Mamba možná chovatelku vůbec neuštkla, řekl herpetolog v Rozstřelu

  15:45aktualizováno  15. října 13:48
„Možná k žádnému uštknutí nedošlo,“ prohlásil herpetolog Tomáš Bublík v diskuzním pořadu Rozstřel. Právě on nakonec odchytil v pražských Hlubočepích uprchlou mambu zelenou. V pořadu také zmínil, že v domě nebylo žádné terárium, které by chov takového hada umožňovalo.

Tomáš Bublík se zabývá herpetologií, což je vědní obor zabývající se plazy a obojživelníky, a také chovem jedovatých hadů. Exotickými hady se zabývá třicet let.

Asistoval i při odchytu mamby zelené, která uprchla na začátku října z domu v pražských Hlubočepích. „Přišel jsem k zákroku ve chvíli, kdy došlo k manipulaci s mambou, kterou jsem nepovažoval za úplně šťastnou,“ okomentoval průběh odchytu v úvodu Rozstřelu Bublík.

Mambu se podařilo odchytit zhruba 200 metrů od domu, odkud uprchla. Nakonec hada chytil do vlastních rukou. Neodpustil si však kritiku kolegů z pražské zoo, kteří se před jeho příjezdem mambu pokoušeli odchytit. 

Fotogalerie

„Nechci nasazovat na pana Masopusta (Jan Masopust, odborník, který byl u odchytu jako první, pozn. red.). Ten člověk se v rámci svých schopností snažil tu situaci řešit. Já k tomu výhrady mám. Myslím si, že zbytečně zariskoval,“ vysvětlil herpetolog.

Masopust podle něj nemá dostatečnou kvalifikaci pro to, aby mohl manipulovat s hady, jako je kobra nebo mamba. „Mamba byla přeražena v půli těla koštětem a lízla ho o milimetry. Vzhledem k jeho věku a kondici si nemyslím, že to bylo přiměřené riziko,“ doplňuje Bublík.

Herpetolog v době, kdy se ještě nevědělo, kde mamba je, řekl, že už může být mrtvá, což se nakonec nepotvrdilo (více o hledání mamby najdete v tomto článku). „Řekl jsem, že, pokud je mamba v domě, je na devadesát procent mrtvá. Byl to nevhodný prostor,“ zpřesnil Bublík svůj v médiích často zmiňovaný výrok.

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Podle svých slov netuší, jak se had dostal z domu ven. „Z mého pohledu panika na místě nebyla, z laického pohledu ano. Had byl smrtelně jedovatý, chápu, že s tím má veřejnost problém,“ uvedl v Rozstřelu.

Mambu má momentálně Bublík v karanténě. „Je velmi plachá, ale zlepšuje se. Začala přijímat potravu,“ řekl herpetolog. V domě, kde majitelka mambu chovala, podle něj nebylo žádné zařízení, které by chov hada umožňovala. „Možná k žádnému uštknutí nedošlo,“ domnívá se Bublík.

Podle něj také odchycená mamba nepochází ze soukromého chovu, ale přímo z odchytu v přírodě. Podle Státní veterinární správy žena, které had uprchl, neměla na jejích chov povolení. Herpetolog také v Rozstřelu zmínil, že za její smrti vůbec nemusí být uštknutí od mamby.

Hadi mohou být ideálním mazlíčkem pro alergické děti

Bublík se zaměřuje především na jedovaté hady a v současnosti má okolo dvaceti zvířat. „Teď mám historicky za moji kariéru hadů úplně nejmíň. Poslední roky se věnuji herpetologii v terénu a pozorování nově objevených druhů na indonéských ostrovech Mentawai,“ uvedl.

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Hadi jsou podle něj ideálním mazlíčkem pro alergické děti, které mohou začít například s chovem korálovky. V Rozstřelu také prohlásil, že strach z hadů se dá odstranit. „Když člověk má možnost konfrontace se zvířetem a zachová si respekt, tak to lze. Jsou to zvířata jako každá jiná,“ vysvětlil.

Celý záznam Rozstřelu s herpetologem Tomášem Bublíkem:

Bublík se v posledních dnech podílel i na odchytu užovky, kvůli níž na několik dní zavřel Kaufland v Orlové. „Byla to akce o náhodě a štěstí. Práci tam udělala spousta lidí,“ řekl s tím, že se mu původně do Moravskoslezského kraje jet nechtělo. „Ale dostal jsem videozáznam, ze kterého had nešel určit. Lákalo mě to, protože to mohl být nějaký pro mě zajímavý druh,“ dodal (o užovce v orlovském Kauflandu čtěte více v tomto článku).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Kubera si u Zemana dal 16 cigaret. Vondráček si připadal jako moravské uzené

Prezident Miloš Zeman přivítal na Pražském hradě u příležitosti novoročního...

Na oběd s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou z ODS předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO...

Umístění Palachovy rakve v Karolinu připomíná dlaždice symbolických rozměrů

Odhalení pamětní desky v Karolinu v místech, kde stála Palachova rakev....

Pietním odhalením pamětní dlaždice v areálu Karolina začaly dopoledne v Praze akce k padesátiletému výročí upálení Jana...

Pochodeň č. 1. Leden 1969 musí začít zdola, vzkázal Palach, než se upálil

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Přesně před padesáti lety, 16. ledna 1969, se krátce po poledni na Václavském náměstí upálil dvacetiletý student Jan...

Najdete na iDNES.cz