Před 60 lety vystěhoval rodinu sedláka, soud ho potrestal podmínkou

  16:55aktualizováno  16:55
Okresní soud v Rakovníku ve středu uznal vinným expředsedu Místního národního výboru Třtice Rudolfa Pavlíčka. Dnes pětaosmdesátiletý muž v 50. letech podepsal výměr, který pro rodinu sedláka Karla Horáčka znamenal ztrátu majetku a nutnost odstěhovat se z vesnice. Soud Pavlíčka nepravomocně potrestal jedním rokem odloženým na zkušební dobu 20 měsíců.

Rudolf Pavlíček u rakovnického soudu (22. 12. 2015) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

„Musela jsem přihlédnout k době, která uplynula od spáchání trestného činu, od začátku stíhání, a také k věku obžalovaného,“ vysvětlila soudkyně Michaela Hruboňová nízký trest, který sahá dokonce pod spodní hranici trestní sazby.

Pavlíček se vinen necítí. „Uznávám, že to byly metody, ke kterým nemělo dojít,“ řekl k vystěhování rodiny „kulaka“ Pavlíček, kterému je dnes 85 let. V roce 1952, kdy měl zločin spáchat, mu bylo 22 let a dal prý na starší a zkušenější kolegy.

„Souhlasím, že jsem byl v té době zapálen, tak jak mladí lidé bývají,“ uvedl ke svému komunistickému přesvědčení. Odmítl, že by měl za cíl budovat si kariéru nebo že by mu šlo o peníze. Popsal i svou další činnost na okrese a později na kraji. Ve vysoké funkci zůstal až do roku 1986. „Měl jsem důvěru lidí, dělal jsem to rád. Nikdy jsem nekradl, nikdy jsem nikoho neurážel, nikdy jsem nikoho úmyslně nepoškodil,“ uvedl.

Jeho obhájce Čestmír Kubát poukázal na to, že Pavlíček sice rozhodnutí nad Horáčkem podepsal, ale neznamenalo to, že s jeho vystěhováním souhlasil. O vystěhování rozhodla komise, Pavlíček byl podle svých slov proti, ale byl přehlasován. „Podepsal rozhodnutí jako statutární orgán,“ vysvětlil Kubát. Podle něj Pavlíček za situaci nenese odpovědnost, a i kdyby ano, byla by jeho vina už dávno promlčena. To soudkyně odmítla.

Podle žalobce Jana Rampase byl sice Pavlíček jen kolečkem v systému, ale takovým, bez kterého by systém nefungoval. Zdůraznil jeho aktivní roli například při soupisu majetku vesnických boháčů. V Třticích to bylo více rodin, během Pavlíčkova působení se ale nakonec musela vystěhovat jen jedna. Ani Rampas nenavrhoval vysoký trest. Chtěl, aby byl při spodní hranici sazby, která činí dva roky.

Dcera „kulaka“ líčí drsný život po vystěhování:

„Jsem si dobře vědoma, že takzvaná akce K byla řízena z nejvyšších orgánů. Pan obžalovaný stál ale u výkonu těchto směrnic či metod. Jde spíše o to, jak rozhodoval podle tehdy platných zákonů a norem,“ řekla soudkyně. Pavlíček podle ní hrubě porušil i tehdy platné zákony, podle kterých vystěhování mohlo být až krajním řešením, když jiné kroky na „nápravu“ situace selhaly.

Dvě dosud žijící Horáčkovy dcery požadovaly náhradu za újmu ve výši dva miliony korun pro každou z nich. Soudkyně je s tímto požadavkem odkázala na občanskoprávní řízení.

Před soudem stál bývalý předseda národního výboru už v minulosti. Po dovolání bylo ale rozhodnutí zrušeno a případ se znovu vrátil k okresnímu soudu. Pavlíček využil svého práva, aby se proces opakoval celý včetně všech důkazů. „Domnívám se, že nedošlo k posunu důkazní situace,“ konstatoval ve své závěrečné řeči státní zástupce Rampas. Rozsudek vynesený ve středu je nižší než ten, který Pavlíček dostal dříve a který byl později zrušen.

Rudolf Pavlíček u okresního soudu:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz