Zbrojní průkaz u nás získáte snadněji než řidičák, kritizuje situaci Stehlíková

  17:00aktualizováno  4. března 13:39
Loni v Česku přibylo přes tisíc nových držitelů zbrojního průkazu. Policie jich celkem evidovala téměř 304 tisíc. Podle psychiatričky Džamily Stehlíkové jsou k držení zbraně psychotesty nutné a získat zbrojní průkaz je v Česku příliš jednoduché. David Karásek ze Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní s ní nesouhlasí, psychotesty by podle něj lékaři mohli prodávat a přibylo by papírování.

Džamila Stehlíková se cítí být vysokým počtem držitelů zbraní v zemi ohrožena. „Cítím se být ohrožena, vzhledem ke svému povolání vím, že často zbraň vlastní jedinci, kteří se neumí chovat v krizové situaci. Zbraň jim umožňuje ve zkratu někomu ublížit. Zvyšuje pocit moci. Čím více moci máte, tím více jí chcete. Začínáte na pistoli a můžete skončit u raketometu a tanku,“ řekla.

Fotogalerie

„V roce 2018 bylo zneužito 22 zbraní. To je pouhý zlomek těch, které jsou registrované. Nebojím se,“ uvedl naopak David Karásek.

Dále si nemyslí, že by psychotesty pro držení zbraně byly nutné. „V roce 2006, kdy byla statistika zavedena, byla zbraň zneužita v 160 případech. Od té doby se tato tendence snižuje. Nevidím důvod, proč zavádět psychotesty,“ dodal.

Džamila Stehlíková s tím nesouhlasila. „Neexistují centrální registry pro psychicky nemocné lidi. Když někdo o zbrojní průkaz žádá, tak nevíte, zda nebyl v minulosti hospitalizován,“ oponovala Stehlíkovi. Dále dodala, že ač může obvodní lékař žadatele poslat k psychiatrovi, nemá dostatečnou kvalifikaci na to, aby komplikovanější onemocnění identifikoval.

Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní pracuje na vylepšení legislativy. Podle Stehlíka chtějí navrhnout, aby psychologický posudek odesílal rovnou lékař. Nyní jej předává sám žadatel, který ho může zfalšovat.

Masový vrah z Brodu trpěl paranoiou, lékaři o tom věděli šestnáct let

Stehlíková je zastánkyní psychotestů i proto, že by mohly pomoci zachránit životy. Nevadí jí ani zvýšení byrokracie. „Máme tu dvě stovky životů, které zbytečně vyhasnou zbraněmi v rukou lidí, do kterých nepatří. Psychotesty jsou dobré. Je důležité, aby se nemocní nedostali do situace, kdy mohou někomu ublížit,“ říká.

Masový vrah z Brodu a nedávno odsouzený „první český terorista“ jsou podle Stehlíkové produktem moderní doby, globalizace a frustrace. I proto mají být psychotesty požadovány. „Na Slovensku se i po zavedení psychotestů odehrály tři masové útoky, někteří lékaři testy prodávali,“ oponoval jí Karásek.

„Lobbisté se cítí být poníženi, že musí na psychotesty. Psychiatr ale zcela určitě odhalí nejnebezpečnější lidi. Pár ušetřených životů je důležitější, než komfort držitelů zbraní,“ prohlásila Stehlíková.

Proti tomu se postavil Karásek. „Situace se zbraněmi je podobná jako třeba s požárem. Všude v okolí máte hasicí přístroje, aby mohl kdokoliv v případě nutnosti zasáhnout. Je nutné zasáhnout rychle,“ uvedl.

Ministerstvo vnitra předložilo z kraje letošního roku k diskuzi pracovní verzi nového návrhu zákona o zbraních. Jednu z nejdiskutovanějších podmínek - povinné psychotesty pro držitele zbraní - však ani nová legislativa neobsahuje.

Do tuzemské zbraňové legislativy navíc zasáhla Evropská komise. Soudní dvůr EU se bude v úterý 5. března zabývat žalobou, kterou Česká republika napadla změny směrnice o zbraních z roku 2017, zakazující některé poloautomatické zbraně či určité typy zásobníků.

Změny směrnice schválily členské země EU a Evropský parlament v roce 2017. Deklarovaným cílem bylo zabránit teroristům ve vyzbrojování, či jim tuto činnost co nejvíce ztížit. Podle kritiků, kteří byli v Česku velmi hlasití, ale přísnější pravila hlavně omezují legální držitele střelných zbraní a výrazně zasahují do vnitřní bezpečnosti státu. 

„Původní verze odzbrojovací směrnice byla drastická. Na nynější podobě mi vadí zákaz zbraní, které vypadají jako vojenské. Podle mě potřebovala Komise konat, aby se lidé cítili bezpečněji,“ uvedl Karásek.

Stehlíková připomněla, že byl kladen důraz i na posílení tajných služeb. Směrnice sice některé zbraně plošně zakazuje, ale je možnost si zjednat výjimku. Dojde tak jen ke zvýšení byrokracie. „V první řadě je úlohou státu zajistit občanům bezpečnost. Svoboda a práva jsou až jako druhá. Je tedy v pořádku, že je obtížnější dostat se k nebezpečným zbraním,“ řekla.

Celý záznam Rozstřelu:

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Najdete na iDNES.cz