stezky,“ popisuje fyzioterapeutka Klára Novotná.
Podle ní má akce představit nemocným různorodé možnosti pohybu. Zacvičit si s nimi mohou i jejich blízcí, zdravotníci či kdokoli, kdo chce pacienty podpořit a trávit s nimi čas. Přijít mohou i lidé na vozíku. K dispozici jim budou fyzioterapeuti, s nimiž se o vhodných fyzických aktivitách mohou poradit na místě.
„MaRS je sportovní událostí, ale také místem setkávání a sdílení. Ukazuje, že i s roztroušenou sklerózou se dá vést aktivní život,“ říká Kateřina Bémová, ředitelka Nadačního fondu IMPULS, který akci zaštiťuje.
Díky moderní léčbě žiju naplno, říká mladá maminka s roztroušenou sklerózou![]() |
Vstupné na jednotlivé lekce cvičení je dobrovolné. Veškerý výtěžek poputuje na rehabilitace pacientů s roztroušenou sklerózou.
Část programu bude také online, aby si mohli zacvičit i lidé, kteří nemohou dorazit na lekce osobně kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu, nebo to mají daleko.
Na přípravě nejen online aktivit se podílejí i studenti Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.¨„Na naší fakultě máme už přes 30 let obor zaměřený na to pohyb lidí se specifickými potřebami. Studenti připravili pro zájemce různé pohybové aktivity - od lekcí, procházek a běhů až po sportovní akce online,“ říká Jitka Vařeková z katedry zdravotní tělesné výchovy a tělovýchovného lékařství.
Akce MaRS 2025 začala v pondělí 24. března a různorodé aktivity se budou do soboty odehrávat v Praze, Brně, Berouně, Boršově nad Vltavou, Černošicích, Českých Budějovicích, České Lípě, ve Dvoře Králové, Frýdku-Místku, Hradci Králové, Hulíně, Chomutově, Jirkově, Jihlavě, Kroměříži, Karlových Varech, Košumberku, Levici, Liberci, Mostě, v Novém Boru, Olomouci, Ostravě, Poděbradech, Rychnově nad Kněžnou, Stochově, Teplicích, Týně nad Vltavou, v Ústí nad Orlicí, Žďáru nad Sázavou a Žirči u Dvora Králové nad Labem. Podrobnější informace o programu lze najít na webových stránkách www.maratonmars.cz.