Mamba možná chovatelku vůbec neuštkla, řekl herpetolog v Rozstřelu

  15:45aktualizováno  15. října 13:48
„Možná k žádnému uštknutí nedošlo,“ prohlásil herpetolog Tomáš Bublík v diskuzním pořadu Rozstřel. Právě on nakonec odchytil v pražských Hlubočepích uprchlou mambu zelenou. V pořadu také zmínil, že v domě nebylo žádné terárium, které by chov takového hada umožňovalo.

Tomáš Bublík se zabývá herpetologií, což je vědní obor zabývající se plazy a obojživelníky, a také chovem jedovatých hadů. Exotickými hady se zabývá třicet let.

Asistoval i při odchytu mamby zelené, která uprchla na začátku října z domu v pražských Hlubočepích. „Přišel jsem k zákroku ve chvíli, kdy došlo k manipulaci s mambou, kterou jsem nepovažoval za úplně šťastnou,“ okomentoval průběh odchytu v úvodu Rozstřelu Bublík.

Mambu se podařilo odchytit zhruba 200 metrů od domu, odkud uprchla. Nakonec hada chytil do vlastních rukou. Neodpustil si však kritiku kolegů z pražské zoo, kteří se před jeho příjezdem mambu pokoušeli odchytit. 

Fotogalerie

„Nechci nasazovat na pana Masopusta (Jan Masopust, odborník, který byl u odchytu jako první, pozn. red.). Ten člověk se v rámci svých schopností snažil tu situaci řešit. Já k tomu výhrady mám. Myslím si, že zbytečně zariskoval,“ vysvětlil herpetolog.

Masopust podle něj nemá dostatečnou kvalifikaci pro to, aby mohl manipulovat s hady, jako je kobra nebo mamba. „Mamba byla přeražena v půli těla koštětem a lízla ho o milimetry. Vzhledem k jeho věku a kondici si nemyslím, že to bylo přiměřené riziko,“ doplňuje Bublík.

Herpetolog v době, kdy se ještě nevědělo, kde mamba je, řekl, že už může být mrtvá, což se nakonec nepotvrdilo (více o hledání mamby najdete v tomto článku). „Řekl jsem, že, pokud je mamba v domě, je na devadesát procent mrtvá. Byl to nevhodný prostor,“ zpřesnil Bublík svůj v médiích často zmiňovaný výrok.

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Podle svých slov netuší, jak se had dostal z domu ven. „Z mého pohledu panika na místě nebyla, z laického pohledu ano. Had byl smrtelně jedovatý, chápu, že s tím má veřejnost problém,“ uvedl v Rozstřelu.

Mambu má momentálně Bublík v karanténě. „Je velmi plachá, ale zlepšuje se. Začala přijímat potravu,“ řekl herpetolog. V domě, kde majitelka mambu chovala, podle něj nebylo žádné zařízení, které by chov hada umožňovala. „Možná k žádnému uštknutí nedošlo,“ domnívá se Bublík.

Podle něj také odchycená mamba nepochází ze soukromého chovu, ale přímo z odchytu v přírodě. Podle Státní veterinární správy žena, které had uprchl, neměla na jejích chov povolení. Herpetolog také v Rozstřelu zmínil, že za její smrti vůbec nemusí být uštknutí od mamby.

Hadi mohou být ideálním mazlíčkem pro alergické děti

Bublík se zaměřuje především na jedovaté hady a v současnosti má okolo dvaceti zvířat. „Teď mám historicky za moji kariéru hadů úplně nejmíň. Poslední roky se věnuji herpetologii v terénu a pozorování nově objevených druhů na indonéských ostrovech Mentawai,“ uvedl.

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Hadi jsou podle něj ideálním mazlíčkem pro alergické děti, které mohou začít například s chovem korálovky. V Rozstřelu také prohlásil, že strach z hadů se dá odstranit. „Když člověk má možnost konfrontace se zvířetem a zachová si respekt, tak to lze. Jsou to zvířata jako každá jiná,“ vysvětlil.

Celý záznam Rozstřelu s herpetologem Tomášem Bublíkem:

Bublík se v posledních dnech podílel i na odchytu užovky, kvůli níž na několik dní zavřel Kaufland v Orlové. „Byla to akce o náhodě a štěstí. Práci tam udělala spousta lidí,“ řekl s tím, že se mu původně do Moravskoslezského kraje jet nechtělo. „Ale dostal jsem videozáznam, ze kterého had nešel určit. Lákalo mě to, protože to mohl být nějaký pro mě zajímavý druh,“ dodal (o užovce v orlovském Kauflandu čtěte více v tomto článku).

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Výbuch granátu při výcviku ve Vyškově zranil tři vojáky, jednoho těžce

Zranění utrpěli tři vojáci, kteří byli na výcviku v hodu granátem ve vojenském prostoru Březina u Vyškova. Jeden z nich...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Ministr zdravotnictví Vojtěch se oženil, svatbu vyzradil na sítích Babiš

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se v sobotu oženil se svou dlouholetou partnerkou Olgou Píšovou. Obřad se...

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz