Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvVážení čtenáři, vážené čtenářky, omlouváme se za technické potíže během přímého přenosu. Nabízíme vám celý záznam pořadu s Vratislavem Mynářem.
„U brněnského soudu probíhá trestní oznámení na Bartíka (brněnského politika Svatopluka Bartíka z hnutí Žít Brno, pozn. red.) ve věci pomluvy zdravotního stavu pana prezidenta. Před prvním kolem prezidentských voleb se vybraní specialisté na zdravotní stav prezidenta spolu se specialistou na onkologii sešli a jasně deklarovali, že nic takového, co tvrdil Bartík, u pana prezidenta není. I na základě lékařské zprávy této komise a onkologického posudku jsme podali trestní oznámení na Bartíka a následně požadavek na odškodnění,“ prohlásil Mynář v Rozstřelu.
Kancléř pak prozradil, že Hrad chystá i další právní kroky. „Dnes odpoledne mám poradu s právníky, kdy připravujeme trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci pomluv o tom, že prezident prodělal mozkovou mrtvici a že zasahovala záchranná služba Středočeského kraje. Informace šly tak daleko, že nás dokonce kontaktovala ČTK a Česká televize, zda je to pravda,“ řekl Mynář.
„Pevně věřím, že dojde k vystopování toho hyenismu,“ dodal.
Radní městské části Brno-střed Svatoplku Bartík v listopadu napsal, že prezident Zeman má rakovinu a zbývá mu maximálně sedm měsíců života. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to vzápětí označil za lži a oznámil přípravu trestního oznámení (více v článku Zeman má rakovinu, napsal radní).
Zakázka v Lánech pochází ještě z dob Klause
MF DNES v předchozích týdnech podrobně zmapovala zakázky Lesní správy Lány, která spadá přímo pod hradního kancléře Vratislava Mynáře. Deník našel propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů.
„Rekonstrukce břehů klíčavské přehrady není výmysl Mynáře nebo Baláka, ale pochází z doby Klause. Česká inspekce životního prostředí by nás bez té zakázky pokutovala. Na základě toho jsem musel konat. Naprosto vylučuji, že by to bylo zbytečné. Celá lánská obora je v chráněném území a všechny úřady se vyjadřovaly, jaký zásah je vhodný,“ vysvětlil Mynář v pořadu na iDNES.tv.
Mynář se dosud ke kauze odmítal vyjadřovat, v Rozstřelu tak zazněl jeho první komentář.
Na některé firmy měl vazby buď přímo Mynář, nebo vedení lánské správy (více v článku Zakázky za stamiliony získaly v Lánech firmy spjaté s Mynářem a jeho lidmi).
Policisté loni obvinili z manipulace jedné zakázky šéfa obory Miloše Baláka, kterého Mynář do funkce dosadil bez soutěže. MF DNES zjistila, že kriminalisté vyšetřují i další zakázku podepsanou Balákem. Mynář se svého podřízeného opakovaně zastal. Šéf obory si navíc kvůli případu najal právníky z veřejných peněz (více v textu Policie v Lánech šetří další zakázku).
Účast na pohřbu Šloufa budeme teprve řešit
V pořadu Rozstřel se Mynář vyjádřil také k zesnulému lobbistovi Miroslavu Šloufovi (více v článku Zemřel muž, který pomohl ČSSD i Zemanovi). Mynář sice patřil k přátelům Šloufa, od první prezidentské volby měl ale s někdejším lobbistou spory. Jeho případná účast na pohřbu se proto bude teprve řešit. Jasné také není, jak se zachová prezident Zeman.
„Nikdy jsem nepopíral, že by mi něčem pomohl. Samozřejmě mi pomohl. Přijel za mnou v roce 2009 a lákal mě do začínající Strany práv občanů - zemanovců. Po prvních prezidentských volbách jsme šli každý vlastní cestou, ale to jsou interní informace mezi mnou a panem Šloufem. Nebudu prát špinavé prádlo na veřejnosti,“ prohlásil kancléř.
„Skupina kolem Šloufa hledala cíl, jak vrátit Zemana do politického života. Sdružovalo nás to i mimo pracovní čas. Byl to výborný organizátor, uměl stmelit kolektiv otcovskou radou i kritikou. Dokázal si sednout s klukama do hospody v šortkách ale dokázal také skvěle vystupovat na veřejnosti, kdy byl oblečený v obleku,“ vzpomínal Mynář.