Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvRedaktorům MF DNES Dominice Hromkové a Václavu Janoušovi se podařilo zkontaktovat několik podvodných léčitelů a zaznamenat jejich obskurní praktiky.
Za léčiteli přišli s vymyšlenou historkou, že jsou manželé a že žena několikrát zkolabovala. Tvrdili, že magnetická rezonance ženě odhalila nádor v hlavě a že lékaři jí doporučují chemoterapii a ozařování.
Na začátku pořadu se k fungování léčitelů a šarlatánů vyjádřili oba redaktoři. Podle nich může tato léčba fungovat jako dobré placebo, pokud tomu lidé opravdu věří. Důležité je dát především na odbornou radu lékařů. Jde spíše o psychiku, než o to, že by měli léčitelé pacienty opravdu vyléčit.
Reportéři v pořadu řekli, že lidé stále léčitelům věří a tyto praktiky jsou dokonce velmi populární. „Snažili jsme se kontaktovat léčitele, který neměl vůbec čas. Údajně pracuje denně od půl páté ráno do deseti večer. Skoro nás nepřijal,“ řekl v pořadu Václav Janouš.
Jako prvního navštívila redaktorská dvojice Mykolu Lutsenka, muže, který o sobě tvrdí, že má rentgenové oči a dokáže prosvítit každý orgán. Reportérům popisoval, jak jednoduše se nádoru zbavit.
Podle něj se dá vyhnat z těla třením třeba kávové lžičky po hrudi nahoru a dolů. S reportéry se sešel v restauraci a za své služby si běžně říká od 250 do 500 eur, tedy v přepočtu až o třináct tisíc korun.
Další návštěvu podnikli u manželského páru, který nepůsobil během své půlhodinové seance vůbec profesionálně. Oba reportéry přemlouvali k tomu, aby nepodstupovali běžnou léčbu. Šarlatánka Alexandra Petrů jim vysvětlovala, že chemoterapie je pro člověka nebezpečná a může je dokonce zabít. Během návštěvy vyšetřila manželská dvojice oba reportéry. Podle Dominiky Hromkové ji muž důkladně prohmatával hrudník, břicho a zjišťoval intimní detaily. Za každého si naúčtovali 500 korun.
Podle částky, kterou léčitelé od dvojice vyžadovali, jde o velmi výdělečný byznys.
Nová novela zákona
Do debaty se po telefonu připojil ministr zdravotnictví. Podle Adama Vojtěcha jsou tyto praktiky vysoce amorální a je dobře, že se na ně poukazuje.
Podle něj tyto praktiky zatím nejsou v České republice regulovány. Ministerstvo ale nemá od občanů na léčitelství žádné oficiální stížnosti. „Pravidla v České republice nejsou, pokud si člověk řekne, že je nějak výjimečný, může si tuto činnost otevřít v podstatě kdekoliv. Není to nějak regulováno,“ řekl v Rozstřelu Adam Vojtěch.
Ministerstvo zdravotnictví nyní připravuje novelu zákona o zdravotních službách. Léčitelé budou mít povinnost se evidovat a vést dokumentaci o použitých metodách, doporučení pacientovi či vydaných produktech.
Obchod se smrtí pokračuje: reportérce diagnostikovali nádor i epilepsii![]() |
Václav Janouš v médiích začal pracovat v roce 2000, kdy nastoupil do redakce regionálního deníku. Po dvou letech začal psát pro krajskou českobudějovickou redakci MF DNES, od roku 2015 pracuje v reportérském oddělení redakce domácího zpravodajství MF DNES v Praze.
Dominika Hromková pracuje v MF DNES od ledna 2015. Studovala na Masarykově univerzitě v Brně.