Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvV pondělním duelovém Rozstřelu spolu diskutují dva zástupci české kulturní scény, kteří se ve svém názoru na vládní podporu Izraele neshodují.
„Situace v Gaze je obrovsky složitá. Česká vláda například přispěla do humanitárního fondu pro tamní civilisty. Vaše petice je problematická,“ řekl na úvod režisér Václav Marhoul.
Na druhé straně stolu sedí spisovatelka Radka Denemarková, která je signatářkou nedávné výzvy, jež reaguje na humanitární katastrofu v Gaze a žádá českou vládu o přehodnocení svého bezvýhradně podporujícího postoje vůči Izraeli. Konání Izraele podle nich vede k velkému množství civilních obětí i k nedostatku veškerých základních životních potřeb včetně jídla a pití v Gaze.
O čem je výzva
|
„Nejsem ani na jedné straně konfliktu, soucítím se všemi lidmi, kteří v Gaze jsou a trpí,“ konstatovala Denemarková. Spisovatelka zmínila také situaci mezi samotnými Izraelci, kteří se podle ní semkli. „Ne každý Izraelec souhlasí s kroky proti Palestině,“ zmínila Denemarková.
Podle režiséra je však případná neaktivita Izraele proti útokům Hamásu nepředstavitelná. „Hamás odmítá jakákoliv mírová jednání a hlásá, že je nutné židovský národ vyhladit. Jejich cílem je zničit Izrael, jak s nimi chcete jednat,“ ptá se Marhoul.
Nejsme propalestinští ani izraelští, chceme debatu, říkají autoři výzvy vládě |
Záběry z Izraele vadí všem, říká Marhoul
Denemarková s režisérem nesouhlasí v tom, že je nutné vidět konflikt plošně. Existuje podle ní i řešení, které by nemuselo přinést tolik násilí. „Zažili jsme už dost násilí,“ tvrdí spisovatelka.
Marhoul však souhlasí spíše s tím, že by se současná situace dala připodobnit k rčení „když se kácí strom, musí létat třísky“. Oba hosté se shodli, že záběry z válečného konfliktu v nich vyvolávají otřesné pocity. „To musí vadit každé lidské bytosti,“ komentoval Marhoul. Režisér nastínil také svůj názor na současného premiéra Izraele Benjamina Netanjahua. „Je to lump,“ podotkl režisér a dodal, že si na současné situaci nahání politické body.
Spisovatelka Denemarková zdůraznila, že obě strany konfliktu nedodržují mezinárodní právo. Řekla také, že kdo v Gaze nepodporuje Hamás, bývá tvrdě odstraněn. Oba umělci se shodli na tom, že kolektivní vina by byla v případě izraelsko-palestinského konfliktu chybou.
Proizraelská petice reaguje na protiizraelskou. Signatáři ocenili postoj Fialovy vlády |
Násilí nemá budoucnost, myslí si spisovatelka
Diskuze se dále svedla na možnosti dalšího postupu izraelské armády, na čemž se hosté neshodli. Podle spisovatelky totiž nemá eskalace dalšího násilí budoucnost. „Zdecimovat se navzájem nemá cenu. Na obou stranách jsou potřeba osobnosti,“ přiblížila svůj názor Denemarková.
Režisér Marhoul si ovšem myslí, že jediná cesta k míru je taková, pokud se Palestinci prostřednictvím Hamásu vzdají svých myšlenek teroru a vyhubení židovského národa. Režisér se poté spisovatelky zeptal na autory petice, se kterou Marhoul nesouhlasí.
„Jednou z autorek je Anna Šabatová, které si nesmírně vážím,“ informovala režiséra Denemarková. Marhoul ji poté vyčetl některé petenty, kteří jsou podle něj problematičtí. Vadili mu také nepravdy, jako osočování prezidenta z nečinnosti vůči lidem v Gaze. „Jasně se vyjádřil ohledně humanitární pomoci,“ zastával se prezidenta Marhoul.