"Byl jsem odsouzen a v tuto chvíli samozřejmě rezignuji na své politické funkce. Pozastavím členství ve Věcech veřejných, rezignuji na funkci předsedy poslaneckého klubu," prohlásil Bárta při odchodu z budovy soudu.
Řekli k rozsudkuON-LINE: minutu po minutě POLITICI: Bárta i Škárka by měli odejít ze Sněmovny PREZIDENT: Tak se politika dělat nedá, míní Klaus BÁRTA: Faktický šéf VV odejde z čela klubu i strany ŠKÁRKA: Vyvenčí psa a dá si panáka BLOGEŘI: Kdo je vítěz a kdo poražený? ROZSUDEK: Detaily rozhodnutí soudu KOMENTÁŘ: Nastává doba soudce Šotta? |
Jaroslav Škárka novinářům na opakované dotazy odpověděl, že otázku, zda se vzdá poslaneckého mandátu, bude řešit až po pravomocném rozsudku. Trvá na své nevině, soud podle něj trestá nahlášení úplatku.
Odpoledne pak Škárka ohlásil, že je připraven odstoupit z čela poslanecké komise, která by měla zkontrolovat hospodaření NKÚ.
Soudce: Mandát nezaniká, jen je zakázán výkon funkce
Jak to bude s poslaneckým mandátem Jaroslava Škárky, je otázkou. Právníci o verdiktu soudce Jana Šotta, který mu na deset let zakázal výkon funkce poslance, pochybují. Ústava to totiž neumožňuje. I soudce připouští, že to může být sporné.
"Ani právní mocí tohoto rozsudku mandát poslance nezaniká, pouze je mu zakázán výkon této funkce. Trestní zákoník jednoznačně říká v § 73 odst. 3, že trest zákazu činnosti spočívá v tom, že se odsouzenému po dobu výkonu tohoto trestu zakazuje výkon určitého zaměstnání, povolání nebo funkce...(atd.). Skutečnost, že jde o funkci volenou, není relevantní," vysvětlil MF DNES Jan Šott.
V ústavě je vyjmenováno šest způsobů zániku mandátu. Čtyři z nich nyní nejsou relevantní - odepření poslaneckého slibu, uplynutí volebního období, rozpuštění Sněmovny či neslučitelnost funkcí.
Škárka se mandátu může vzdát sám - to je pátý způsob. Zatím tak ale neučinil. A poslední, šestou možností je ztráta volitelnosti - Škárka byl totiž odsouzen i k zákazu činnosti (pomiňme teď, že se odvolal a rozsudek není pravomocný). Odborník na ústavní právo Jan Kysela ale upozorňuje, že tak jednoduché to není.
"Důvody v tomto bodě většinou bývají taxativní, třeba když někdo pozbude státní občanství. Že by takto šlo ty důvody 'rozšiřovat', nad tím jsem nikdy nepřemýšlel, myslím, že takto k zániku mandátu dojít nemůže. Rozhodně pro to nepamatuji žádný precedens," řekl iDNES.cz Kysela.
"Zákaz činnosti podle mě takto vyslovit nelze. Naše ústavní úprava taxativně stanoví důvody zániku mandátu, tady by se dalo uvažovat o překážce výkonu mandátu, ale i to se mi zdá problematické," řekl v podobném duchu v České televizi děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch.
Němcová navrhne změnu ústavy
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) oznámila, že plánuje předložit návrh na změnu ústavy, který by rozšířil podmínky zániku mandátu poslance a senátora. "Na základě této změny by mandát poslance nebo senátora zanikl i v případě, kdy by byl pravomocně odsouzen pro trestný čin," uvedla v tiskovém prohlášení.
Takhle se politika dělat nedáKlaus o uplácení a odposleších |
Po odchodu Bárty a Škárky z politiky volají představitelé parlamentních stran. "Pokud Bárta nesloží mandát, mohlo by to znamenat koaliční krizi. Předpokládám, že složí poslanecký mandát, myslím, že by to bylo pro fungování koalice potřebné. Pokud to neudělá, sejdeme se a budeme trvat na tom, aby ze Sněmovny odešel," prohlásil například předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura (ohlasy na rozsudek najdete zde).
Víta Bártu odsoudil Obvodní soud pro Prahu 5 za podplácení na 18 měsíců podmíněně se zkušební dobou na dva a půl roku. Poslance Jaroslava Škárku, který Bártu obvinil, že ho uplácel, soud odsoudil na tři roky natvrdo za podvod. Podle soudu Škárka od Bárty peníze vylákal, aby ho mohl zdiskreditovat (o rozsudku čtěte zde).