Chráníme i mravní výchovu, řekl k zákazu dětí v restauraci majitel

  22:06aktualizováno  9. listopadu 13:14
Má majitel restaurace nebo hotelu právo zakázat vstup dětem? Měli by za podobné zákazy být podniky trestány? Právě o tom v pátečním Rozstřelu diskutovali sociolog Michal Uhl, majitel restaurace David Salomon a tiskový mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

„Děti toho stihnou hodně,“ řekl provozovatel restaurace Stodola David Salomon na dotaz, proč se rozhodl zamezit vstup do svého podniku lidem mladším 18 let. Jako hlavní cíl zákazu označil ochranu mravní výchovy dětí.

Fotogalerie

Také popsal postup v případě, že k nim přijde někdo s dítětem. „Vysvětlíme mu situaci, že k nám děti nesmí. On se pak rozmyslí sám, jestli zůstane nebo půjde do jiné z mnoha hospod kolem,“ řekl Salomon.

Jeho oponenti s rozhodnutím nesouhlasí. „Neoznačil bych to za nemorální jednání, spíš bych řekl nešťastné,“ řekl Uhl. „V pořádku to rozhodně není. Pan Salomon má provozní řád, ale ten nemůže být v rozporu se zákony České republiky,“ dodal Fröhlich.

Na Salomonovu restauraci v poslední době padlo devět podnětů k České obchodní inspekci ke kontrole, z nichž většina byla kvůli diskriminaci spotřebitele. Za porušení zákona hrozí pokuta až 3 miliony korun, řekl Fröhlich. Za účel Salomonova jednání označil reklamu pro svůj podnik.

Salomon se dostal do polemiky s Uhlem při líčení situace, kdy dospělý člověk koupí v jeho restauraci alkohol nezletilému. Podle Uhla by se Salomon v této situaci neprovinil. „Když já koupím svému nezletilému synovi alkohol, tak z toho budu mít problém jenom já,“ řekl Uhl.

S tím však Salomon nesouhlasil. „Když u nás někdo koupí alkohol nezletilému, dostanu za toho nezletilého pokutu milion. Jako provozovatel zodpovídám za to, když je u nás nalito osobě pod osmnáct let,“ oponoval.

Mají mít majitelé restaurací právo zakazovat vstup určité skupině hostů?

celkem hlasů: 13507

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:00 15. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

ANO 12190
NE 1245
Nevím, do restaurací nechodím 72

Celý Rozstřel s Michalem Uhlem, David Salomonem a Jiřím Fröhlichem:

Podle Uhla by Salomonovo postavení bylo lepší, kdyby přistoupil k časové úpravě, například omezení vstupu nezletilých po 20. hodině. Salomon poté připustil, že kontrolu věku provádí pouze odhadem, občanské průkazy podle svých slov nemá šanci kontrolovat.

„Možná nemám úplné informace, jsem však mediálně vystrašen. Pokuta tři miliony by byla pro provoz podniku smrtelná,“ řekl. Podle Fröhlicha bude nyní rychlost projednávání případu záviset na Salomonovi, jak moc bude svůj záměr hájit.

„Budu shánět názory a zpětnou vazbu a budu samozřejmě bojovat za to, co jsme si předsevzali,“ řekl k tomu Salomon.

Nejvyšší správní soud rozhodl, že jde o diskriminaci

V Česku se objevily restaurace a hotely, které se rozhodly omezit vstup dětí. Jedním ze zastánců takového přístupu je majitel restaurace Stodola House na pražském Jižním Městě. Rozhodl se, že vstup do jeho podniku bude umožněn pouze lidem starším 18 let a toto oznámení visí i na webových stránkách jeho podniku s dodatkem, že doprovod rodičů není polehčující okolnost. Kromě toho také od svých návštěvníků žádá, aby restauraci navštěvovali bez jízdních kol, kočárků a psů.

To se však nelíbí České obchodní inspekci, která mu za to vyměřila pokutu. Podle ní se totiž dopouští diskriminace, když omezuje vstup lidem na základě věku.

Podobným případem se zabýval soud poprvé v roce 2014 a za podobný zákaz vyměřil restauraci v Mladé Boleslavi pokutu 10 tisíc korun. Nejvyšší správní soud tehdy rozhodl, že jde o diskriminaci a tímto rozhodnutím se nyní řídí soudy i Česká obchodní inspekce.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Kornatění cév, cukrovka, vysoký tlak. Nemoci z obezity mají už i děti

Ilustrační snímek

Ve společnosti přibývá dětí, kterým chybí přirozený pohyb. Následkem je často obezita, která na sebe váže další...

Před sto lety na vlastní pěst zasadil lípu svobody, dnes ji obdivuje Evropa

Lípa svobody nominovaná do ankety Evropský strom roku za Českou republiku.

Patří mezi stromy, které byly s nadšením vysazovány po založení Československa, její příběh je ale originální. Lípu,...

Aplikace pomáhá s řečí lidem po mrtvici, probíhá první testování na lidech

Ukázky z aplikace AfaSlovník, která má pomoci pacientům po ztrátě řeči....

Dospělý člověk zapomene mluvit, hledá správné výrazy, nebo svému mateřskému jazyku vůbec nerozumí. I tak se projevuje...

Najdete na iDNES.cz